Jak pozbyć się pluskwy domowej?

Nie wiesz jak pozbyć się pluskwy domowej? Nieproszony gość coraz bardziej daje Ci się we znaki? Tym artykułem postaram Ci się pomóc w walce z draniem!

Pluskwa – Z czym to się je (oczywiście, nie dosłownie)

Pluskwa domowa, czy też potocznie łóżkowa, kilkanaście lat temu została uznana za niemalże całkowicie wytępioną w krajach wysokorozwiniętych. Niestety, na przestrzeni kolejnych lat insekt powrócił i ponownie rozpoczął nękanie ludzi, jak również zwierząt. Pluskwy występują najczęściej w mieszkaniach, hotelach, transporcie publicznym etc. Ponadto, insekty te lubują się gnieździć w różnego rodzaju leciwych tapczanach, materacach czy też nawet w starych obrazach.

Popularną jest opinia, że pluskwy pojawiają się wyłącznie w zaniedbanych, brudnych mieszkaniach czy też domach. Z tego też powodu, osoby zmagające się z problemem pluskiew, często czują się niekomfortowo mówiąc o swoim problemie. Boją się przypięcia łatki kogoś, kto jest na bakier z higieną jak również czystością. Prowadzi to do tego, że osoba mająca problem z pluskwami zaczyna szukać rozwiązań na własną rękę. Dlatego też Ty tu jesteś, prawda? Samodzielne szukanie rozwiązań, bez odpowiedniej wiedzy, często prowadzi do niepowodzenia. Domowe sposoby na pluskwy są nieskuteczne – poza wysiłkiem i zmęczeniem nic na nich nie zyskamy.

Skąd biorą się pluskwy w mieszkaniu? Problem dotyka najczęściej blokowisk. W miejscach o wysokim zaludnieniu dość łatwo dochodzi do inwazji pluskiew. Insekt sprawnie przechodzi między mieszkaniami np. wentylacją czy po rurach c.o.. Najczęstszą przyczyną pojawienia się nieproszonych lokatorów jest zabranie ich ze sobą z wyjazdu. Ciężko dostrzec tak niewielkiego gapowicza. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak pozbyć się pluskwy.

Jak wygląda pluskwa?

Zanim zabierzemy się za zwalczanie jakichkolwiek insektów, warto dowiedzieć się, z kim walczymy. Pluskwa domowa to brązowo-czerwony owad o długości około 5 milimetrów. Ma owalny kształt ciała. Często jest mylona z kleszczem. Pluskwa domowa nie posiada skrzydeł. Co ciekawe, nie potrafi też skakać. Doskonale radzi sobie jednak we wspinaczce. Ponadto, jej larwy potrafią przeżyć bez pożywienia nawet do 140 dni, natomiast dorosłe osobniki mogą wprowadzić swoje ciało w stan hibernacji trwającej nawet do 550 dni. Warunkiem takiego stanu rzeczy, jest niska temperatura otoczenia, która sprzyja obniżeniu funkcji życiowych. Dorosła samica składa nawet do 500 jaj o wielkości ziarnka piasku.

Ugryzienie pluskwy – jak wygląda?

Pluskwy domowe żerują głównie w nocy. Ślina pluskiew zawiera specjalne enzymy znieczulające, dzięki czemu ugryzienie pluskwy jest praktycznie bezbolesne. W związku z tym, ofiara dowiaduję się o ukąszeniu dopiero po samym fakcie.  Zaczerwienione oraz swędzące miejsce na naszym ciele mogą świadczyć o obecności pluskiew w naszym otoczeniu.  Ugryzienie pluskwy wygląda podobnie do ugryzienia komara czy też pchły. Ukąszenie występuje zawsze na odsłoniętych częściach skóry. Ugryzienia najczęściej występują w grupach, rzadko kiedy są pojedyncze. Po ugryzieniu pluskwy powstaje swędzące zaczerwienienie oraz wypukłe obrzęki. W przypadku niektórych osób, miejsca ugryzienia mogą przybrać postać rozległego rumienia.

Gdzie szukać pluskwy? Gdzie się chowają pluskwy?

