Pluskwy potrafią dać się we znaki, zwłaszcza w mieszkaniu. Żywią się naszą krwią i na domiar złego kąsają głównie w nocy. Dodatkowo są mało widoczne, przez co niestety też trudne do usunięcia. Gnieżdżą się w meblach tapicerowanych, w puszkach, instalacji elektrycznej oraz we wszelkich możliwych szparach w naszych domach i mieszkaniach. Co najgorsze – mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, ponieważ przenoszą choroby, wywołują reakcje alergiczne, a ich ukąszenia są bardzo dokuczliwe i wywołują swędzenia.
Pluskwy w domu jak rozpoznać
W jaki sposób sprawdzić, czy w domu nie zagnieździły się pluskwy? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Pasożyty te żerują głównie w nocy, a ich kryjówki są najczęściej skutecznie zakryte przed ludzkim wzrokiem. Możemy żyć z nimi nieświadomie przez wiele tygodni, a nawet miesięcy czy lat. Rzadko bowiem można mieć pewność, że mieszkanie czy też dom są wolne od pluskiew. Na co zwrócić uwagę, chcąc sprawdzić, czy w naszym otoczeniu występują te szkodniki?
Przede wszystkim zacznij od siebie. Co to oznacza? Pogryzienia to często jedyny, widoczny ślad obecności pluskiew w mieszkaniu. Jeśli widzisz na swoim ciele czerwone plamki, zgrupowane w jednym miejscu, to pierwszy, ważny znak, że trzeba rozpocząć poszukiwania tych sprytnych pasożytów. Zacznij od mebli tapicerowanych i materacy – te miejsca są ulubionymi siedliskami pluskiew – zwłaszcza zagięcia materiału, suwaki, przeszycia i fałdy czy łączenia. W poszukiwaniach zdecydowanie pomoże Ci latarka – trudno czasem dojrzeć cokolwiek w jasnym i wyraźnym świetle dziennym. Jeśli znajdziesz jaja pasożytów (małe i białe, przypominające ziarenka ryżu) lub larwy młodych osobników (zazwyczaj mają kolor miodowy i niewielkie rozmiary) czy też dorosłe osobniki (ciemnobrązowe, większe), wiesz już, że Twoje mieszkanie posiada niechcianych gości.
Kolejne miejsca, które są ulubionymi skrytkami pluskiew, to stelaż łóżka i listwy przypodłogowe, zwłaszcza te w okolicach łóżka. Sprawdź dokładnie wszystkie zakamarki, obejrzyj łóżko od dołu, zwłaszcza w miejscach słabo widocznych. Pamiętaj, że pluskwy “szukają” bliskości człowieka, by mogły bez problemu żerować, kiedy zaśniesz. Przypatrz się dokładnie wszystkim miejscom, w których spędzasz najwięcej czasu. Co istotne, pasożyty te nie lubują się w kuchni ani łazience – ich główne miejsca występowania, to salon i sypialnia – wszędzie tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu.
Jak rozpoznać pluskwy w hotelu
Na pluskwy można trafić praktycznie w każdym zakątku świata. Z ich plagą zmagają się zwłaszcza Stany Zjednoczone, które z myślą o turystach, stworzyły specjalne portale internetowe, na stronach których można poznać listę hoteli zaatakowanych przez pluskwy. Obecność owadów można również rozpoznać samodzielnie. W tym celu należy skontrolować pokój hotelowy, nim się w nim ulokujesz na dobre. Najpierw dokładnie obejrzyj łóżko, zajrzyj pod materac i zagłówek, sprawdź wszelkie zagłębienia. Po skontrolowaniu łóżka dobrze jest także obejrzeć inne miejsca – ramy obrazów, dywany, szafy i zasłony. Jeśli nie znajdziesz owadów ani ich jaj, o ich obecności może świadczyć jeszcze jedna rzecz- odchody. Są to czarne lub brązowe kropeczki, które tworzą małe “dróżki”. Mogą one znajdować się nie tylko w łóżku czy na kanapie, ale także na ścianach pomieszczenia. Jeśli zauważysz takie oznaki obecności pluskiew, zgłoś to do obsługi hotelu i poproś o zmianę pokoju – powinien zostać przyznany bez problemu.
Jak rozpoznać pluskwy w mieszkaniu
Kiedy już wiesz, że masz do czynienia z pluskwami w mieszkaniu, możesz podjąć próbę pozbycia się ich na własną rękę. Co możesz zrobić?
- Wyprać ubrania, pościel, poszewki, zasłony, prześcieradła, płaszcze, obrusy, poduszki – generalnie wszystko, co może być siedliskiem pluskiew. Im więcej rzeczy wypierzesz, tym lepiej.
- Regularnie czyścić i odkurzać mieszkanie – w tym meble, obrazy na ścianach, szafę, łóżko i materac. Po tak dokładnym odkurzaniu dobrze jest od razu wynieść worek z odkurzacza na śmieci. Pamiętaj, aby dokładnie odkurzyć i oczyścić również przedmioty znajdujące się wokoło łóżka sypialnianego.
- Zaopatrz się w preparat na pluskwy. Jeśli uda Ci się taki zdobyć, dokładnie spryskaj nim miejsca występowania pasożytów lub jaj, które udało Ci się znaleźć. Skup się podczas tej czynności zwłaszcza na łączeniach twardych elementów mebli i ich tapicerki. Pamiętaj, by nie nakładać preparatu na elementy, z którymi masz bezpośredni kontakt – zwłaszcza na materac, poszewki, poduszki.
Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy
Ugryzienie pluskwy domowej jest bardzo bolesne. Pluskwy posiadają na odnóżach specjalne haczyki, dzięki którym bez problemu przyczepiają się do mebli, jak i skóry swoich ofiar. Ugryzienie pluskwy można poznać po zaczerwienieniu na nieowłosionych lub mało-owłosionych partiach skóry. U niektórych osób zaczerwienienie to jest mocniejsze, u innych mniej widoczne, zależy to od reakcji organizmu na ukłucie przez pasożyta. Ugryzienia pluskiew bardzo często skupiają się w jednym miejscu – występują w tzw. grupkach na ciele – i zwykle układają się w linie prostą. Ponadto ukąszenia te bardzo swędzą. Samo ukąszenie nie jest jednak bolesne, owady te wstrzykują podczas gryzienia specjalną substancję znieczulającą, przez co ból pojawia się dopiero podczas drapania i podrażnienia powstałych bąbli z płynem surowiczym, które pojawiają się na wierzchniej warstwie naskórka. Najczęstszymi miejscami ugryzień pluskiew są:
- twarz,
- przedramiona,
- zewnętrzna strona dłoni,
- odsłonięte partie nóg,
- szyja,
- przestrzenie między palcami dłoni,
- plecy,
- brzuch około linii pasa,
- wierzchnia część stóp,
- podudzia.