Mrówki jak odstraszyć?

Wraz z początkiem lata rozpoczyna się sezon na mrówki, które chętnie zaglądają do naszych domów w poszukiwaniu pożywienia. Nie są one niebezpieczne, jednak bardzo uciążliwe – zwłaszcza wtedy, kiedy upodobają sobie kuchnie, gdzie przyrządzamy posiłki. Bardzo często wabi je także wilgoć w łazience. Te dwa pomieszczenia w domu to ulubione miejsca występowania mrówek. Jak się ich pozbyć? Jak odstraszyć mrówki?

Spis treści:

  1. Mrówki jak odstraszyć
  2. Mrówki odstraszanie
  3. Odstraszanie mrówek w ogrodzie
  4. Mrówki w ogrodzie zwalczanie
  5. Odstraszanie mrówek w domu
  6. Mrówki jak się pozbyć

Z poniższej treści dowiesz się, w jaki sposób wytępić mrówki, co odstrasza mrówki, jakie są gatunki mrówek oraz pozyskasz wiedze na temat tego, co lubią mrówki, co odstrasza mrówki i jakie są domowe sposoby, by z nimi walczyć.

Mrówki odstraszanie

Dlaczego w naszym domu pojawiły się mrówki? Te niewielkie robaczki szukają w taki sposób pożywienia. Osiedlają się zazwyczaj w miejscach, w których mogą żerować, jak np. kuchnia. Co możemy zatem zrobić, by zabezpieczyć się przed ich inwazją? Po pierwsze, powinniśmy zadbać o szczelne zamykanie pożywienia. Po każdym posiłku dokładnie oczyśćmy kuchnie, wyrzućmy resztki jedzenia, nie pozostawiając okruszków czy innych, smacznych kąsków, na które mrówki tylko czekają. Zachowajmy także czystość wokół kosza na śmieci – tu doskonale sprawdzą się modele zamykane.

A w jaki sposób mrówki przedostają się do naszych mieszkań, nawet tych, umiejscowionych na wyższych piętrach w budynkach typu bloki? Przechodzą one do pomieszczeń przez wszelkie pęknięcia w murach, nieszczelności wokół okien czy kanalizacji. Aby uniknąć ich wizyty, dobrym pomysłem jest, by rozejrzeć się w tych miejscach i załatać wszelkie nieszczelności z pomocą silikonu czy też gipsu.

Odstraszanie mrówek w ogrodzie

Mrówki w ogrodzie to powszechny problem, który nie tylko utrudnia nam niejednokrotnie wypoczynek na świeżym powietrzu, ale także szkodzi domowym uprawom – zwłaszcza warzywom i roślinom ozdobnym. Ich duże kolonie, kopiąc tunele w ziemi, uszkadzają korzenie roślin , przez co nie wyrastają one i nie dają plonów. Ponadto, obecność mrówek w ogrodzie to nie tylko zniszczone grządki i kwiaty. Przesuszają one także ziemie, drążąc w niej tunele i budując tam gniazda. Niszczą też drewniane elementy, zamieszkując w szczelinach mebli ogrodowych czy altankach. Dodatkowo sprzyjają one obecności mszyc – to bardzo ciekawe zjawisko przyrodnicze, ponieważ mrówki “opiekują się mszycami”, stwarzając im dogodne warunki do życia. Nie jest to jednak bezinteresowne, ponieważ żywią się one spadzią, którą mszyce produkują. Jak zatem pozbyć się mrówek z ogrodu? Co pomoże nam w procesie zwalczania mrówek?

Mrówki w ogrodzie zwalczanie

Mrówki w ogrodzie to duży kłopot. Nie mniej jednak, zanim użyjemy profesjonalnych środków owadobójczych, możemy spróbować zadziałać na ich obecność domowymi sposobami. Jak to zrobić? Czego nie lubią mrówki?

Tak jak w mieszkaniu, tak samo w ogrodzie, należy najpierw zlokalizować gniazdo mrówek. To najskuteczniejsza metoda, ponieważ jeśli uda się nam wytropić gniazdo i zadziałać na nie bezpośrednio odpowiednimi środkami, wygramy walkę z mrówkami. Jak wiemy, w gnieździe znajduje się królowa, która składa jaja. Kiedy pozbędziemy się władczyni, pozbędziemy się całej kolonii mrówek.