Pluskwy chowają się w trudno dostępnych miejscach. Takich, które nawet nam nie przychodzą do głowy, jak np. gniazdko elektryczne, czy w załamaniu tapety. Pluskwy domowe jako swoje kryjówki wykorzystują wszelkiego rodzaju szpary, szczeliny, firany, żaluzje, lustra, obrazy czy też meble, listwy jak również wykładziny.  Pluskwy domowe w dużym skupisku wydzielają charakterystyczny zapach przypominający  gnijące maliny – zapach ten może nas doprowadzić do kolonii nieproszonych lokatorów.  Jeżeli podejrzewamy obecność pluskiew w naszym domu w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić łóżka, materace, sofy oraz fotele i krzesła. Miejsca te należy przeglądać bardzo uważnie i szczegółowo wzdłuż szwów, zszyć i marszczeń. Obecność pluskwy zdradzają brunatne, drobne plamki odnajdywane w miejscu koncentracji owadów.

Jak się pozbyć pluskwy? Pierwsze kroki do zwycięstwa.

Naszym pierwszym zadaniem jest dokładne sprawdzenie pomieszczenia, w którym występują pluskwy. Insekty te często gromadzą się w dużych skupiskach. Należy przejrzeć wszelkie, najdrobniejsze miejsca bytowania – załamania i szwy materacy, elementy łączeń tapicerskich, łączenia ramy łóżka, wzdłuż zamków błyskawicznych. Te miejsca warto spryskać punktowo, w pierwszej kolejności. Pomoże nam w tym naturalny spray na pluskwy NATURAL – Dzięki temu, że nie zawiera chemii, po jego użyciu bez obaw będziemy mogli przebywać czy też nocować w mieszkaniu.

Najlepsze środki do zwalczania pluskiew – Tylko Polskie marki.

Skutecznymi, jak również prostymi w użyciu preparatami do zwalczania pluskiew są tzw. Foggery, czy też inaczej odymiacze. Środek ten sam się uwalnia podczas naszej nieobecności. Wystarczy nacisnąć spust. Po zabiegu, pomieszczenie należy koniecznie wywietrzyć. Foggery nie docierają we wszystkie trudno dostępne zakamarki tj. np. załamania mebli, za obrazami, listwami. Z tego powodu, w tych miejscach zalecamy wykonanie dodatkowo oprysku. Tylko w taki sposób będziemy mieli pewność, że żaden z insektów się przed nami nie uchował. Oprysk na pluskwy bardzo silny i wydajny koncentrat, przeznaczony do rozrobienia z wodą. Otrzymaną w ten sposób emulsję na pluskwy nanosimy na wszelkiego rodzaju listwy, zakamarki, miejsca łączenia ścian, szpary czy też szczeliny. Należy również opryskać wszelkie szuflady czy też ramy obrazów.  Miejsc takich jak gniazdka elektryczne czy też wiązki kabli, które często okazują się siedliskiem pluskiew, nie powinno się opryskiwać żadnym płynem. Do tego celu zostały stworzone specjalne preparaty, takie jak proszek w płynie.

Wszystko zawodzi, pluskwy nadal mnie żrą – Co robić?

Jeżeli nasze pluskwy są naprawdę uciążliwe, pozostają tylko dwie opcje. Możemy wezwać firmę zajmującą się dezynsekcją, lub też możemy sami zakupić środek którego używają profesjonalne firmy zwalczające insekty – Zaoszczędzimy pieniądze, oprysk wykonamy sami i pozbędziemy się insektów na dobre. Jednym z najpopularniejszych środków wśród firm dezynsekcyjnych, jest ten preparat. Jest to najsilniejszy dostępny na rynku koncentrat, który zwalcza większość insektów, jakie posiadamy w mieszkaniu.

Pluskwa domowa – ogromny problem

Co zrobić, gdy w domu ni stąd, ni zowąd pojawi się pluskwa domowa? Ogromny problem powstaje wtedy, gdy jest ich więcej. Skąd one się biorą? Mogą podróżować w bagażu, przejść od sąsiada lub pojawić się podczas jednej z Twoich podróży w zaatakowane miejsce, na przykład bibliotekę, kino, transport publiczny, meble i ubrania odzyskane i kupione z drugiej ręki. Jednym słowem – zewsząd. Oczywiście pluskwa domowa ogromny problem robi wtedy, gdy nie da się zlokalizować jej źródła, ponieważ zabicie jednego owada nie zniweczy planów pozostałych pluskiew.

Już wiesz, jak pozbyć się pluskwy. Zobacz także:
https://oneshot.pl/jak-pozbyc-sie-szczura-sposob-na-gryzonie/

https://tleninhalacyjny.pl/mroz-niszczy-koronawirusa-prawda-czy-fikcja/