Jak zwalczyć prusaki?

Prusaki to niezwykle szybkie i bardzo ruchliwe owady, mierzące od 10 do 15 mm długości. Potrafią chodzić po ścianach, są bardzo zwinne, przez co trudniej je zobaczyć niż ich krewniaków – karaluchy. Najczęściej podróżują one kratkami wentylacyjnymi, ale mogą wejść do mieszkania czy też domu przez otwarte drzwi. Na czym polega zwalczanie karaluchów? Jak zwalczyć prusaki? Poznajmy domowe sposoby na te niechciane owady.

Spis treści:

  1. Jak zwalczyć prusaki
  2. Prusaki jak z nimi walczyć
  3. Walka z prusakami
  4. Środki na prusaki
  5. Dezynsekcja prusaki
  6. Prusaki w mieszkaniu
  7. Prusaki w bloku
  8. Prusaki w domu

Z poniższej treści dowiesz się m.in. jakich domowych sposobów użyć, by pozbyć się prusaków w swoich mieszkaniach, w jaki sposób prusaki pojawiają się w domu, którędy najczęściej wychodzą prusaki i dlaczego należy natychmiast reagować, kiedy zobaczymy w swoim miejscy zamieszkania karaluchy i prusaki.

Prusaki jak z nimi walczyć

Zanim zaczniemy walkę z prusakami czy karaluchami, najpierw poznajmy powód ich goszczenia w naszym domu czy mieszkaniu. Prusaki pojawiają się zazwyczaj zwabione przez zapach innych prusaków – robaki te doskonale czują zapach przedstawicieli swojego gatunku. A skoro inne osobniki pojawiły się w danym miejscu, jest to dla nich sygnał, że znajdą tam pożywienie i schronienie. Gdzie najczęściej możemy spotkać prusaki? Oto kilka miejsc ich pospolitego występowania:

  • rury centralnego ogrzewania
  • spiżarnie i skrytki na żywność
  • kaloryfery
  • szczeliny np. w meblach i podłogach
  • futryny drzwiowe
  • zsypy na śmieci

Walka z prusakami

Walczyć z prusakami można na kilka sposobów. Zazwyczaj bitwę tę rozpoczynamy od domowych trików – zwłaszcza wtedy, kiedy owadów jest w naszym domu niewiele i chcemy pozbyć się ich w jak najbardziej naturalny sposób. Jakie domowe sposoby działają na te niechciane robaki w naszym otoczeniu?

Aby pozbyć się prusaków, możemy wykonać mieszankę z dostępnego w aptece kwasu borowego. Dodajemy do niego cukier puder czy też cukier kryształ i rozkładamy tak gotowy specyfik w miejscach, w których pojawiają się karaluchy czy też prusaki. Mieszanka ta zabija owady, ale jest bezpieczna dla ludzi, dlatego też warto na początku prób pozbycia się owadów skorzystać z tego pomysłu. Zwabione cukrem robaki przenoszą kwas borowy do swoich gniazd, gdzie zatruwają w taki oto sposób resztę osobników.

Kolejny sposób, to upojenie prusaków piwem. Być może brzmi to dość komicznie, ale te owady uwielbiają zapach jak i smak piwa. Ten niskoprocentowy trunek może stać się dla nich doskonałą pułapką. Wystarczy, że przelejemy trochę piwa do miski i zrobimy drabinkę, by owady mogły do tej miski wejść. Może to być kawałek zwisającej szmatki czy też kartka papieru. Karaluchy i prusaki zwabione nęcącym je zapachem piwa wejdą do miski, a kiedy tak się stanie, nie będą mogły się z niej wydostać. Co ważne – owady te nie potrafią latać. Ich skrzydła służą im jedynie do miękkiego lądowania z wysoko położonych miejsc, na które się wspinają.

Środki na prusaki

Kolejny sposób na prusaki, to doskonale każdemu znana kawa. Fusy po kawie umieszczamy w słoiku czy też innego rodzaju pojemniku, a kiedy owad wpadnie do środka wabiony zapachem, już się z takiej pułapki nie wydostanie.

