Jak wyglądają ugryzienia pluskwy?

Pluskwa domowa – te niewielkie, kilkumilimetrowe owady kojarzą się nam zazwyczaj z brakiem higieny czy starymi, zbutwiałymi meblami. Jest to bardzo mylne pojęcie, ponieważ pluskwy nie lubią brudu! Ponadto, bardzo łatwo przenieść je do domu wracając z podróży czy też kupując ubrania w lumpeksie. Same pasożyty niosą za sobą poczucie strachu i zagrożenia, ponieważ ich ukąszenia mogą być bardzo dotkliwe. Jak wyglądają ugryzienia pluskwy? W jaki sposób poradzić sobie z ukąszeniami pluskiew? Co odstrasza pluskwy?

Spis treści:

  1. Jak wyglądają ugryzienia pluskwy
  2. Pluskwy ugryzienia
  3. Ugryzienia pluskiew zdjęcia
  4. Pluskwy ugryzienia objawy
  5. Ugryzienia pluskwy u dzieci
  6. Ugryzienia pluskwy choroby
  7. Ugryzienia pluskwy forum

Z poniższych treści dowiesz się, jak wygląda pluskwa domowa, skąd się biorą pluskwy w domu, w jaki sposób wygląda ugryzienie pluskwy i jakie są objawy ogryzienia pluskwy domowej.

Pluskwy ugryzienia

Obecność pluskiew w domu to duży problem jak i ostatecznie wiele zachodu, by wyzbyć się tych niepożądanych pasożytów. Co więcej, są one trudne do wytropienia i bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zamieszkują one w naszym otoczeniu. W jaki sposób rozpoznać oznaki obecności pluskiew? Ich duże skupiska mogą wydzielać w pomieszczeniach zapach podobny do woni kolendry. Poza tym pozostawiają one odchody na wierzchnich częściach kanap czy innego rodzaju łóżek, które przypominają wyglądem niewielkie, ciemne plamki. Jednak największą oznaką tego, że posiadamy w domu pluskwy, to widoczne ślady ich ukąszeń na naszym ciele.

Jak rozpoznać ukąszenia pluskiew? Jedna noc w zapluskwionym pomieszczeniu nie musi nas wcale zaniepokoić, a ślady ugryzień nie będą bardzo widoczne. Możemy dostrzec zaledwie kilka czerwonych plamek na skórze, podobnych do ugryzie komarów, zatem nie wzbudzi to naszego niepokoju. Jednak druga noc pozwoli nam pewniej ocenić daną sytuację. Liczba plamek na ciele wzrośnie, a ich rozmieszczenie zacznie układać się w kształt ścieżki – tak właśnie gryzą pluskwy – w linii prostej. Ugryzienia znajdziemy w miejscach takich jak plecy, pachwiny, brzuch czy górna część ud. Wtedy możemy zyskać pewność, że mieszkamy z pluskwami.

Ugryzienia pluskiew zdjęcia

Co robić, kiedy odkryjemy ślady ugryzień po pluskwach na ciele? Po pierwsze, koniecznie zmieńmy miejsce noclegu. Jeśli jesteśmy w hotelu, poinformujmy obsługę o obecności pluskiew i zmieńmy pokój z nadzieją, że w innym ich nie będzie. Jeśli problem pojawił się w domu – wypierzmy pościel w wysokiej temperaturze i zmieńmy łóżko. Pluskwy -ich dorosłe osobniki – żerują w nocy, kiedy śpimy, zatem jest to niezbędna konieczność, by uchronić się przed kolejnymi ukąszeniami. Jeśli wydaje nam się, że sama wymiana pościeli czy łóżka załatwi sprawę, jesteśmy w błędzie. Pluskwa domowa znajdzie sobie inne, bezpieczne miejsce, ale nie zniknie.

