Jak zwalczyć szkodniki w ogrodzie?

Początek wiosny, lato to czas, kiedy wraz z początkiem nowego sezonu wegetacyjnego budzą się do życia rośliny, a wraz z nimi również pojawiają się szkodniki m.in. pędziorki na drzewach iglastych, mszyce na liściach i pędach roślin liściastych, chrząszcze w liściach, gąsienice, pędraki w glebie. Usunięcie szkodników naturalnymi metodami, bez preparatów zwalczających jest wręcz niemożliwe. Na rynku dostępnych jest szereg specjalnie dopasowanych preparatów, które pomogą Ci pozbyć się insektów, w łatwy intuicyjny sposób.

Jakie metody zwalczania szkodników wyróżniamy?

  • Metoda ręczna – opiera się na usuwaniu w sposób ręczny uszkodzonych części roślin, co pozwala nam na usunięcie miejsce zarażenia rośliny. Jeśli roślina jest całkowicie zainfekowana chorobą od pasożytniczą wówczas najlepiej usunąć roślinę wraz z korzeniami, tak żeby choroba nie zaatakowała innych roślin. Jeśli przykładowo Twoją roślinę zaatakowały mszyce, wówczas najlepiej usunąć zakończenia pędów, to zazwyczaj najczęstsze miejsce żerowania tych insektów.
  • Metoda agrotechniczna – opiera się na stworzeniu dla roślin ogrodowych jak najlepszych warunków do wzrostu przy odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed insektami. W jaki sposób? np. za pomocą używania płodozmian, dobierania do ogrodu gatunków roślin odpornych na choroby od inspektowe, wykorzystaniu allelopatii, czyli sadzeniu obok siebie różnych gatunków roślin, z których żywicielem danego insekta jest tylko jeden, w takiej sytuacji istnieje mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się insektów, kolejny sposób to sianie jedynie zdrowych sadzonek i roślin.
  • Metoda biologiczna – kolejna z naturalnych metod to zwalczanie szkodników z wykorzystaniem innych szkodników, które zjadają insekty bytujące na danych roślinach. Pożyteczne insekty są wprowadzane do ogrodu z użyciem specjalnych biologicznych preparatów, dodatkowo zapewniając jak najlepsze warunki klimatyczne dla zwiększenia ilości pożytecznych organizmów.
  • Jeśli naturalne metody zawodzą, wówczas warto skorzystać z metod chemicznych, te metody wykazują się o wiele lepszą skutecznością, jednak należy dobrze dobrać odpowiedni preparat, tak żeby nie wykazywał toksycznych właściwości. Preparaty chemiczne do ochrony roślin dzielimy na: – herbicydy – idealne do zwalczania chwastów,- moluskocydy – dobrze sprawdzają się do zwalczania ślimaków,- insektycydy – służą do zwalczania owadów,- akarycydy – dobrze sprawdzają się do zwalczania roztoczy, – bakteriocydy – skutecznie zwalczają bakteryjne choroby, – fungicydy – dobrze radzą sobie z chorobami grzybiczymi.

Szkodniki roślin uprawnych

Obumierające liście, przebarwienia na roślinach uprawnych, suche trawy to może być pierwszy sygnał, że szkodniki dobrze się czują w naszym ogrodzie. Jakie insekty wyróżniamy?

  • Mszyce – występują pod różnymi barwami: czarny, żółty, różowy, biały, zielony. Owady te znajdują się na wierzchołkach roślin i często żerują na młodych liściach. Mszyce mogą nawet doprowadzić do tego, że rośliny przestaną dalej rosnąć. Jak się ich pozbyć? Z metod naturalnych mszyc można się pozbyć za pomocą wprowadzenia do ogrodu biedronek, które mszycami się żywią, ale żeby to osiągnąć, z ogrodu należy również wyeliminować mrówki, to najlepiej zrobić z zastosowaniem środków chemicznych, specjalnie do tego dostosowanych np. OneShot granulat na mrówki.
  • Gąsienice motyle – motyle są piękne, niestety ich larwy wyrządzają w ogrodzie ogromne szkody, chętnie żerują na roślinach kapustnych, ozdobnych i warzywach. Gąsienice rolne są szczególnie groźne, ponieważ żerują w nocy na częściach roślin podziemnych, przez co zazwyczaj doprowadzają do obumierania rośliny, warzywa. W jaki sposób można się pozbyć tych larw? Jednym z najbardziej ekologicznych sposobów jest przekopywanie gleby celem odkrycia larw, które staną się w takiej sytuacji łatwym łupem dla ptaków. Usuwając z ogrodu larwy motyli warto pamiętać, żeby ograniczyć ich ilość, ale nie eliminować ich zupełnie, ponieważ dorosłe osobniki zapylają rośliny działając na korzyść ogrodu.
  • Pędraki i larwy chrząszczy – te larwy chrabąszcza majowego bytują w ziemi około 3 lata przed przybraniem dorosłej postaci. Zazwyczaj żywią się korzeniami roślin i wygryzają dziury w bulwach. Pędraki są niezwykle ciężkie do wyeliminowania, dlatego też zazwyczaj zaleca się zastosowanie skutecznej profilaktyki np. podobnie jak u larw motylich, przekopywanie ogrodu i wystawianie larw ptakom. Kolejną naturalną metodą jest zastosowanie nicieni, które żywią się pędrakami.

Jak zwalczyć szkodniki na kapuście

Jakie szkodniki występują na kapuście?

  • Pchełki ziemne – te małe chrząszcze mają możliwość skakania nawet na duże odległości. Powodują uszkodzenie liści, a w efekcie hamują wzrost kapusty. Do ich zwalczania można zastosować bezopryskowe sposoby opisane powyżej lub mocniejsze środki opryskowe.
  • Śmietka kapuściana – larwy żerują zarówno w łodydze, jak i w korzeniu, tym samym prowadząc do więdnięcia rośliny. Do ich zwalczania można wykorzystać głęboką orkę, jeśli naturalna sposoby zawiodą, wówczas należy podlewać kapustę odpowiednim preparatem.

Co ponad to atakuje kapustę?

  • Bielinek kapustnik
  • Bielinek rzepnik
  • Mszyca kapuściana
  • Paciornica krzyżowianka

Czym zwalczyć szkodniki na bukszpanie

Co może zaatakować nasz bukszpan?

  • Ćma bukszpanowa
  • Przędziorek bukszpanowiec
  • Pryszczarek bukszpanek
  • Wzdymacz bukszpanowy
  • Miodówka bukszpanowa

i wiele innych…

Żeby uchronić się przed szkodnikami, warto również wzmocnić rośliny, warzywa i zastosować odpowiedni nawóz np. One Natural, który wpływa na rozwiązanie takich problemów, jak:

  • deformacja pędów i liści,
  • zamieranie pędów wierzchołkowych, plamy na owocach,
  • pojawiające się zgnilizny i pleśnie,
  • słabe korzenie,
  • szybkie przejrzewanie i małe owocostany.