Dezynsekcja – jak przebiega?

Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z ilością insektów, które opanowały Twój dom, z pomocą przychodzi w takich chwilach dezynsekcja. Bez problemu zamówisz taki zabieg poprzez specjalistyczną firmę, która świadczy tego typu usługi. Dezynsekcja wykonywana jest z wykorzystaniem różnych metod, które dobierane są odpowiednio do konkretnego zlecenia.

Dezynsekcja przebieg

Dezynsekcja najczęściej wykonywana jest wysoce skuteczną i dyskretną metodą żelową. Stosuje się ją w przypadku inwazji prusaków, karaluchów, mrówek czy też mrówek faraona. Metoda ta polega na aplikacji specjalnego żelu na konkretne powierzchnie, w których przebywają owady, bądź też na drogach ich wędrówek, które zachodzą w danym mieszkaniu. Główne zalety tego typu dezynsekcji to pełne bezpieczeństwo dla mieszkańców. Dla insektów są natomiast pokarmową trutką, która w konsekwencji wywołuje łańcuchową reakcję. Oznacza to, że kolejne osobniki zarażają się od siebie, co powoduje ich całkowite wyplenienie. Metoda żelowa działa skutecznie nawet do 12 miesięcy, możesz mieć zatem pewność, że przez ten właśnie okres czasu twoje lokum nie będzie oblegane przez insekty.

Kolejny sposób na pozbycie się szkodników z zastosowaniem dezynsekcji, to metoda opryskowa. Polega ona na pokryciu danego pomieszczenia specjalną substancją, a odbywa się to przy pomocy opryskiwacza. Metoda opryskowa dociera nawet do największych zakamarków w pomieszczeniu. Sposób ten działa skutecznie na większość owadów, w tym także na karaluchy, pająki oraz pluskwy. Decydując się na tego typu metodę dezynsekcji, należy jednak odpowiednio się do tego przygotować. Trzeba zabezpieczyć pożywienie, a po wykonaniu oprysku należy przemyć miejsca, które będą miały styczność z jedzeniem jak i z naszym ciałem. Jest to niezbędne, ponieważ oprysk taki działa zabójczo na insekty, ale także jest szkodliwy dla ludzi.

Dezynsekcja opryskowa

Oprysk – inaczej mówiąc wylewanie, metoda kontaktowo – żołądkowa czy też kropelkowa, to zabieg polegający na rozprowadzeniu cieczy roboczej w postaci koncentratu biobójczego o odpowiednim stężeniu, rozcieńczonego wodą. Preparat ten w formie oprysku stosuje się na powierzchniach, na których występują owady, a rozprowadza się go specjalnymi opryskiwaczami ciśnieniowymi. Metoda ta pomaga pozbyć się takich szkodników, jak pluskwy, prusaki, karaluchy, pchły, mole, rybiki, mrówki, gryzki, szubaki, psotniki oraz muchy.

Opryskiwanie ma na celu zwilżenie powierzchni substancją aktywną, biobójczą, gdzie występują dane owady. Preparaty takie posiadają właściwości kontaktowo – żołądkowe. Po wyschnięciu takich preparatów i odparowaniu wody, na powierzchniach zostają tylko substancje owadobójcze zamknięte w mikrokapsułkach, które są widoczne tylko pod mikroskopem elektronowym. Ostatecznie jeśli owad będzie miał kontakt z takim miejscem (usiądzie na nim, przepełznie czy przejdzie po nim), mikrokapsułki pękają i substancje biobójcze przyklejają się do ciała owada, a ten, gdy ma kontakt z innymi osobnikami, przenosi na swoim ciele truciznę także do nich. Owad, w momencie kontaktu z trującą substancją, ginie od niej w przeciągu kilku godzin – zazwyczaj od 1 do 8 godzin, w zależności od rodzaju środków i ich stężenia. Dzięki zastosowaniu technologii mikrokapsułek, preparaty utrzymują dłuższe działanie – od. 2 do 4 tygodni – w zależności od temperatury, wilgotności i rodzaju spryskanych powierzchni. Po upływie tego czasu ulegają one samoistnej biodegradacji.

