Dezynsekcja a dezynfekcja – poznaj różnice

Mimo tego, że dezynfekcja i dezynsekcja to dwa bardzo podobne do siebie słowa, w praktyce oznaczają one zupełnie coś innego. Różnica między nimi jest zasadnicza – dezynfekcja polega na likwidacji bakterii i drobnoustrojów, natomiast dezynsekcja pozwala pozbyć się uciążliwych owadów. Obie metody łączy natomiast jeden cel – mają one przywrócić komfort i bezpieczeństwo korzystania zarówno z zamkniętych, jak i otwartych przestrzeni.

Dezynsekcja dezynfekcja deratyzacja

Latające i biegające szkodniki są nie tylko irytujące, ale stanowią również spore zagrożenie – zwłaszcza kiedy mowa o żywności czy innych produktach spożywczych, składowanych w magazynach albo sklepach. Dezynsekcja to zespół działań mających na celu trwałe pozbycie się owadów z określonego terenu. W zależności od potrzeb w ramach tejże usługi stosuje się odpluskwianie czy też odkomarzanie pomieszczeń. Równie często stosuje się również zwalczanie karaluchów czy też innych insektów. Do zadań dezynsekcji należy również pozbywanie się gniazd os i szerszeni, których ukąszenie jak wiemy jest niezwykle niebezpieczne. Podstawą skuteczności działań dezynsekcji jest dobór właściwych metod do unicestwiania owadów. Do tych najpopularniejszych zalicza się działania o charakterze:

  • fizycznym – polegają one na ręcznym zbieraniu owadów, wytrzepywaniu ich z różnego rodzaju tkanin czy innych przestrzeni,
  • chemicznym – obejmują stosowanie różnego rodzaju oprysków, żeli czy też innego rodzaju preparatów,
  • biologicznym – działają na zasadzie wykorzystywania innych organizmów, które stanowią naturalne zagrożenie dla danych insektów.

Najczęściej mylone pojęcia dla osób, które nie orientują się w temacie są dezynfekcja i deratyzacja. Ta druga czynność obejmuje m.in. odszczurzanie pomieszczeń i likwidację innych gryzoni jak i ich siedlisk. Może być ona wykonywana zarówno w domach, piwnicach, strychach jak i na otwartych przestrzeniach.

Dezynfekcja dezynsekcja deratyzacja definicja

Dezynsekcja, dezynfekcja jak i deratyzacja mogą być wykonywane w różnych sytuacjach. Należą do nich także działania, które mają na celu oczyszczanie przestrzeni po osobach zmarłych jak i padniętych zwierzętach. Firmy zajmujące się tego typu usługami bardzo często wzywane są także do usuwania skutków zalań, pożarów czy powodzi. Likwidacja mikroorganizmów czy owadów może być również wymagana przy okazji czyszczenia np. zbiorników wodnych, studni, a także pojazdów przewożących żywność, czy też zwłoki ludzkie jak i zwierzęce.

Deratyzacja to działania, których głównym zadaniem jest usuwanie szczurów, myszy czy innych gryzoni z danego terenu. Podczas przeprowadzania tego zabiegu stosuje się środki chemiczne, biologiczne czy fizyczne w postaci trutek i pułapek. Czynności te mają na celu ochronę ludzi i obiektów użytkowych przed owadami, drobnoustrojami i gryzoniami.

Dezynfekcja w języku potocznym to nic innego, jak odkażanie. Zabieg ten ma na celu usunięcie zagrażających ludziom bakterii i drobnoustrojów z powierzchni użytkowych oraz z wszelkich przedmiotów. Przed przystąpieniem do dezynfekcji należy wykonać sanityzację, która zmniejsza zużycie środków odkażających. Polega ona na oczyszczeniu i wywietrzeniu pomieszczeń w celu zlikwidowania znajdujących się w nich drobnoustroi. Podczas dezynfekcji wykorzystuje się metody fizyczne – promieniowanie, pare wodna, wysokie temperatury, środki chemiczne – kwasy zasady, alkohole, oraz termiczno – chemiczne, czyli preparaty chemiczne o podwyższonej temperaturze wody do 60 stopni C.

Dezynsekcja jest zabiegiem polegającym na likwidowaniu szkodliwych owadów oraz ich larw z naszego otoczenia. Stosuje się ją w przypadku karaluchów, pcheł, wszy i komarów. Jedną z form dezynsekcji jest akaryzacja, czyli likwidacja roztoczy. Wykonuje się ją przeważnie w pensjonatach, hotelach, przedszkolach i obiektach wypoczynkowych. Dezynsekcję przeprowadza się kilkoma sposobami, a należą do nich:

  • metoda chemiczna,
  • metoda biotechnologiczna,
  • metoda fizyczna,
  • metoda mechaniczna.

Dezynfekcja a dezynsekcja różnica

Różnice w dezynsekcji i dezynfekcji widać bardzo wyraźnie podczas porównywania wykorzystywanych metod. W kwestii dezynfekcji metody dobierane są w zależności od potrzeb klienta. Natomiast dezynsekcja to proces, który zawsze przeprowadza się zgodnie z najwyższymi normami. Słowa te są ze sobą niejednokrotnie mylone, jednak w praktyce oznaczają zupełnie inny proces. Istotą dezynfekcji jest likwidacja drobnoustrojów i bakterii, czyli wszystkiego, czego nie można zobaczyć ludzkim wzrokiem. Natomiast dezynsekcja skupia się na procesie pozbywaniu się owadów. Obie metody mają zapewnić bezpieczeństwo i podwyższyć komfort życia osób korzystających z tego typu usług.

Dezynsekcja dezynfekcja mieszkań

Niejednokrotnie słyszymy o dezynfekowaniu pomieszczeń, która ma na celu likwidację mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby czy wirusy. Metoda ta przydaje się w momencie konieczności oczyszczenia przestrzeni po osobach zmarłych czy też cierpiących na zakaźną chorobę. Natomiast dezynsekcja to zespół działań, które mają na celu pozbycie się owadów z danego miejsca. Metoda ta sprawdza się doskonale podczas zwalczania komarów, much, pcheł, mrówek, wszy czy moli, ale działa również doskonale na prusaki, pluskwy i karaluchy. Podczas przeprowadzania dezynsekcji wykorzystuje się różne sposoby, które są bezpośrednio dobierane pod kątem tego, z czym ma ona walczyć. Do metod dezynsekcyjnych zalicza się:

  • metody chemiczne,
  • metody fizyczne,
  • metody mechaniczne,
  • metody biologiczne.

Dezynsekcję wykonuje się najczęściej w momencie, gdy w naszym domu czy mieszkaniu pojawiają się nieproszeni goście, a wszystkie metody walki z robakami, jakie stosowaliśmy do tej pory, nie przyniosły pożądanych efektów. W takiej chwili niezbędna jest profesjonalna pomoc z walce z insektami.