Pluskwy gdzie się chowają?

Pluskwa domowa to niewielkich rozmiarów pasożyt, żywiący się ludzką krwią. Owad ten atakuje nocą, kiedy śpimy. Te niewielkie żyjątka to nie tylko irytujący problem, ale także zagrożenie dla zdrowia człowieka, przenoszą one bowiem wiele chorób.Jedną z nich jest bakterie gronkowca złocistego, która wywołuje poważne infekcje takie jak posocznica, wstrząs toksyczny czy też zapalenie szpiku kostnego. W jaki sposób wytropić pluskwy w swoim domu i jak się ich pozbyć?

Pluskwy gdzie szukać

Pluskwa – a co to właściwie jest? Otóż jest to niewielkich rozmiarów owad, którego długość wynosi około 4 – 6 mm, a szerokość około 3 mm. Posiada ona bardzo wyostrzone zmysły, przez co żerując nocą, nie ma problemów ze znalezieniem swojej potencjalnej ofiary do żerowania. Pluskwa wyposażona jest bowiem w specjalne czułki, dzięki którym rozpoznaje zapach krwi żywiciela, wyczuwa też jego temperaturę ciała. Gdy ten niewielki owad nie ma dostępu do pożywienia przez długi okres czasu, potrafi wprowadzić się w stan hibernacji, który może trwać nawet do około roku. Dzięki temu oraz poprzez bardzo dużą wytrzymałość pancerza, w który wyposażona jest pluskwa, jest to przeciwnik bardzo trudny do wytępienia jak i znalezienia go w mieszkaniu, w którym się osiedli. Jak znaleźć pluskwy i pozbyć się ich raz na zawsze?

Pluskwy domowe gdzie szukać

Pluskwy domowe pojawiają się w naszych domach, przenoszone najczęściej na naszych ubraniach. Pobyty w hotelach, przejazdy komunikacją miejską czy też zakupione przez nas używane meble i ubrania – to doskonałe środki transportu pluskiew do naszych domów czy mieszkań. Ponadto, te maleńkie stworzonka mogą przedostać się do nas od sąsiadów (zjawisko takie najczęściej występuje w blokach). Zdarza się też, że przenoszą je zwierzęta – koty, psy czy szczury. W jaki sposób zorientować się, że posiadamy w domu pluskwy? Najczęściej nie jesteśmy tego świadomi do momentu, w którym zaczynamy zauważać swędzące zaczerwienienia na swojej skórze – ugryzienia po pluskwach.

Gdzie żyją pluskwy domowe

Pluskwy domowe najczęściej spotkać można w spojeniach łóżek, w szczelinach ścian, w tapczanach, pod ramami obrazów, na powierzchni żaluzji, zasłon czy też w wyściełanych materiałem częściach mebli. Tam też należy szukać pluskiew, jeśli chcemy przekonać się o ich obecności w naszych mieszkaniu czy domu. Po czym poznamy, że mamy w domu pluskwy?

Pluskwa posiada w dolnej partii ciała specjalny gruczoł, który produkuje oleisty płyn, gdy owad ten jest rozdrażniony. Wydziela on wtedy zapach przypominający woń gnijących malin. To główny symptom oznaczający obecność pluskiew w twoim domu.

Gdzie pluskwy składają jaja

Samice pluskiew produkują zazwyczaj od 2 do 3 jaj dziennie. Jajka takie są kremowego koloru, lekko zagięte i mają około milimetra długości. Pluskwy składają swoje jaja najczęściej w szparach, w ciemnych miejscach.

W jaki sposób sprawdzić, czy mamy w domu pluskwy? O ich obecności świadczą takie symptomy, jak:

  • żywe lub martwe dorosłe osobniki pluskiew
  • oskórek po wylinkach larw pluskiew
  • plamienie krwią – to plamki krwi trawionej i wydalanej przez owady, którą można zauważyć na pościeli, ale też wzdłuż szwów materacy
  • mdły, słodki zapach przypominający zapach kolendry czy migdałów – świadczy on zazwyczaj o wzmożonej aktywności pluskiew
  • ukąszenia na skórze

Ślady po ukąszeniach przez te owady mogą występować w grupach lub pojedynczo – choć częściej występuje ta pierwsza z możliwości. Sama reakcja na ukąszenia przez pluskwy może być różna, w zależności od danego człowieka. Niektórzy nie wykazują żadnych oznak ukąszeń, podczas gdy u innych osób mogą wystąpić silne dolegliwości czy też bezsenne noce.

Jakie są charakterystyczne cechy ukąszeń pluskiew? Przede wszystkim ukąszenia takie nie są bolesne – pluskwa wstrzykuje bowiem podczas kąsania środek znieczulający. Poza tym miejsca po ukąszeniach pluskiew mogą różnić się od siebie wyglądem. Często przybierają one postać wypukłych, zaczerwienionych obrzęków podobnych do zmian na skórze, jakie możemy dostrzec po ugryzieniu przez pchły. Niestety, niektóre osoby s ą uczulone na ugryzienia pluskiew – wtedy mogą one zaobserwować na swoim ciele reakcje alergiczne w postaci rozległych, owalnych śladów na skórze, niekiedy o rozmiarze nawet 5 cm średnicy, dodatkowo z rumieniem na około ugryzienia. Na szczęście tak silne reakcje alergiczne zdarzają się rzadko. Najczęściej ukąszenie jest po prostu swędzące i występuje w tak zwanych grupach. Co to znaczy? Mianowicie to, że pluskwy gryząc, pozostawiają na ciele charakterystyczne linie ugryzień – najczęściej wykonują ich do 3 podczas jednego żerowania.

Pluskwy gdzie występują

Jeśli w danym mieszkaniu pojawiły się pluskwy, bardzo prawdopodobne jest to, że pojawią się one też i w innych mieszkaniach, zwłaszcza tych sąsiadujących z zapluskwionym lokalem. Dlatego też warto zapytać swoich sąsiadów, czy nie zmagają się z takim oto problemem, kiedy podejrzewamy obecność pluskiew u siebie w mieszkaniu. Gdzie ich szukać?

Aby odnaleźć kryjówkę pluskiew, musimy liczyć się z tym, że będzie to wymagało niejednokrotnie demontażu niektórych mebli – są to bowiem owady, które sprytnie chowają się przed wzrokiem człowieka. Mowa tu o demontażu wezgłowia łóżka, podniesieniu dywanów czy też usunięciu osłonek gniazdek elektrycznych. Gdzie jeszcze warto szukać?

  • za tapetą
  • w książkach czy też płytach CD
  • w ubraniach
  • za listwami przypodłogowymi
  • w ubytkach w ścianach
  • w łóżku – znajdziemy je na materacach, w szczelinach w ramie łóżka i we wezgłowiu
  • w kanapach – zwłaszcza w miejscach szwów i suwaków
  • w obudowach gniazdek elektrycznych
  • w listwie z przewodami elektrycznymi
  • w żaluzjach
  • w ściennych lustrach
  • w ramach obrazów
  • w obiciach krzeseł
  • w złączeniach szuflad

Szukasz skutecznego sposobu na pozbycie się pluskiew ze swojego otoczenia? Skorzystaj z oprysków na pluskwy, proponowanych przez firmę Oneshot. Najlepszej jakości specyfiki zapewnią Ci spokój od tych uciążliwych szkodników na zawsze.