Karaluchy – skąd się biorą w mieszkaniu?

Karaluchy – inaczej nazywane karaczanami – charakteryzują się brązową barwą, podłużnym tułowiem i trzema parami odnóży, a to wszystko dopełnia bardzo twardy pancerz i ruchliwe czułki. Zazwyczaj spotkać je możemy w kuchni, gdzie posilają się resztkami jedzenia. Dlaczego karaluchy pojawiają się w naszych domach? Skąd się biorą karaluchy?

Spis treści:

  1. Karaluchy skąd się biorą w mieszkaniu
  2. Skąd karaluchy w mieszkaniu
  3. Karaluchy w wynajmowanym mieszkaniu
  4. Karaluchy w mieszkaniu w bloku
  5. Sposób na karaluchy w mieszkaniu
  6. Sposoby na karaluchy w mieszkaniu

Z poniższej treści dowiesz się, skąd biorą się karaluchy, jakie środki wykorzystać do inwazji karaluchów, co odstrasza karaluchy, jakie sposoby stosować w kwestii skutecznego zwalczania karaluchów oraz jakie domowe sposoby działają na te natarczywe owady.

Skąd karaluchy w mieszkaniu

Karaluchy lubią miejsca ciepłe oraz resztki pożywienia – a takich warunków w domu czy mieszkaniu nie brakuje. Dlatego też często odwiedzają one nasze miejsca zamieszkania, wabione atrakcyjnymi dla nich zapachami. Karaluchy żywią się produktami sypkimi, ale także i pieczywem, owocami, marchwią, a nawet ziemniakami, dlatego też warto odpowiednio zabezpieczać tego typu produkty, by uniknąć w swoim otoczeniu nieproszonych gości. Ponadto szczególnie kuszące dla karaczanów są odpady, dlatego też często można je spotkać także w zsypach ze śmieciami czy zapuszczonych, niezadbanych mieszkaniach.

Karaluchy w wynajmowanym mieszkaniu

A co w momencie, kiedy wynajmując mieszkanie, po pewnym czasie orientujemy się, że mieszkają z nami karaluchy? Możemy to oczywiście zgłosić do właściciela mieszkania, by podjął odpowiednie kroki, aby pozbyć się uciążliwego problemu – ale możemy także próbować pozbyć się robaków na własną rękę.

Gdzie najczęściej znajdziemy karaluchy w mieszkaniu? Uwielbiają one dostęp do pożywienia i ciepło, dlatego też kuchnia to idealne miejsce, w którym spotykamy karaluchy. Nie mniej jednak czują się one równie dobrze w łazience, zwłaszcza gdy panuje w niej duża wilgoć. Kolejne miejsca, w których karaluchy znajdują schronienie i dogodne warunki do życia, to lodówka, piekarnik, okap czy też kuchenka.

Oprócz kuchni karaluchy w domu mogą przebywać dosłownie wszędzie – zwłaszcza w szczelinach szuflad, szafek czy półek. Znajdziemy je także w ramach obrazów i pod listwami przypodłogowymi. Co ciekawe, te małe robaki chowają się także w odpływach. Dlatego też, kiedy zaczynamy szukać ich kryjówek, najlepiej na początku sprawdzać takie właśnie newralgiczne punkty w domu.

Karaluchy w mieszkaniu w bloku

Skoro mowa o karaluchach, to nie można pominąć faktu, że te niewielkie, wścibskie owady, powinny jak najszybciej zniknąć z naszego miejsca zamieszkania. Dlaczego? Ponieważ są one nosicielami przeróżnych chorób, które mogą nam zagrażać. Przede wszystkim możemy z ich powodu zachorować na zatrucia pokarmowe. Karaczany przenoszą również na sobie wiele grzybów i wirusów.

