Pluskwy jak się ich pozbyć?

Pluskwy w bardzo łatwy sposób mogą być przetransportowane do Twojego mieszkania w bagażu, odzieży, pościeli czy też w używanych meblach. Zdecydowanie trudniej natomiast jest się ich pozbyć. Aby tego dokonać, należy zastosować zintegrowane podejście do ochrony przed szkodnikami, które obejmuje zwalczanie pasożytów i zapobieganie ich ponownemu wystąpieniu.

Pluskwy jak zwalczyć

Szukając skutecznego sposobu na pozbycie się uciążliwych pluskiew w domu, można skorzystać z dostępnych na rynku preparatów owadobójczych lub zdecydować się na dezynfekcję poprzez firmę świadczącą tego typu usługi. Należy pamiętać, że w walce z tymi nieproszonymi gośćmi należy używać tylko i wyłącznie środków chemicznych atestowanych i posiadających odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Są one wtedy bezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt domowych, ponieważ nie pozostawiają szkodliwych smug ani powłok chemicznych.

Świetnym sposobem na pozbycie się pluskiew jest zwalczanie ich przy pomocy pary. Metoda ta pozwala na pozbycie się pasożytów dorosłych jak i ich jaj. Służą do tego specjalne parownice, które posiadają bardzo wysoką temperaturę pary (do 105 stopni C), która wyrzucana jest pod wysokim ciśnieniem. Para taka wyparza, dezynfekuje oraz czyści zapluskwione powierzchnie. Inna metoda, to pułapki na pluskwy w postaci lepu, którego powierzchnia pokryta jest silnym klejem. Dzięki temu owady mocno do niego przywierają, bez możliwości uwolnienia się. Aby wzmocnić działanie lepów, poleca się zastosować jednocześnie preparaty biobójcze.

Aby skutecznie pozbyć się pluskiew z domu czy mieszkania, należy wyszukać ich gniazdo. Nie jest to proste zadanie, ponieważ jest ono zazwyczaj umiejscowione w trudno dostępnych miejscach lub jest ich kilka. Jednak kiedy już uda się to zrobić, istnieje szansa, że pozbędziesz się tych szkodników w całości. Należy pamiętać, że nawet jeśli pozbędziesz się żywych osobników co do jednej sztuki, istnieje możliwość, że w przeciągu 3 tygodni problem z pluskwami pojawi się ponownie. To właśnie w ciągu 3 tygodni ich jajeczka inkubują i wykluwają się z nich nowe osobniki. Dlatego też przez miesiąc po wyplenieniu pasożytów należy dokładnie sprawdzać miejsca ich uprzedniego występowania, by w razie potrzeby podjąć dalsze próby usunięcia insektów.

Pluskwy usuwanie

Sposobów na walkę z tymi szkodnikami jest kilka. Można pozbyć się ich między innymi za pomocą firm, które specjalizują się w tego typu usługach. Jednak zamówienie takiego typu serwisu wiąże się z dodatkowymi kosztami. Trzeba również wziąć pod uwagę stan mieszkania po zakończonej dezynfekcji. Aby skutecznie wytępić pluskwy należy do tego użyć specjalistycznych preparatów. To proces długotrwały i wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy zlokalizować miejsce występowania pluskiew, by głównie tam użyć środków owadobójczych. Pluskwy domowe występują zazwyczaj w dużych skupiskach. W przypadku łóżek osiedlają się najczęściej w załamaniach i szwach materacy, łączeniach ramy łóżka, elementach łączeń tapicerskich, pod guzikami czy wzdłuż zamków błyskawicznych. Dlatego też podczas stosowania środków odpluskwiających, najlepiej spryskać właśnie te miejsca w pierwszej kolejności.

W walce z pozbywaniem się pluskiew w domu mogą pomóc również tak zwane foggery. Są to preparaty służące do zadymiania (inaczej mówiąc – fumigacji) pomieszczeń. Środek ten jest wygodny w użyciu, ponieważ sam się uwalnia podczas nieobecności lokatorów w mieszkaniu. Po zabiegu należy bardzo dobrze wywietrzyć pomieszczenie. Preparat ten ma jednak swoje wady. Jedną z nich jest to, że nie dociera on do trudno dostępnych zakamarków. Dlatego też najlepiej zastosować go w połączeniu z preparatami, których można użyć bezpośrednio na wszelkiego rodzaju szczeliny czy załamania w meblach. Są to mieszanki oprysków z wodą, które za pomocą spryskiwacza ciśnieniowego należy nanieść na ściany, listwy przypodłogowe, miejsca łączeń ścian i wszelkiego rodzaju szczeliny i szpary. Ważne jest także, by nie zapomnieć o spryskaniu szuflad, zwłaszcza szafek nocnych i ram obrazów, jeśli takowe posiadasz w pomieszczeniu zapluskwionym. Miejsca, w których nie należy stosować płynnych preparatów to wiązki kabli i gniazdka elektryczne – te najlepiej zabezpieczyć środkiem na pluskwy w postaci proszku.

Czym jest fogger? Jest to bardo silny preparat, zabójczo skuteczny w walce z pluskwami. Natychmiast zabija insekty. Środek taki wystarczy postawić w zapluskwionym pomieszczeniu, najlepiej na jego środku, wcisnąć spust do samego końca i opuścić mieszkanie. W ciągu 10 minut całe pomieszczenie wypełni mgła insektycydu, która skutecznie upora się z pluskwami. 150 ml takiego środka wystarczy na odpluskwienie pomieszczenia o metrażu do 80 m3.