Dezynsekcja termiczna

Dezynsekcja termiczna polega na oddziaływaniu na szkodniki temperaturą – gorącem lub zimnem, w zależności od zastosowanej metody.

Dezynsekcja metodą termiczną – inaczej steamerowanie – to działanie polegające na wykorzystaniu pary wodnej. Wysoka temperatura generowana pod ciśnieniem z urządzenia – steamera – wręcz gotuje owady, które mają z nią styczność jak i ich jaja. Metodę te wykorzystuje się w połączeniu z akarycydami przy zwalczaniu roztoczy kurzu domowego, alergenów i świerzbowców. Metoda ta ma jednak swoje wady – aby była ona skuteczna, należy stosować ją bezpośrednio na owady, pozostawiając je w polu rażenia co najmniej przez kilka sekund, co nie zawsze jest jak wiadomo możliwe, ponieważ owady szybko się przemieszczają z miejsca na miejsce. Poza tym znaczenia ma także odległość – powyżej 10 cm odległości owadów od dyszy opryskiwacza, temperatura pary jest już zbyt niska, by zabiła insekty. Reasumując, metoda ta sprawdza się najlepiej przy eliminacji jaj owadów, roztoczy czy świerzbowców.

Drugą metodą dezynsekcji termicznej jest metoda oparta na wygrzewaniu. Polega ona na stosowaniu specjalnych pieców grzewczych, które równomiernie ogrzewają całe pomieszczenie przez określoną ilość czasu. Temperatura dostosowywana jest w taki sposób, aby zniszczyć wszystkie stadia rozwojowe szkodników. Przy metodzie termicznej dezynsekcji z zastosowaniem wygrzewania stosowane są dwa rodzaje pieców – wewnętrzne elektryczne i zewnętrzne, zasilane olejem albo gazem. Łatwiejsze w użyciu są piece elektryczne, ponieważ są bardziej mobilne i można je wykorzystywać w każdego rodzaju obiekcie, również w tych mniejszych jak mieszkania i domy. Piece zewnętrzne, które są zasilane olejem lub gazem, wymagają większej ilości czynności podczas ich stosowania oraz odpowiednich warunków do ich użycia. Wytwarzane przez nie ciepło jest wtłaczane do wnętrza budynku przez okna specjalnymi rurami. Dlatego też technika ta nie sprawdzi się np. w bloku, zwłaszcza jeśli mowa o mieszkaniach usytuowanych na wyższych piętrach. Metodę tego typu stosuje się przede wszystkim w obiektach takich jak młyny, zakłady tytoniowe oraz te produkujące żywność. Wadą tej metody jest to, że aby była skuteczna, wymaga długiego czasu podczas jej stosowania oraz zużywa duże pokłady energii elektrycznej, co tym samym generuje wysokie koszta, zatem jest ona nieopłacalna dla osób zamieszkujących domy czy też mieszkania, nawet jeśli przeprowadzenie w nich zabiegu jest możliwe.

Dezynsekcja zamgławianie

Dezynsekcja metodą zamgławiania to inaczej ultraniskoobjętościowość zimnej mgły – w skrócie ULV. Metodę tę stosuje się głownie w pomieszczeniach i obiektach zamkniętych. Sposób jej aplikacji wygląda podobnie do zamgławiania termicznego, lecz w tym przypadku stosuje się innego rodzaju generatory – akumulatorowe lub zasilane z energii elektrycznej. Urządzenia ULV wytwarzają zimną mgłę, która przypomina aerozol, jednak podczas stosowania zwykłego aerozolu, rozpylona ciecz szybko osiada na powierzchniach, a w przypadku zamgławiania metodą ultraniskoobjętościową, krople cieczy “zawisają” w powietrzu. Dzięki temu powstała mgła jest w stanie dotrzeć do wszelkich zakamarków na danej przestrzeni, nawet tych trudno dostępnych.

