Kuny domowe wyrządzają szkody przez cały rok, jednak problem nasila się wraz z nadejściem jesieni, kiedy to na dworze zaczyna robić się zimno, a one szukają ciepłego schronienia. Ilość szkód wzrasta także w okresie godowym, który trwa od końca marca do późnego lata. To właśnie wtedy kuny są szczególnie agresywne i najbardziej dotkliwe dla kierowców. Dlaczego kuny wchodzą pod maskę samochodu? Jak odstraszyć kunę od swojego auta? Jakie istnieją skuteczne odstraszacze kun?
Spis treści:
- Dlaczego kuny przegryzają kable
- Dlaczego kuny gryzą przewody
- Kuna gryzie kable
- Kuna przegryza kable w samochodzie
- Dlaczego kuny niszczą auta
- Kuna gryzie kable w aucie
Z poniższej treści m.in. dowiesz się dlaczego kuny bytują pod maską samochodu, dlaczego gryzą przewody układu chłodzenia, przewody hamulcowe i inne kable, czym różni się od siebie kuna domowa i kuna leśna, w jaki sposób skutecznie odstraszyć kuny oraz jaki jest najskuteczniejszy odstraszacz kun.
Dlaczego kuny gryzą przewody
Kuna domowa to drapieżnik z rodziny łasicowatych. Występuje ona niemal w całej Europie, jest aktywna nocą i często osiedla się w pobliżu zabudowań ludzi. Dlaczego? Ponieważ właśnie tam ma łatwy dostęp do pożywienia i ciepłego schronienia, zwłaszcza zimą, kiedy na dworze ziąb i trudno coś upolować czy też znaleźć bezpieczne schronienie. Kuny najczęściej zamieszkują domowe strychy i poddasza. Żywią się myszami, ptakami, żabami, owadami, ale i owocami. Uwielbiają także kurze jajka. Ich obecność w gospodarstwie domowym jest bardzo uciążliwa z racji tego, że są one hałaśliwe, gryzą instalacje, izolacje, zagryzają ptaki domowe i pozostawiają po sobie wiele odchodów. Ponadto kuny wyrządzają wiele szkód w samochodach, szukając pod ich maską wygodnego schronienia.
Dlaczego kuna gryzie przewody w aucie? Odpowiadając na to pytanie należy zacząć od tego, że kuny traktują samochód jak plac zabaw i miejsce składowania nadmiaru pożywienia. Jest im tam także ciepło, zatem to wygodne miejsce do spania. Największe spustoszenie pod maską samochodu występuje w wykonaniu kun, kiedy te mają swój okres godowy.
Kuna traktuje auto domowników jako część swojego terenu. Kiedy pod maską samochodu przez przypadek znajdzie się u nas inna kuna, np. w momencie wyjazdu na wakacje, kuna, która zajmuje nasz domowy teren, czując zapach innej, dostaje furii. Wtedy potrafi zrobić totalne spustoszenie pod maską naszego samochodu, gryząc izolacje, kable czy też gumowe węże. Szkody spowodowane przez te niewielkie zwierzęta mogą być naprawdę wielkie – od usterek elektryki i elektroniki po zatarcie silnika przez przegryzienie przewodów chłodniczych czy nawet pożar na skutek zatarcia silnika.
Kuna gryzie kable
Jakie części samochodu najczęściej ulegają zniszczeniu przez kuny? Są to:
- maty pod maską
- elektryczne przewody hamulcowe
- izolacje kabli
- wygłuszenie maski silnika
- przewody hamulcowe
- przewody wysokiego napięcia
- przewody układu chłodzenia
- wąż od nagrzewnicy
- wąż z płynem chłodniczym
- wszelkiego rodzaju kable
Co istotne, w zależności od danego modelu samochodu, kuny niszczą w nich inne elementy. Dlaczego? Powstała na to teoria. Producenci części samochodowych używają w fabrykach składników pochodzenia naturalnego. To właśnie z tego powodu, kiedy kuna wyczuwa zapach danych elementów z tworzyw naturalnych, zaczyna gryźć poszczególne elementy, szukając w ten sposób pożywienia.
