Wraz z wiosną rozpoczyna się sezon kleszczowy. To czas, w którym należy zadbać o naszych czworonogów i ich bezpieczeństwo, chroniąc ich odpowiednimi preparatami przed potencjalnym zachorowaniem na babeszjozę – chorobę odkleszczową. W jaki sposób wybrać odpowiedni preparat dla naszego pupila? Podczas wyboru należy przede wszystkim kierować się wiekiem zwierzęcia, jego stanem zdrowia czy też jego wagą.
Z poniższej treści dowiesz się, czym są krople na kleszcze, jak długo działają krople na kleszcze oraz jak stosować krople na kleszcze dla psa i dla kota.
Krople na kleszcze
Krople na kleszcze to preparaty stosowane na skórę zwierzęcia, zawierają substancje toksyczne dla owadów, nie szkodząc przy tym samemu zwierzęciu. Preparat taki występuje w wersji jednoskładnikowej i dwuskładnikowej – przy czym ten drugi jest o wiele bardziej skuteczny w działaniu. Krople dobiera się w dawce, która jest adekwatna do wagi zwierzęcia. Aby środek działał skutecznie, nie należy kąpać swojego pupila na 3 dni przed aplikacją środka jak i 3 dni po aplikacji. Preparat wkrapla się bezpośrednio na skórę karku, po uprzednim rozchyleniu sierści, by zaaplikować go na skórę. Dlaczego właśnie tam? W taki sposób zapobiegniemy wylizywaniu preparatu przez zwierzę, ponieważ kark to miejsce, do którego nie ma dostępu. U większych psów krople stosuje się także wzdłuż kręgosłupa.
Krople na kleszcze jak działają
Działanie kropli na kleszcze jest bardzo proste. Po zakropleniu ich na skórę zwierzęcia, środek rozchodzi się i wchłania za pośrednictwem naczyń krwionośnych po całej skórze zwierzaka. To sprawia, że zwierzę jest chronione nie tylko w miejscu aplikacji preparatu, ale na całej powierzchni ciała. A co z kroplami dla kotów? Bardzo dużym błędem jest podawanie kotom preparatów przeznaczonych dla psów. Dlaczego? Ponieważ krople takie zawierają substancje, które działają toksycznie na koty, co może je kosztować zdrowie, a niekiedy nawet i życie.
Krople na kleszcze dla psa
Krople na kleszcze dla psa aplikuje się za pomocą pipety. Preparat należy zakroplić bezpośrednio na skórę psa, nie na jego sierść, ponieważ środek nie zadziała. Część właścicieli czworonogów w kwestii zakraplania psa zdaje się na weterynarza, zatem nie ma wpływu na sposób aplikacji preparatu. Dlaczego? Tak prosta czynność może okazać się nie lada wyzwaniem, kiedy nasz pies posiada sierść z grubym podszerstkiem – np. husky czy malamut. W takim wypadku, nawet gdy uda się nam rozgarnąć sierść zwierzaka do skóry, należy aplikować po kilka kropel w jednym miejscu, ponieważ bardzo często zdarza się tak, że płyn ląduje na martwym podszerstku, który naturalnie wypada. Dlatego też psy o bardzo gęstym futrze należy potraktować w inny sposób niż pozostałe. W jaki? Zaleca się wycięcie kilku niewielkich placyków w sierści, by preparat trafił bezpośrednio na skórę zwierzęcia.
Krople na kleszcze dla kota
Krople na kleszcze dla kota różnią się ceną jak i czasem działania. Niektóre preparaty są bardziej odpowiednie dla kotów chudych, inne dla tych większych. Wybierając produkt, należy zwrócić szczególną uwagę na informacje zawarte w ulotce lub też poinformować lekarza, dla jakiego zwierzęcia kupuje się dany środek. Musimy pamiętać, że część produktów nie jest odpowiednia dla kociąt poniżej 8 tygodnia życia, kotek w ciąży czy też o zbyt niskiej wadze. Niektórych preparatów nie należy stosować także w momencie rekonwalescencji kota czy też podczas choroby przebiegających z gorączką. Podczas wyboru preparatu pamiętaj, by dobrać go odpowiednio do wagi zwierzaka. Jeśli posiadasz dużego kociaka, być może zaistnieje konieczność podania dwóch pipet kropel, a nie jednej, tak jak to zwykle bywa. Najlepszym rozwiązaniem, które rozwieje wszelkie wątpliwości, będzie w takim momencie konsultacja z lekarzem weterynarii, który pomoże ci dobrać odpowiednią dawkę preparatu. W przeciwnym razie w bardzo łatwy sposób przedawkować preparat, a to może okazać się niebezpieczne dla zdrowia twojego pupila.
Krople na kleszcze dla kota na 3 miesiące
Dobierając preparat na kleszcze dla kota należy dopasować go precyzyjnie do potrzeb zwierzaka. Duże znaczenie w tej kwestii ma tryb życia, charakter czy też stan zdrowia kota. Jednak najważniejszymi kryteriami wyboru kropli jest ich skuteczność, która głównie wiąże się z zastosowanymi w nich substancjami czynnymi. Musisz zastanowić się najpierw, czy potrzebujesz specyfiku, który uśmierci pasożyty czy jedynie je odstraszy. Jeśli więc w okolicy, w której mieszkasz, notuje się dużo kleszczy, warto postawić na preparat roztoczobójczy. Musisz jednak pamiętać, że silne środki mogą nie być odpowiednie dla młodych kociaków, tych dotkniętych chorobą czy też wrażliwych zwierzaków. Takie koty potrzebują preparatów łagodnych, opartych najlepiej tylko i wyłącznie na naturalnych składnikach.
W jaki sposób działają takie krople na kleszcze dla kotów? Na tej samej zasadzie, co krople na kleszcze dla psów. Dzięki substancjom w nich zawartym, chronią one zwierzę przed atakiem pasożytów, a tym samym przed chorobami odkleszczowymi, które mogą zagrażać jego zdrowiu jak i życiu. Aplikuje się je bezpośrednio na skórę kota, odchylając uprzednio sierść zwierzaka.