Dezynsekcja mrówek

W zależności od danej sytuacji, dezynsekcja mrówek może przybierać różne formy. Do sposobów na pozbycie się tych uciążliwych owadów należą metody takie jak:

  • Oprysk szczegółowy
  • Zwalczanie mrówek metodą ULV – to oprysk drobnokroplisty, przez który wytwarzana jest mgła, a ta w połączeniu ze środkami mikro-kapsułkowymi daje rewelacyjne efekty. Metody tej jednak nie stosuje się w miejscach zamieszkania czy też przebywania ludzi, ponieważ jest ona uciążliwa ze względu na to, że wymaga bardzo szczegółowego zabezpieczenia pożywienia, opuszczenia danej przestrzeni przez mieszkańców, a po jej wykonaniu należy zastosować okres karencji.
  • Dezynsekcja mrówek środkami sypkimi – to metoda, która świetnie sprawdza się w ogrodach, na zewnątrz domów czy też firm. Wymaga ona jednak bezdeszczowej pogody, by środki miały szanse działać w odpowiedni dla nich sposób. Nie jest polecana do stosowania wewnętrznego ze względu na to, że sypki proszek może powodować zabrudzenie dywanów, wykładzin, a także może być zjedzony przez zwierzęta domowe.
  • Żelowanie – jest to najbardziej skuteczna metoda w kwestii pozbycia się mrówek z otoczenia. Żel posiada bowiem właściwości wabiące mrówki, które po jego spożyciu wracają do swojego gniazda i karmią nim swoje koleżanki. To powoduje, że niszczymy w ten sposób całą populację i kolonię mrówek. Zaletą tej metody jest to, że może być ona stosowana zarówna wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Dodatkowo nie wymaga ona opuszczania miejsca zamieszkania, ponieważ jest bezpieczna dla mieszkańców. Żel do zwalczania mrówek jest bezwonny, co jest także dużym udogodnieniem. Dezynsekcja mrówek metodą żelową jest także długotrwała, ponieważ sam żel wykazuje bardzo długie działanie. Jest to zdecydowanie najbardziej bezpieczna metoda zwalczania mrówek, która nie wpływa negatywnie w żaden sposób na zdrowie ludzkie.

Dezynsekcja na pluskwy

Dezynsekcja pluskiew ma na celu wytępienie tego uciążliwego owada z siedlisk ludzkich – mieszkań, domów czy też różnego rodzaju obiektów mieszkalnych użytkowanych np. rekreacyjnie. W zależności od skali występującego problemu, a także miejsca występowania pluskiew, stosuje się różne metody odpluskwiania – fizyczne jak i chemiczne.

Chemiczne zwalczanie pluskiew polega na zaatakowaniu ich odpowiednio przystosowanym do tego opryskiem. Inne metody chemiczne, wchodzące w skład dezynsekcji pluskiew, to opylanie powierzchni środkami pylistymi, zamgławianie termiczne czy też ultraniskoobjętościowe. Do tych bardziej tradycyjnych metod odpluskwiania metodą chemiczną należy zadymianie świecami dymnymi z insektycydem.

Natomiast fizyczne usuwanie pluskiew może polegać na wytrzepywaniu wszelkich zaatakowanych przez nie przedmiotów czy też wybijanie pojedynczych osobników. Jest to jednak bardzo czasochłonne i nie do końca skuteczne, ponieważ trudno w taki sposób pozbyć się wszystkich szkodników, a zwłaszcza ich jaj. Dlatego też bardzo pomocne w takich sytuacjach jest zastosowanie metody wygrzewania pomieszczeń w temperaturze ponad 60 stopni C, która pozwala usunąć szkodniki w każdym ich stadium rozwoju – od jaj po dorosłe osobniki. Pluskwy można również skutecznie usunąć poprzez wymrażanie powierzchni suchym lodem czy też ogrzewanie ich parą wodną.