Istnieje także inny rodzaj tłumaczenia tego rodzaju zachowania kun. Posiada ona na łapach gruczoły potne. To sprawia, że grasując w samochodzie, pozostawia ona po sobie ślad w postaci swojego zapachu. Inne kuny szybko wyczuwają tego typu bodźce i gdy znajdą się pod maską auta, pierwsze, co zrobią, to zechcą usunąć ślady po innym zwierzaku. Zaczynają wtedy gryźć przewody i niszczyć wszystkie elementy, na których znajduje się zapach innej kuny. To rodzaj znaczenia terenu, który niesie za sobą wielkie szkody dla właścicieli samochodów.
Kuna przegryza kable w samochodzie
Skoro wiemy już, jak wielkie spustoszenie niesie za sobą obecność kuny w naszym samochodzie, czas na środki, które pomogą nam w walce z tymi niechcianymi w naszym otoczeniu szkodnikami. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się kuny spod maski samochodu. Jakich?
Największą popularnością cieszą się elektroniczne odstraszacze, które poprzez emitowanie ultradźwięków, są skuteczną metodą na te sprytne zwierzęta. W zależności od ilości głośników i rodzaju takiego odstraszacza, ich cena waha się od 100 do ok. 250 zł.
Kolejny sposób to wykorzystanie preparatów w płynie. Takim specyfikiem pokrywa się wnętrze komory silnika lub podłoże, na którym stoi auto. To skutecznie odstrasza kuny, przez co nie wchodzą pod maskę samochodu.
Istnieje także tradycyjny, naturalny sposób walki z kunami. Na czym on polega? Mianowicie na wykorzystaniu kostki zapachowej stosowanej do WC. Wraz z zawieszką należy taką kostkę umieścić pod maską auta, upewniając się, że nie spadnie ona w okolice ruchomych elementów silnika.
I jeszcze jeden – zupełnie naturalny sposób na kuny – umieszczenie w małym, przewiewnym woreczku psiej sierści. Psy to naturalni wrogowie kun, zatem nie znoszą one ich zapachu i boją się go. Woreczek umieszczamy pod maską samochodu, w bezpiecznym miejscu, które się nie nagrzewa.
Dlaczego kuny niszczą auta
Jak już wiemy z tekstu wyżej, kuny szukają pod maskami samochodów bezpiecznego, ciepłego schronienia. Musimy jednak pamiętać, że czystość naszego samochodu ma duże znaczenie w kwestii walki z tymi szkodnikami. Kiedy zauważymy, że pod maską są ślady po kunie, która upodobała sobie nasze auto – np. zostawiła tam kawałek suchego chleba czy są jej ślady łapek – musimy bardzo sumiennie oczyścić komorę silnika. Zabieg ten ma na celu pozbycie się zapachu kuny. To potencjalnie zwiększa szanse na to, że żadna inna kuna nie będzie miała pretekstu do tego, by zaznaczać pod maską swój teren i wyrządzać tam wielkie szkody.
Kuna gryzie kable w aucie
W Polsce nie prowadzi się statystyk na temat tego, ile aut rocznie zostaje zniszczonych przez kuny. Nie mniej jednak są to dość wysokie liczby. W jaki sposób odkryć, że kuna zawitała pod maskę naszego auta? Świadczyć może o tym kilka przesłanek, a są to:
- wyciek płynu chłodniczego, który powoduje kałużę pod autem
- brak rozruchu silnika lub jego nierówna praca z powodu uszkodzenia przewodu zapłonowego
- trójkątne ślady po ugryzieniach na różnych częściach mechanizmów
- rozdarcia poszycia wygłuszającego
- zapach odchodów
- odciski łap lub kawałki sierści na masce samochodu