W jaki sposób pozbyć się niechcianych lokatorów z mieszkania? Podstawowa kwestia to fakt, że o wiele prościej wytępić karaluchy z domu wolnostojącego niż z mieszkania z bloku. Niestety – mieszkanie w bloku, które sąsiaduje z innymi lokalami w jednym budynku, jest o wiele bardziej narażone na wystąpienie w nim karaluchów. Kiedy znajdą się one w jednym budynku, wędrują po mieszkaniach, szukając schronienia i pożywienia, a wysokość pięter nie ma dla nich najmniejszego znaczenia. Jak zatem reagować, kiedy znajdziemy u siebie karaluchy?

Sposób na karaluchy w mieszkaniu

Istnieje co najmniej kilka sposobów na pozbycie się tych natrętów. Pierwszy, to naturalne sposoby domowe. Należą do nich:

  1. Kwas borowy w proszku – to mieszanka, którą można wykonać samodzielnie. Potrzebny do niej będzie kwas borowy w proszku, biała mąka oraz cukier – ten działa na karaczany jak wabik, natomiast mąka jak klej. Sam kwas borowy to trucizna dla karaluchów. Co zrobić z tak przygotowaną mieszanką? Należy umieścić ją w miejscach, gdzie przebywają karaluchy i prusaki, czyli za szafkami, pod piekarnikiem, zlewem czy lodówką – a następnie odczekać jakiś czas, by zjadły wykonany przez nas specyfik.
  2. Piwo – karaluchy uwielbiają zapach i smak piwa. W jaki sposób unicestwić karaluchy piwem? Wystarczy wlać je do miseczki lub nasączyć nim ściereczkę, którą umieszczamy następnie w misce. Karaluchy, które wejdą do miski i napiją się piwa, staną się ociężałe, a dzięki temu powolne i ospałe. Dostają one wtedy tak zwanego “upojenia alkoholowego”. W taki oto sposób możemy je spokojnie wynieść z mieszkania i pozbyć się problemu. Niestety – ten sposób zadziała tylko na pojedyncze okazy, nie pozbędziemy się problemu, kiedy nawiedzi nas plaga karaluchów.
  3. Pietruszka – to także doskonały wabik na karaluchy. Uwielbiają jeść pietruszkę, wystarczy przekroić jej korzeń i położyć w miejscu, w którym widzieliśmy robaki. Kiedy obsiądą warzywo, przykrywamy je np. ścierką i wynosimy – metoda podobna do sposobu z piwem.
  4. Liść laurowy – ten natomiast odstrasza owady. Nie lubią jego zapachu, zatem omijają miejsca, w których pojawia się to zioło. Wystarczy pokruszyć kilka liści laurowych i wysypać je w kilku miejscach, zwłaszcza w kuchni czy łazience, a to powinno skutecznie odstraszyć nieproszonych gości z naszego domu.

A co w sytuacji, kiedy podjęte przez nas kroki nie skutkują i karaluchy nadal mieszkają w naszym mieszkaniu? Taki problem warto zgłosić bezpośrednio do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Być może inwazja owadów jest tak duża, że będzie ona wymagała dezynfekcji całego bloku, nie tylko naszego mieszkania.

Sposoby na karaluchy w mieszkaniu

Domowe sposoby są skuteczne, jednak nie zawsze działają zadowalająco, zwłaszcza wtedy, kiedy karaczany występują w naszym mieszkaniu w dużych ilościach. Co wtedy? Należy sięgnąć po silniejszą “broń” i posilić się w takiej sytuacji środkami chemicznymi. Najbardziej powszechny sposób to pułapki z przynętą. Trucizna w postaci żelu przyciąga owady, które jedzą specyfik, a następnie przenoszą go do gniazda. Taką pułapkę ustawia się pod zlewem lub w kątach kuchni.

Kolejny sposób, to specjalna kreda owadobójcza. Działa ona na zasadzie zasadzki na owady – należy narysować nią okręgi w miejscach, w których widujemy karaluchy. Kiedy taki osobnik przekroczy linię okręgu z kredy, zginie. A to wszystko za sprawą występującego w kredzie środka owadobójczego.

Kolejne środki chemiczne, to pasty i płyny na karaluchy. Te umieszcza się w różnych zakamarkach domu czy mieszkania, a ich silne działanie owadobójcze zabija zarówno larwy jak i dorosłe osobniki.