Jakie domowe sposoby są najlepsze na zwalczanie mrówek? Przede wszystkim są to specyfiki takie jak:

  • boraks – tworzymy z niego mieszankę z dodatkiem wody i cukru
  • ocet – mieszamy go z wodą i kilkoma kroplami waleriany
  • proszek do pieczenia – rozsypujemy go wokół miejsc, które chcemy chronić – np. wokoło sadzonek
  • cynamon – stosujemy go w ten sam sposób, co proszek do pieczenia

Domowe sposoby na mrówki to dobry początek w walce z nimi, jednak jeśli nie osiągniemy dzięki ich zastosowaniu upragnionych efektów, należy skorzystać z pomocy specjalistycznych preparatów na mrówki. Są one dostępne w płynie lub proszku. Jak stosować preparaty? Należy korzystać z nich w sposób opisany przez producenta. Co ważne, pamiętajmy, by podczas stosowania środków owadobójczych, chronić się odpowiednio przed ich trującym działaniem – rękawice i ochronne okulary będą w takiej sytuacji niezbędne.

Odstraszanie mrówek w domu

Mrówki dzielą się na kilka gatunków. Które z nich najczęściej spotkamy w naszych domach? Są to:

  • mrówki faraona – ten gatunek mrówek jest najtrudniejszy do wytępienia, ponieważ jako jedyne, zakładają one gniazda (a nawet kilka gniazd) w naszych domach. Każde gniazdo mieści w sobie królową, dlatego też mrówki faraona bardzo szybko rozmnażają się i mogą stać się prawdziwą zmorą domowników. Dorosłe osobniki mrówek faraona są maleńkie – mają zaledwie 2 do 4 mm długości i żółty, czerwony lub brązowy kolor,
  • gmachówki – ten gatunek upodobał sobie miejsca takie jak domki drewniane czy altany. Żyją one zazwyczaj w lasach, w spruchniałych drzewach. Nie są w domach częstym gościem, jednak jeśli mieszkasz blisko przyrody, możesz spodziewać się ich wizyty. Gmachówki są większe, mają od 5 do 17 mm długości, zakładają one duże kolonie i żerują głównie nocą,
  • mrówki darniowe – spotkamy je w domu zimą, ponieważ zakładają one gniazda w ciepłych miejscach, a dom, to doskonałe ku temu miejsce, gdy na dworze ziąb. Są niewielkie – mają od 3 do 8 mm wielkości i czarny kolor.

Pozostałe gatunki mrówek, które niekiedy pojawiają się w naszych domach są o wiele mniej uporczywe i łatwiej się ich pozbyć, ponieważ nie zakładają one gniazd.

Mrówki jak się pozbyć

Wiemy już, że najczęściej odwiedzają nasze domy mrówki faraonki. Jak się ich pozbyć? Możemy wypróbować kilka domowych sposobów na to, by wypędzić je z naszej przestrzeni. Co należy zrobić?

Pierwszy krok, to próba odnalezienia gniazda mrówek. Aby tego dokonać, musimy obserwować, w jakim kierunku wędrują mrówki – możemy także pozostawić okruszki pożywienia np. na blacie stołu i śledzić, w jakie miejsce te pracowite żyjątka je wyniosą.

Kiedy uda się nam zlokalizować gniazdo mrówek i okazuje się, że znajduje się ono poza domem, możemy odstraszyć nieproszonych gości na kilka sposobów – rozsypując na ich ścieżkach wędrówek cynamon, sól, liście pomidorów, piołun, gałązki ostróżki czy piżmaka wiosennego. Te ostre zapachy zdezorientują mrówki i zakłócą im komunikację.

Jeśli natomiast gniazdo mrówek znajdziemy w swoim domu, wówczas należy sięgnąć po silniejsze metody na wyzbycie się ich. Możemy zalać gniazdo gotowaną wodą, a jeśli ten domowy sposób nie zadziała, skorzystajmy z dostępnych na rynku preparatów przeznaczonych do unicestwiania mrówek. Mogą to być środki w postaci sprayów czy też granulat.