Szczury to inteligentne i przebiegłe gryzonie, osiedlające się w garażach, piwnicach, spiżarniach czy innego rodzaju miejscach, z których czerpią korzyści w postaci pożywienia i ciepłego schronu. Te sprytne stworzenia niosą za sobą wiele szkód – niszczą, zanieczyszczają przestrzeń, roznoszą groźne dla człowieka choroby, a dodatkowo mogą być nawet zagrożeniem dla niewielkich zwierząt domowych. W jaki sposób pozbyć się szczurów z naszego otoczenia? Jak działa trutka na szczury?
Spis treści:
- Jak działa trutka na szczury
- Trutka na szczury działanie
- Trutka na szczury kostka
- Trutka na szczury granulat
- Trutka na szczury w saszetkach
- Trutka na szczury po jakim czasie działa
- Trutka na szczury a człowiek
Z poniższych treści dowiesz się, czym jest trutka na szczury, jak działa trutka na szczury i myszy, czym różni się od siebie trutka na szczury w kostce, granulacie i saszetkach. Uzyskasz także informacje na temat tego, po jakim czasie działa trutka, w jaki sposób rozmieścić trutkę na szczury oraz co niesie za sobą zatrucie trutką na gryzonie.
Trutka na szczury działanie
Aby wytępić szczury, trzeba uzbroić się w cierpliwość – są one bowiem bardziej inteligentne, niż może się nam wydawać. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że nim zaczną one żerować w nowym miejscu, wysyłają najpierw na zwiady najsłabsze osobniki. Jeśli te, po zjedzeniu danego pożywienia nie padną w ciągu ok. 3 godzin, reszta stada dopiero wtedy zaczyna żer.
Dlatego też istnieje tak wiele produktów do zwalczania gryzoni, a samo działanie trutek na szczury jest rozłożone w czasie. To skuteczne rozwiązanie, które oznacza, że po spożyciu trucizny zaczyna ona działać na żywe osobniki dopiero po upływie kilku godzin.
Trutka na szczury kostka
Trutka na szczury w formie kostki to jeden ze sposobów walki z tymi nieproszonymi szkodnikami. Co odróżnia trutkę w postaci kostki od innych środków gryzoniobójczych? Kostka taka jest świetnym wabikiem na szczyry, w tym na szczura wędrownego i szczura śniadego. Dzięki odpowiednim aromatom działa na zasadzie atrakcyjnej dla szczurów przynęty. Poza tym kostka sprawdza się doskonale w miejscach, w których występuje duża wilgotność, ponieważ jej nie chłonie, przez co na długo pozostaje kuszącym kąskiem dla sprytnych gryzoni.
W jaki sposób stosować kostkę na szczury? Najlepiej rozkładać ją w miejscach, w których podejrzewamy żerowanie szkodników, zarówno w pomieszczeniach jak i wokół budynków. Jeśli znamy ścieżki wędrówek szczurów, rozkładamy ją również na ich trasie. Doskonałym pomysłem jest także umieszczenie kostek w specjalnych karmnikach dla szczurów czy w stacjach deratyzacyjnych, gdzie nieświadome zagrożenia gryzonie w spokoju zjadają truciznę. Dzięki takiemu rozwiązaniu chronimy także inne zwierzęta, nie dopuszczając do spożycia przez nie zabójczego środka.
Jak szybko działa taka skuteczna trutka? Jest to zwykle około 48h po spożyciu środka przez zwierzę. Dzięki powolnemu działaniu kostki, inne gryzonie nie będą obawiać się jej zjeść- to sprawia, że jej skuteczność uznaje się za bardzo wysoką.
Trutka na szczury granulat
Granulat na szczury jak i myszy to najpopularniejsza forma znanych wszystkim trutek, używanych przy zwalczaniu gryzoni. Te nieduże granulki rozsypuje się w miejscach występowania szkodników, by te, po spożyciu granulatu, przestały niszczyć nasze zapasy żywności czy też nieść inne szkody.
