Pluskwa domowa – ten niewielkich rozmiarów pasożyt to koszmar wielu z nas. Krążący mit o tym, że pluskwy zagnieżdżają się tylko w zaniedbanych mieszkaniach sprawia, że są one nie tylko kłopotliwym problemem, ale również wstydliwym tematem. Skąd biorą się pluskwy w mieszkaniu czy domu i jak się przenoszą? W jaki sposób poradzić sobie z ich obecnością i pozbyć się problemu raz na zawsze?
Spis treści:
- Jak przenoszą się pluskwy domowe
- Pluskwy jak się przenoszą
- Przenoszenie pluskwy domowej
- Pluskwy przenoszenie
- Pluskwy w pościeli
- Pluskwy na ciele
- Pluskwy na ubraniach
- Pluskwy usuwanie
Z poniższego tekstu dowiesz się, skąd się biorą pluskwy domowe, jak rozpoznać obecność pluskiew w swoim mieszkaniu, w jaki sposób postępować z pluskwami w pościeli czy na ubraniu, jak wygląda ugryzienie pluskwy oraz jak przebiega zabieg zwalczania pluskiew.
Pluskwy jak się przenoszą
Pluskwy zaliczane są do grona pasożytów. Dlaczego? Ponieważ żywią się krwią ssaków – w tym ludzką. Jak rozpoznać pluskwę? Jest to bardzo trudne, ponieważ są one maleńkie, a dodatkowo uwielbiają kryć się przed ludzkim okiem. Można je natomiast wytropić poprzez inne ślady- zostawiają one odchody, które tworzą maleńkie kropeczki i najczęściej znajdują się na kanapach czy łóżkach sypialnianych. Ich obecność zdradzają także ugryzienia na ciele.
Jak wygląda pluskwa domowa? To spłaszczony, czerwono – brązowy owad o długości zaledwie 5 mm (dorosła pluskwa). Przypomina kolorem i kształtem pestkę jabłka. Pluskwa domowa, mimo tego, że jest owadem, nie posiada skrzydełek, nie potrafi także skakać, za to doskonale wspina się po ścianach czy innych powierzchniach pionowych.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o pluskwach? Mianowicie to, że są one bardzo wytrwałe – mogą przeżyć bez pożywienia nawet 80 do 140 dni! Co ciekawe, dorosłe osobniki, po upływie tego czasu, aby mogły przeżyć, wprowadzają swoje ciało w stan hibernacji, która to może potrwać nawet 550 dni. To, co pozwala im przeżyć tak długi okres bez pożywienia, to niska temperatura otoczenia – sprzyja ona utrzymaniu niskiej temperatury ciała, co pozwala im na hibernację.
Przenoszenie pluskwy domowej
Wbrew powszechnie uznanym twierdzeniom, pluskwy nie przenoszą się z powodu brudu. One wręcz nie lubią brudnych pomieszczeń. Najczęściej przenosimy je osobiście, wracając z podróży, z hotelowego pokoju czy też “łapiąc je” od innych osób. Proces przenoszenia odbywa się najczęściej niepostrzeżenie – wystarczy jedna noc w zainfekowanym miejscu, by wrócić do domu z pasożytami.
Pluskwy przenoszenie
Co dzieje się w momencie przyniesienia do domu pluskiew? Osiedlają się one w dogodnym dla siebie miejscu. Najczęściej są to używane meble tapicerowane, puszki instalacji elektrycznej czy wszelkiego rodzaju szpary. Lubią też mieszkać w fałdach zasłon. Możemy żyć z nimi nieświadomie wiele tygodni czy miesięcy.
A w jaki sposób dowiemy się o ich obecności? Niestety nie jest to przyjemne, bowiem świadomość posiadania pluskiew zyskujemy dopiero wtedy, kiedy zauważamy ich ugryzienia na ciele. Ślady kąsań pluskiew są dość charakterystyczne, przybierają formę czerwonych punktów na ciele, które układają się grupowo – najczęściej w linii prostej. Są dodatkowo bardzo swędzące.