Może zdarzyć się jednak tak, że domowe sposoby nie spełnią swojego zadania i prusaki dalej będą z nami mieszkały. Czasem jest ich także zbyt wiele, by domowe specyfiki działały na nie skutecznie. Jak zatem poradzić sobie z problemem w inny sposób? Poprzez środki chemiczne działające owadobójczo. Oto kilka możliwości:

  1. Oprysk – jest to substancja, którą możemy użyć od razu. Musimy jednak uważać przy jego rozprowadzaniu, ponieważ jest on toksyczny i może zaszkodzić zarówno nam jak i innym domownikom – w szczególności dzieciom. Najlepszym rozwiązaniem jest opuszczenie mieszkania od razu po użyciu oprysku, by spokojnie się wywietrzyło.
  2. Proszek – dociera on w różne zakamarki, a jego zaletą jest to, że zaczyna działać od razu po jego zastosowaniu. Niestety – dzięki niemu rozprawimy się tylko z pojedynczymi sztukami prusaków, nie poradzi on sobie z całą grupą tych owadów.
  3. Żel – to specyfik zamknięty w szczelnej strzykawce. Prusaki uwielbiają zapach żelu, który działa długofalowo, bo nawet przez kilka miesięcy. Jest skuteczny w działaniu, zabija prusaki, które umierają, przez co łatwo je później wynieść z danego pomieszczenia.
  4. Spryskiwacz ciśnieniowy lub ręczny – działa on miejscowo na prusaki, karaluchy, ale także pchły czy pluskwy.

Dezynsekcja prusaki

Dezynsekcja to działania polegające na całkowitym wyeliminowaniu plagi robactwa, zwłaszcza w blokach, gdzie jest wiele mieszkań i pomieszczenia takie jak piwnice czy klatki schodowe. Kiedy zauważymy w swoim mieszkaniu prusaki czy też będąc w piwnicy przemknie nam on koło stopy, należy niezwłocznie zgłosić to do spółdzielni mieszkaniowej. Ta ma obowiązek odpowiednio reagować w takiej sytuacji, zatrudniając profesjonalną firmę, która zajmuje się dezynsekcją pomieszczeń. Profesjonaliści przy użyciu odpowiednich środków owadobójczych działają na wszystkie pomieszczenia w danym budynku, przez co dezynsekcja to najskuteczniejszy sposób walki z owadami, który wyplenia ich całe populacje.

Prusaki w mieszkaniu

Dlaczego prusaki wybierają mieszkania w bloku zamiast innych miejsc? Ponieważ w mieszkaniach, zwłaszcza tych blokowych, mają one bardzo dobre warunki do życia – łatwy dostęp do wody, pożywienia, ciepła i schronienia. Oczywiście tam, gdzie więcej dogodności dla tych owadów, tam też osiedlą się najprędzej. Uwielbiają one okruszki, przegniłe owoce czy warzywa, choć w zasadzie są wszystkożerne. Dlatego też ważne jest to, by dbać o porządek, zwłaszcza w kuchni, między szafkami i w innych zakamarkach – to właśnie takie miejsca są ulubionymi miejscami żeru tych nieznośnych gości naszych miejsc zamieszkania.

Prusaki w bloku

Aby skutecznie pozbyć się prusaków z bloku, należy skorzystać z usług firm zajmujących się tępieniem tego typu owadów. Niestety, działanie na własną rękę w mieszkaniu w bloku może okazać się nieskuteczne, ponieważ owady te wędrują z mieszkania do mieszkania – pozbycie się ich całej populacji wymaga w takiej sytuacji zastosowania odpowiednich środków owadobójczych w postaci oprysków, żeli, sprayów czy proszków.

Prusaki w domu

Jeśli zauważysz w swoim domu prusaki, najlepiej rozpocznij walkę od domowych sposobów opisanych powyżej. Jeśli jednak metody te nie podziałają i owady nadal będą występować, sięgnij po mocniejsze środki. Takimi specyfikami jest np. żel na prusaki i karaluchy. Jego długofalowe działanie sprawi, że przez kilka miesięcy prusaki czy karaluchy nie będą miały wstępu do twojego domu, przez co zniechęcą się ostatecznie do jego odwiedzania w poszukiwaniu schronienia i pożywienia.