Jak karaluchy dostają się do domu?

Na świecie żyje ponad 4600 gatunków karaluchów. To kilka razy więcej niż pcheł i kleszczy – ta liczba robi wrażenie, prawda? Jednak mało kto jest zwolennikiem wspomnianych robaków, zwłaszcza gdy ma do czynienia z ich inwazją w domu. Karaluchy odpychają wyglądem, ale co najgorsze, są nosicielami poważnych chorób. Wśród nich najczęściej występują gruźlica, grypa, grzybica, zatrucie pokarmowe, a w dawniejszych czasach insekty przyczyniły się do rozwoju cholery i dżumy. Szacuje się, że na jednym karaluchu może znajdować się nawet… 80 drobnoustrojów chorobotwórczych!

Jeśli więc zauważysz karaluchy we własnym domu, natychmiast zareaguj. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, jak walczyć ze wspomnianymi szkodnikami oraz wyjaśnimy, skąd w mieszkaniu biorą się karaluchy. Czytaj dalej!

Karaluchy w domu – skąd się biorą?

Karaluchy lubią miejsca ciepłe i zaciemnione. Robaki często żyją w dużych grupach, a to za sprawą wydzielanych feromonów, które przyciągają pojedyncze osobniki. Karaluchy doskonale tropią ślady przedstawicieli swoich gatunków, więc jeśli w Twoim domu zamieszkało kilka insektów, raczej na 100% za nimi pojawią się nowe. Poza tym karaluchy szybko się rozmnażają, co jeszcze bardziej potęguje ich obecność w mieszkaniu.

Skupiska karaluchów przebywają najczęściej tam, gdzie zalegają resztki żywności. Co najgorsze, Ci niechciani goście szybko adaptują się do trudnych warunków, więc niekoniecznie muszą zamieszkiwać tylko ciepłe i zacienione zakamarki. Najchętniej jednak trzymają się blisko rur centralnego ogrzewania, kaloryferów oraz dziur w izolacji. Za dnia niechętnie wychodzą z kryjówek, pojawiają się w nocy, by polować na okruszki.

Jak zatem widzisz, karaluchy lubią zwłaszcza miejsca brudne, kamienice, stare budynki, bloki oraz wieżowce. Jeśli zobaczysz podstępne insekty u siebie, jak najszybciej zareaguj, zanim przybędą nowe. Ale co jeszcze wpływa na ich obecność w mieszkaniu?

Karaluchy w domu – od czego?

Musisz wiedzieć, że karaluchy chętnie pojawiają się w domach usytuowanych niedaleko zsypów śmieci. Nie zawsze zatem właściciel ponosi winę za obecność robaków w swoim mieszkaniu. Warto jednak podejmować działania zapobiegawcze, czyli codziennie co najmniej 10 minut wietrzyć mieszkanie, szybko usuwać okruszki jedzenia oraz dbać o czystość w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu ryzyko inwazji karaluchów wielokrotnie maleje.

Z atakiem karaluchów często mierzą się także osoby, które wprowadzają się do nowego domu lub mieszkania. Nie zawsze mamy wpływ na to, jak dbał o lokum wcześniejszy lokator, prawda? Na szczęście można wytępić karaluchy bez większego wysiłku, wykorzystując do tego specjalne środki. O jakich mowa? Opiszemy je dokładnie w kolejnej części wpisu.

Karaluchy w domu. Jak się pozbyć? Jakie preparaty?

Chcesz szybko i definitywnie pozbyć się karaluchów? Postaw na specjalistyczne preparaty, które kupisz w sklepie zaledwie za kilkadziesiąt złotych. Do wyboru masz opryski, pułapki, spraye, żele i pianki, intuicyjne w obsłudze, a jednocześnie efektowne w 100%. Często wystarczy użyć ich tylko raz, by zabić wszystkie insekty zamieszkujące zakamarki domu.

Dużą popularnością cieszą się gotowe preparaty w formie sprayu. Wystarczy, że rozprowadzisz substancję w wybranym miejscu – i gotowe! Często ta czynność zajmuje mniej niż minutę, a efekty są natychmiast widoczne. W jakich miejscach należy rozpylić środek? Przede wszystkim w okolicach pęknięć, szczelin, schowków, otworów, szpar, kaloryferów, rur centralnego ogrzewania, szuflad i szafek.

Czy wiesz, że na rynku znajdziesz spraye nie tylko chemiczne, ale i bazujące na naturalnych składnikach? Polecamy na przykład nasz produkt One Shot Natural 1L  stworzony z wyciągów roślinnych oraz olejków eterycznych. To ekologiczny preparat, stosując go, przyczyniasz się do dbania o środowisko naturalne. Poza tym nie jest szkodliwy na ludzi, dzieci i zwierząt, ładnie pachnie i jest 100% skuteczny.

Alternatywą dla sprayów są bomby dymne, dzięki którym substancja czynna roznosi się po całym pomieszczeniu. Wystarczy, że ustawisz produkt na środku pokoju, naciśniesz spust – i gotowe. Substancja samoczynnie dotrze do wszystkich zakątków. W większości przypadków musisz opuścić pokój po naciśnięciu spustu i wrócić po kilku godzinach, aby wywietrzyć pomieszczenie.

Jak wspomnieliśmy, do wyboru masz jeszcze opryski, pianki oraz żele – kupisz je w naszym sklepie One Shot. To niedrogie produkty o 100% działaniu. Dzięki nim błyskawicznie wyeliminujesz różne gatunki karaluchów.

Pułapka na karaluchy – domowe sposoby

Jakie domowe sposoby polecamy do zwalczania karaluchów? Użyj liści laurowych lub kocimiętki – wspomniane robaki nienawidzą tych składników. Wystarczy, że rozłożysz je w okolicy gniazda, by karaluchy szybko zrezygnowały z bytowania w danym miejscu. Niestety… nie zyskasz pewności, że na pewno wyprowadziły się z Twojego mieszkania. Być może po prostu przeniosły się do innej części budynku. Dlatego najskuteczniejsze zawsze są preparaty na karaluchy ze sklepu, które doszczętnie wytępiają każdego insekta.

Jeśli jednak chcesz wypróbować domowe sposoby, polecamy jeszcze ocet. Karaluchy reagują na niego jak na śmiertelnego wroga. By spotęgować działanie octu, wymieszaj go z pieprzem. Powstałym roztworem posmaruj listwy, podłogę, meble oraz wszelkie newralgiczne zakamarki. A nuż się uda!

Karaluchy w domu – dezynfekcja

Jak już wiesz, do zwalczania karaluchów polecamy specjalne preparaty w postaci sprayów, pianek, oprysków oraz płynów. Dzięki nim wytępisz zarówno dorosłe osobniki, jak i młode insekty. Z domowych sposobów to ocet odstrasza karaluchy skutecznie, warto też postawić na liść laurowy oraz kocimiętkę.

Karaluchy pojawiają się w wielu miejscach, ale najczęściej w ciepłych i zacienionych zakątkach. Uważnie obserwuj swój dom, a w razie niepokojących sygnałów – działaj. Wówczas zaopatrz się w środek z naszego sklepu One Shot. W ofercie mamy chemiczne oraz naturalne preparaty, a niektóre kosztują niewiele ponad 20 złotych. 100% skuteczności gwarantowane!