Pluskwy w pościeli
Pluskwy uwielbiają materace łóżkowe i kanapy. Tam czują się bezpiecznie, mogą się schować przed ludzkim wzrokiem, a poza tym są w takich miejscach najbliżej pożywienia, czyli ludzkiej krwi. Jak sprawdzić, czy w naszym łóżku i pościeli znajdują się pluskwy? Należy w tym celu bardzo dokładnie przejrzeć całe łóżko – poduszki, materac, stelaż – najlepiej zajrzeć wszędzie tam, gdzie na co dzień nie zaglądamy. Co możemy znaleźć? Niewielkie, przypominające ziarenka ryżu jaja, młode osobniki, które mają miodowy kolor lub też dorosłe już pluskwy – te są większe od młodych i mają ciemny kolor.
Pluskwy na ciele
Pluskwy domowe swój żer rozpoczynają głównie w nocy. Dodatkowo – pluskwy gryzą bezboleśnie, ponieważ posiadają w swojej ślinie specjalne, znieczulające enzymy. Czas, w jakim posilają się naszą krwią, to około 10 minut. Kiedy rano budzimy się z zaczerwienionymi śladami na ciele, a dodatkowo swędzą one nieprzyjemnie, możemy podejrzewać, że zostaliśmy pogryzieni przez pluskwy. Dlaczego nie możemy mieć pewności? Ponieważ ugryzienia pluskiew wyglądają łudząco podobnie do ugryzienia komara czy pchły. Jak wygląda ugryzienie pluskwy? To, co może zdradzić, że to właśnie pluskwy, to linia ugryzień – pasożyty gryzą zazwyczaj w prostej linii.
W jaki sposób poradzić sobie ze swędzącymi miejscami? Wystarczy zastosować jeden z aptecznych preparatów na pogryzienia, by złagodzić dolegliwości. Jednak jeśli w miejscach ugryzień na ciele zaczyna pojawiać się rumień, należy pamiętać, by w takim wypadku udać się do lekarza, który zainterweniuje w odpowiedni dla naszego zdrowia sposób. Nie zapominajmy, że tak jak i inne pasożyty, pluskwy przenoszą choroby.
Pluskwy na ubraniach
Pluskwa domowa może przenosić się w wielu rzeczach – podróżnych torbach, torebkach, zakupionych maskotkach, poduszkach, pamiątkach czy na ubraniach. Jeśli byliśmy w miejscu, w którym występowały pluskwy, pewne jest to, że mogą być one w każdej rzeczy, którą ze sobą mieliśmy. Co istotne, pluskwy mogą przenosić się także w ubraniach, które kupiliśmy w lumpeksie lub w tych, które dostaliśmy od rodziny. Dlatego też najlepiej od razu wyprać tego typu rzeczy w gorącej wodzie – pluskwy nie znoszą wysokiej temperatury.
Pluskwy usuwanie
W jaki sposób pozbyć się uporczywych pluskiew, kiedy mamy pewność, że są w naszym domu? Najpierw powinniśmy spróbować zlokalizować ich występowanie – znaleźć główne miejsca, w których się gnieżdżą. Następnie należy zniszczyć osobniki znajdujące się w zasięgu wzroku, usunąć jaja pluskwy i jak najdokładniej wyczyścić całe mieszkanie – odkurzyć wszystkie szczeliny, rozkręcić gniazdka elektryczne, zdjąć listwy przypodłogowe, użyć środków owadobójczych. Im dokładniej wysprzątamy każdy zakamarek, tym możemy mieć większą pewność, że pozbędziemy się problemu.
Nie mniej jednak domowe sposoby na usuwanie pluskiew najczęściej kończą się niepowodzeniem. Dlaczego? Ponieważ te maleńkie pasożyty potrafią się doskonale kamuflować – prawie niemożliwe jest to, że pozbędziemy się wszystkich osobników z miejsca zamieszkania, niezależnie od tego, jak dokładnie czyścilibyśmy wszystkie powierzchnie.
Dlatego też najlepszym sposobem na zwalczanie pluskwy, to zamówienie specjalnej usługi w firmie, która pomoże na skutecznie uporać się z problemem. Usługa ta, to tzw. dezynfekcja. Profesjonalna ekipa fachowców wykona zabieg w twoim mieszkaniu – oprysk ciśnieniowy czy też zamgławianie ulv – rodzaj użytych środków zależy od wielu czynników, profesjonaliści poinformują cię o danej metodzie działania.