Kuny – jak się ich pozbyć?

Kuny to drapieżniki. Pochodzą z rodziny łasicowatych. Dzięki swojej smukłej budowie ciała bez problemu wspinają się po pionowych ścianach, przeciskają przez bardzo wąskie szczeliny i otwory. Kiedy znajdą bezpieczne schronienie, wiją gniazdo i rodzą młode. Kuny coraz częściej osiedlają się w budynkach gospodarczych czy innego typu miejscach w gospodarstwach domowych – i choć boją się ludzi – bliskość dostępu do pożywienia i ciepłe schronienie są dla nich większą pokusą niż strach przed człowiekiem. W jaki sposób pozbyć się kuny z naszego otoczenia? Czym różni się kuna domowa od kuny leśnej? Jak wypędzić kunę domową?

Spis treści:

  1. Kuny jak się ich pozbyć
  2. Kuna jak się jej pozbyć z domu
  3. Kuna domowa jak się jej pozbyć
  4. Kuna domowa zwalczanie
  5. Odstraszacz na kuny
  6. Pułapka na kunę
  7. Kuna jak się pozbyć forum

 

Z poniższej treści dowiesz się m.in. w jaki sposób pozbyć się z otoczenia kuny domowej, czym żywi się kuna domowa, czym się kuny żywią, dlaczego kuna pojawia się w naszym otoczeniu oraz jak pozbyć się kuny z poddasza czy też domu.

Kuna jak się jej pozbyć z domu

Kuna to bardzo szybkie, zwinne i sprytne zwierzę, dlatego też nie tak łatwo pozbyć się jej z naszego terenu. Ponadto nie możemy zapominać o bardzo istotnej rzeczy – kuna to zwierzę objęte ochroną, dlatego też nie możemy jej w żaden sposób fizycznie zranić, by wypędzić ją z naszego miejsca zamieszkania. W jaki zatem sposób walczyć z kunami w naszym domu?

Przede wszystkim należy zacząć od odpowiedniego uszczelnienia budynku. W tym celu musimy dokładnie uszczelnić wszelkie szczeliny czy niewielkie otwory, przez które kuna bez problemu się prześlizgnie. Kuny uwielbiają osiadać w miejscach takich jak budynki gospodarcze czy strychy. Jeśli zatem trzymamy w takich miejscach potencjalne pożywienie dla kuny, należy je wynieść lub odpowiednio zabezpieczyć. Mogą to być ptaki hodowlane, myszy, owady – te należy zwalczyć, a ptaki umieścić w innym pomieszczeniu, dokładnie zabezpieczonym, by kuna nie mogła do niego wejść. Należy również zasłonić szczelnie otwory wentylacyjne, okna – te możemy zabezpieczyć siatką, a na rynny nałożyć kolczaste opaski stosowane przeciwko ptakom. Co bardzo ważne, wszystkie uszczelnienia należy wykonywać po zmroku, ponieważ kuna to zwierzę nocne, opuszcza swoje legowisko w celu poszukiwania pokarmu wieczorem i żeruje przez noc.

Kuna domowa jak się jej pozbyć

Kolejna metoda na pozbycie się kuny to tak zwane żywołapki na kuny. Polega ona na złapaniu zwierzaka, by nie stała mu się żadna krzywda (pamiętajmy, że kuny są objęte ochroną i nie można ich skrzywdzić), a następnie na wywiezieniu intruza np. do lasu. Takie pułapki to np. te z systemem zapadek. Powinna mieć ona wejście z dwóch stron i mechanizm zwalniający zapadkę na środku pułapki. Zazwyczaj łapaki takie wykonywane są z drutów ze stali ocynkowanej, a ich wymiary to ok. 80 x 120 cm długości i 30 cm szerokości.

Kiedy mowa o pułapce, należy także wspomnieć o tym, w jaki sposób zwabić zwierzaka, by zechciał do niej wejść. W tym celu doskonale sprawdza się jajko kurze, które kuny uwielbiają. Ponadto smakuje im także mięso i owoce. Pamiętajmy, że pułapkę na kuny należy zakładać w rękawiczkach, aby nie wyczuła ona ludzkiego zapachu, który skutecznie ją odstraszy. Nie możemy także zrażać się tym, że kuna nie złapie się w taką pułapkę po kilku dniach czy od razu. Te zwierzaki są nieufne, cechują się neofobią – lękiem przed nowymi miejscami i sytuacjami. Nim kuna zechce wejść do pułapki po smakołyk może minąć wiele czasu.

Kuna domowa zwalczanie

Istnieje jeszcze jeden sposób na kuny – są to tak zwane odstraszacze. Zamiast próbować je łapać, możemy je także skutecznie odstraszyć od naszego domu. W jaki sposób? Odstraszaczem, który emituje ultradźwięki o zmiennej częstotliwości. Taki odstraszacz można dodatkowo wyposażyć w czujnik ruchu – po wykryciu zwierzaka uruchomi się on sygnałem dźwiękowym i wystraszy kunę.

Jeśli nie chcemy bawić się w elektronikę, możemy także sięgnąć po aerozol przeciwko kunom. Należy nim opryskać miejsca odwiedzane przez kunę. To pierwszy sposób, który powinniśmy wykorzystać, nim zdecydujemy się na innego typu pułapki, które kosztują o wiele więcej.

Odstraszacz na kuny

Odstraszacz na kuny nie musi być wcale drogi ani trudny w obsłudze. Istnieją także naturalne sposoby na te sprytne zwierzaki. Prosty, tani i popularny sposób na pozbycie się kuny z miejsca zamieszkania to rozłożenie sierści psa w pobliżu miejsca, które kuna wybrała sobie na swoje legowisko. Pies to naturalny wróg kuny, a zatem jego zapach utrzymujący się na sierści skutecznie zniechęci ją do bytowania w takim miejscu.

Pułapka na kunę

Aby kuna została złapana w sposób humanitarny, bez uszczerbku na zdrowiu, powstało wiele modeli pułapek na kuny zwanych żywołapkami. Pułapki żywołowne, niezależnie od modelu, mają podobną metodę działania. Za najlepsze z wszystkich dostępnych uznawane są pułapki przelotowe, które posiadają podwójną zapadnię, przez co są o wiele bardziej skuteczne. Działają na zasadzie łapaka, który zwalnia blokadę klapek wejściowych, co powoduje natychmiastowe zatrzaśnięcie się zapadni. Zwierzę, które wejdzie do żywołąpaka za przynętą, np. kawałkiem mięsa czy jajka, które w nim umieścimy, zostaje uwięzione bez uszczerbku na zdrowiu. Kiedy złapiemy w taki sposób kunę, możemy ją bezpiecznie wywieźć w miejsce, w którym będzie mogła żyć – np. do lasu.

Kuna jak się pozbyć forum

Pułapki żywołowne dzielą się na dwa rodzaje – jednowejściowe i dwuwejściowe. Jaka istnieje między nimi różnica?

Pułapka jednowejściowa działa na zasadzie zapadni zwalniającej, która to znajduje się we wnętrzu klatki. Pułapka taka posiada jedno wejście przez które kuna wchodzi do wnętrza łapaka.

Natomiast pułapka dwuwejściowa posiada dwa wejścia do jej środka, co sprawia, że jest bardziej skuteczna od tej jednowejściowej. Dzięki otwartym klapkom pułapka tworzy coś na kształt tunelu. Kuny ze swoją wrodzoną ciekawością, mimo tego, że boją się nowości, chętniej wchodzą do tego typu pułapki.