A co z ubraniami i innymi częściami garderoby? Powinniśmy wyprać je w co najmniej 60 stopniach – w ten sposób zabijemy owady, które umiejscowiły się na ubraniach. Rzeczy, których nie możemy uprać, a mogą być zapluskwione – niestety najlepiej wyrzucić. Jeśli natknęliśmy się na pluskwy podczas podróży i przywieziemy zapluskwione rzeczy do domu, możemy być pewni, że osiedlą się one w naszym miejscu zamieszkania.

Pluskwy ugryzienia objawy

Ugryzienia pluskiew należą do jednych z najbardziej dotkliwych. Bardzo mocno swędzą, a dodatkowo, w zależności od danej osoby, mogą być mocno widoczne na ciele w postaci niewielkich guzków. Poradzimy sobie z nimi za pomocą środków dostępnych a aptece, które przeznaczone są do stosowania miejscowo na ukąszenia po owadach – i w zasadzie więcej zrobić nie możemy. Smarujemy i czekamy, aż ślady znikną, zazwyczaj trwa to do kilku dni. Bardzo ważne jest to, by nie drapać swędzących miejsc! Jeśli zadrapiemy ślady ukąszeń, ranki mogą ulec zakażeniu.

Co interesujące, samo ugryzienie pluskwy łóżkowej nie boli i jest całkowicie niezauważalne. Po pierwsze, gryzie ona nocą, kiedy śpimy, a po drugie, podczas ugryzienia wydziela ślinę, która zawiera w sobie środek przeciwbólowy. Dorosła pluskwa żeruje na ciele ok. 10 minut, po czym udaje się na spoczynek.

Ugryzienia pluskwy u dzieci

Jak wiemy, pluskwy atakują nocą, zatem dziecko pogryzione przez te pasożyty obudzi się rankiem z zaczerwienionymi śladami na ciele. Dzieci, z racji tego, że są mniejsze i delikatniejsze od osoby dorosłej, mogą gorzej znosić pogryzienia przez pluskwy. W zależności od ilości kąsań na ciele, u dziecka mogą one wywołać niekiedy reakcję alergiczną.

Co należy w takim wypadku zrobić? Kiedy zauważymy zaczerwienione ślady na skórze dziecka, na początku zadziałajmy standardowo, smarując pogryzione miejsca kojącą maścią na ugryzienia przez owady. Jednak jeśli skóra dziecka jest mocno zaczerwieniona i pojawił się na niej rumień, należy udać się z takimi objawami do lekarza, który udzieli specjalistycznej pomocy. Może to być bowiem objaw alergii.

Ugryzienie pluskwy choroby

Nie istnieją żadne dowody na to, że pluskwy przenoszą choroby. Owszem, mogą być one nosicielami chorób, jak i inne pasożyty żywiące się krwią swoich ofiar, jednak nie jest to zjawisko częste. Nie mniej jednak należy zachować czujność, kiedy zauważymy ślady ugryzień na ciele. Co więcej, kiedy dojdzie do licznych pogryzień przez te pasożyty, może pojawić się uczucie osłabienia, pokrzywka (występuje rzadko) albo gorączka. Kiedy pojawią się takie objawy, należy interweniować i udać się do lekarza pierwszej pomocy, który zaleci nam odpowiednie leczenie. To, jak dany organizm reaguje na kąsania przez pluskwy jest sprawą indywidualną, zatem nie ma jednoznacznej odpowiedni na to, w jaki sposób zareagujemy.

Ugryzienie pluskwy forum

Pluskwy wyczuwają swoje ofiary czułkami. Zwabia ich ciepło ciała wytwarzane przez człowieka. Czy istnieje sposób na to, by ochronić się przed pluskwami? Nie ma na to doskonałej metody. Możemy działać profilaktycznie, utrzymując porządek w miejscach lubianych przez te pasożyty, sprawdzać co jakiś czas, czy nie zagnieździły się w naszym mieszkaniu i dokładnie czyścić oraz prać rzeczy po pobycie np. w hotelu. Takie działania zmniejszają ryzyko zasiedlenia się pluskiew w twoim domu.