Pluskwy dezynfekcja

Dezynfekcja, czyli zwalczanie insektw, odbywa się na wiele sposobów. Najpopularniejsze z nich to opryskiwanie, żelowanie i zamgławianie. Polegają one na nanoszeniu substancji w postaci mgły, płynu lub żelu na poddawane dezynfekcji powierzchnie. Zabieg dezynfekcji trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut, zależy to od kilku czynników – ilości łóżek, materacy, foteli, ilości pokoi i ich metrażu oraz od przygotowania mieszkania. Po zakończonym zabiegu należy opuścić miejsce zamieszkania na około godzinę (przy zamgławianiu) lub na około 2 godziny podczas zabiegu opryskiwania przestrzeni, aby stosowane preparaty miały czas na odpowiednie rozprowadzenie się po danej powierzchni, osadzenie się i wyschnięcie. Po powrocie do zdezynfekowanego pomieszczenia należy je odpowiednio wietrzyć przez około 1 godzinę. Następnie należy umyć wszelkie powierzchnie, które będą miały kontakt z żywnością. Preparaty stosowane na pluskwy są dla człowieka toksyczne, dlatego też jest to tak niezmiernie istotne. Aby zmyć powierzchnie płaskie nie jest konieczny żaden specjalistyczny środek, wystarczy do tego zwykły detergent i woda. Można również umyć podłogę w miejscach, po których się poruszasz, jednak pamiętaj, by zostawić barierę ochronną wokół mebli, ścian i łóżek w postaci 20 – 30 cm od nich. Preparat powinien pozostać wszędzie tam, gdzie występują pluskwy, jednak należy zachować wszelkie środki ostrożności, by tych miejsc nie dotykać i nie dopuścić do tego, by trafiły do organizmu w jakikolwiek sposób.

Pluskwy a ozonowanie

Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń. Ozon – odmiana tlenu, która składa się z trzech atomów – jest bardzo silnym utleniaczem. Oznacza to, że w odpowiednim stężeniu powoduje on uszkodzenie błon biologicznych, niszcząc tym samym drobnoustroje i wirusy, a także grzyby i wszelkiego rodzaju pleśni. Ozonowanie jest bezpieczną metodą wyjaławiania pomieszczeń. W przeciwieństwie do innych metod, ozonowanie nie powoduje zatruwania pożywienia czy też wody pitnej, a wręcz przeciwnie – w przemyśle ozonowanie stosuje się bardzo często do mycia produktów spożywczych i do uzdatniania wody. Oczywiście, tak jak i przy innych metodach dezynfekcji, zabieg ozonowania łączy się z zachowaniem pewnych środków ostrożności. Przede wszystkim w pomieszczeniu ozonowanym nie powinni przebywać ludzie. Dłuższy kontakt z ozonowanym powietrzem może powodować problemy z oddychaniem, senności i bóle głowy. Po ozonowaniu mieszkania należy je wywietrzyć nie krócej niż 45 minut.

Ozonowanie stosuje się nie tylko w celu usuwania pluskiew, ale również gdy chcemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów czy też do odkażania pomieszczeń. Na ozonowanie można również zdecydować się wtedy, gdy podejrzewamy, że mieszkanie czy dom mogą być zainfekowane pleśnią.

Pluskwy w domu co robić

Pluskwy można spotkać wszędzie. Nie są one oznaką zaniedbania czy brudu, najczęściej zostają wnoszone do domu nieświadomie, np. w bucie lub walizce, wracając z wakacji. Pasożyty te bardzo łatwo nabyć w hotelach, w komunikacji miejskiej, pociągu, w kinie albo teatrze, w sklepie z odzieżą lub od gości, którzy sami zmagają się z problemem zapluskwienia domu.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która metoda da nam jasne wytyczne w kwestii tego, co działa odstraszająco na pluskwy. Pomocne są na pewno:

  • wysoka temperatura
  • środki owadobójcze na pluskwy
  • dokładne odkurzenie całego mieszkania
  • zapachy, które odstraszają owady – woń kurkumy, mięty i goździków w postaci olejków eterycznych

W jaki sposób skutecznie pozbyć się pluskiew z mieszkania, kiedy zaatakują one naszą przestrzeń? Po pierwsze należy pamiętać, że wszystkie znane, domowe sposoby nie są skuteczne w 100 procentach. Najlepszym rozwiązaniem w walce z tymi owadami jest zgłoszenie się po pomoc do specjalisty. Profesjonalne środki stosowane przez firmy zajmujące się odpluskwianiem, poradzą sobie z pasożytami w każdym ich stadium rozwoju. Popularne i bardzo skuteczne metody, to:

  1. Zamgławianie ULV – polega ono na rozprowadzeniu cieczy roboczej za pomocą generatora zimnej mgły.
  2. Oprysk ciśnieniowy – ta metoda polega na rozprowadzeniu cieczy (biobójczego koncentratu rozrobionego z wodą) w miejscach i na powierzchniach występowania danego owada za pomocą wysokojakościowych, manualnych opryskiwaczy ciśnieniowych.
  3. Wymrażanie mieszkania ciekłym azotem – suchy lód, który posiada temperaturę niższą niż -68 stopni C może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie lokatorów – dlatego też tej metody zazwyczaj się nie stosuje.
  4. Wygrzewanie mieszkania – nagrzewanie pomieszczenia do 60 stopni C przeciwko pluskwom, działa pozytywnie na pozbycie się problemu, jednak nie jest do końca bezpieczne ze względu na to, że wysoka temperatura topi wiele urządzeń RTV i AGD z tworzywa sztucznego czy plastiku. Uszkodzeniom mogą ulec takie sprzęty jak żelazko, telewizor, monitory, laptopy, czajniki, odkurzacz, mikser, piloty czy konsole i ich okablowanie.