Granulki w formie trutki działają podobnie jak kostka. Wabią szkodniki swoim aromatem, by te chętnie je pałaszowały. Środek ten stosuje się w taki sam sposób, jak kostkę – granulki umieszczamy na ścieżkach wędrówek gryzoni, wokół budynków i w miejscach ich najczęstszego występowania.
Trutka na szczury w saszetkach
Trutka na szczury czy myszy domowej w saszetkach różni się od pozostałych środków tym, że jest podawana w formie pasty, a nie w postaci stałej – tak jak kostka czy granulat. Jeśli próbujesz pozbyć się szczurów z twojego otoczenia, a trutki, które stosujesz, nie działają – wypróbuj saszetki na szczury w postaci pasty. Gryzonie chętnie sięgają do tego typu “smakołyków”, ze względu na tłuszcz, który zawierają. Są one dla nich po prostu smacznym, pożywnym kąskiem.
Saszetki na szczury sprawdzają się doskonale zwłaszcza jesienią, kiedy to na zewnątrz zaczyna być coraz chłodniej, a szkodniki pragną nabyć większej masy, by przetrwać mroźną zimę. Ten rodzaj trutki doskonale nadaje się do stosowania wewnątrz budynków.
Trutka na szczury po jakim czasie działa
Środki gryzoniobójcze zwykle działają w podobnych przedziałach czasowych i mają wysoką skuteczność. Różni je od siebie ilość zawartych substancji aktywnych. Czas, w jakim nastąpi zgon gryzonia jest zależny od jego masy, zdrowia czy kondycji, jednak jest to zazwyczaj okres od 48 godzin do aż 3 dni. Nie ma w tym wypadku stałej reguły, szczury i myszy będą umierały w innym przedziale czasowym. Nie mniej jednak po rozłożeniu trutki, niezależnie jaka ona będzie, musimy uzbroić się w odrobinę cierpliwości – działa ona z kilkudniowym opóźnieniem.
To, o czym warto nadmienić w temacie czasu zgonu szkodników, jest ich miejsce zgonu. Musimy wiedzieć, że szczur czy mysz, w momencie złego samopoczucia po spożytej truciźnie, może szukać bezpiecznego miejsca, w którym będzie próbować się schować. Może to być wąska szpara między szafkami, ubraniami czy w szufladach. Warto mieć tego świadomość i przeszukać tego typu miejsca po wykonanym odszczurzaniu.
Trutka na szczury a człowiek
Trutki na szczury i myszy to bardzo pomocne środki w walce z plagą gryzoni, które niosą spustoszenie w naszych piwnicach czy spiżarniach. Nie mniej jednak musimy pamiętać, że trutka, mająca zabójcze działanie na gryzonie, może również zaszkodzić innym, żyjącym stworzeniom. Jakie objawy zatrucia trutką niesie za sobą jej spożycie?
Symptomy zatrucia trutką na szczury u człowieka są inne niż u zwierzęcia. U kotów, psów czy też innych zwierzaków zjedzenie trutki powoduje silny krwotok wewnętrzny i w wielu przypadkach nagłą śmierć. Natomiast u ludzi działanie trutki nie jest tak nagłe.Zatrutą osobę można zatem uratować, jednak powinna ona przyjąć w takiej sytuacji witaminę K w dużej dawce. Spowoduje to wymioty, a przez to wydalenie trucizny.
Jak objawy pojawiają się po zjedzeniu trutki u człowieka? Objawy zatrucia mogą przypominać inne schorzenia, np. niewydolność oddechową czy zatrucie metalami ciężkimi, dlatego trudno je rozpoznać. Początkowe objawy to zwykle apatia i nadmierna senność, po jakimś czasie występuje bladość skóry oraz wybroczyny na spojówkach oczu i śluzówce dziąseł. Jeśli zauważymy jakiekolwiek z tych symptomów u naszych domowników, zwłaszcza nieletnich, należy od razu udać się do lekarza.
Przed trutką należy także chronić koty i psy – zwierzak po zjedzeniu trutki nie ma praktycznie szans na przeżycie.