Sposób przygotowania mieszkania do dezynsekcji zależy głównie od użytej metody i środków, jakie się w tym celu zastosuje. W większości przypadków jednak wymagane jest zabezpieczenie żywności i przedmiotów, które na co dzień mają bezpośredni kontakt z ciałem. Są to np. szczoteczka do zębów, ręczniki itp. Niekiedy, gdy populacja owadów jest ogromna, należy opuścić mieszkanie, nawet na całą dobę.
Dezynsekcja jak przygotować mieszkanie
Wyeliminowanie szkodników z danej przestrzeni to nie łatwy proces, zapewne masz tego świadomość skoro czytasz ten wpis. Specjalistyczne firmy przeprowadzające dezynsekcję mieszkania stosują szeroki zakres działań, które dobierają w zależności od rodzaju pomieszczenia oraz rodzaju szkodników. Firma przed przyjazdem zawsze powinna poinformować klienta o wcześniejszych procedurach zabezpieczających mieszkanie, jednak przed podjęciem decyzji o jej wynajęciu, warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi kwestiami. Jak zatem przygotować się do przyjazdu specjalistów?
- Własna analiza siedlisk owadów – przebywając w mieszkaniu, wiesz doskonale, gdzie znajduje się źródło problemu. Wyznaczenie specjalistom miejsc o największym skupieniu robaków, znacząco pomoże im przeprowadzić skuteczną dezynsekcję.
- Odsunięcie sprzętów od ścian i udrożnienie dostępu do siedliska owadów – często zdarza się, że atakujące dom owady osiedlają się w ciężko dostępnych miejscach. Warto w takim wypadku odsunąć meble i zbadać sytuację, a w razie konieczności zabezpieczyć miejsca, w których pojawiają się robaki. W przypadku karaluchów i prusaków koniecznością może być uszczelnienie rur i miejsc, gdzie rury wchodzą w ścianę.
- Zadbanie o zwierzęta domowe i przedmioty użytku codziennego – środki chemiczne są szkodliwe dla człowieka, ale również dla zwierząt – nie można o tym zapominać. Z tego powodu, przed przybyciem specjalistów, należy usunąć z pomieszczenia żywność, karmy dla zwierząt oraz wszelkie przedmioty związane z higieną osobistą. Są to np. szczoteczki do zębów, ręczniki kąpielowe, papier toaletowy, zabawki i ubrania. Im dokładniej opróżnisz mieszkanie, tym lepiej, choć należy oczywiście uważać, by wraz z odzieżą nie wynieść z pomieszczenia samych owadów. Takie przypadki zdarzają się najczęściej np. w przypadku pluskiew domowych.
Dezynsekcja w mieszkaniu
Ze względu na zastosowanie środków chemicznych podczas prowadzonej dezynsekcji, należy każdorazowo opuścić dezynfekowane pomieszczenia i bezwzględnie zabrać z niego zwierzęta domowe. Na jak długo? Najlepszym pomysłem jest opuszczenie mieszkania na minimum dwie godziny po zakończeniu dezynsekcji. Czas ten pozwala na całkowite osadzenie się preparatu w pomieszczeniu i rozpoczęcie jego działania bez stwarzania zbędnego zagrożenia dla ludzi. Po powrocie do domu należy otworzyć okna i dokładnie wywietrzyć całe mieszkanie, skupiając się szczególnie na pomieszczeniu, w którym była prowadzona dezynsekcja.
Jak przygotować mieszkanie do zamgławiania na pluskwy
- Zabezpiecz tekstylia – opróżnij zawartość szafek, łóżek i regałów. To samo tyczy się narzut, firanek, zasłon, serwetek itp. Takie wyroby tekstylne należy wyprać w wysokiej temperaturze, aby całkowicie wykluczyć ryzyko, że w ich obrębie zagnieździły się szkodniki.
- Oczyść ściany z ozdób – obrazy i plakaty mogą utrudniać pracę ekipie oraz mogą ulec zniszczeniu. Dlatego też podczas przygotowania mieszkania, warto je zdjąć i położyć w bezpiecznym miejscu.
- Ułatw dostęp do problematycznych zakamarków – łóżka, szafy, fotele i tym podobne należy odsunąć od ściany na odległość minimum 5 cm. Jeśli problem występuje pod listwami, konieczny może być ich demontaż.
Odrobaczanie mieszkania
Odrobaczanie mieszkania może być przeprowadzone na kilka sposobów, w zależności od szkodników. Najczęściej dla dużej efektywności zabiegu stosowane są integrowane metody zwalczania szkodników. Przy standardowej dezynsekcji stosuje się w tym celu oprysk, zamgławianie, opylanie lub zastosowanie żelu.
Dezynfekcja mieszkania pluskwy
Rzeczy, które należy zabezpieczyć do zamgławiania na pluskwy, to przede wszystkim żywność. Jeśli procesowi dezynfekcji podlega całe mieszkanie, najlepiej wynieść z niego artykuły spożywcze na zewnątrz lub zabezpieczyć je w próżniowych pojemnikach.
Trzeba także zadbać o elektronikę. Co to znaczy? Aby zabezpieczyć sprzęty elektroniczne, najlepiej odłączyć je od źródła zasilania. Oprócz tego mniejszy i większy sprzęt elektroniczny należy spakować do worków. To będzie stanowiło skuteczną barierę dla drobnych kropelek specyfiku odkażającego, który mógłby wniknąć w szczeliny domowych urządzeń.
Pamiętaj o przedmiotach codziennego kontaktu! Zabezpiecz zabawki, sztućce, szczoteczki do zębów, niewielkie ozdoby na pólkach. Jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest wyniesienie ich poza mieszkanie. Jeśli taka możliwość nie istnieje, trzeba je bardzo dokładnie zabezpieczyć np. z użyciem worka foliowego, tak by preparat używany do dezynfekcji nie dostał się do ich powierzchni.