Czy pluskwy mogą być w ubraniach?

Ślady ukłuć na rękach, nieprzyjemna woń zgniłych malin – to najczęstsze oznaki, że mamy do czynienia z pluskwami w swoim domu. To, że pluskwy wybrały właśnie nasz dom nie ma nic wspólnego z brudem czy brakiem porządku – jest to błędne pojęcie. Najczęściej przynosimy pluskwy z różnych miejsc, również w ubraniach, wracając z wyjazdu, przebywając w zapluskwionym hotelu czy też przynosząc ubrania ze sklepu czy lumpeksu. Czym jest pluskwa domowa? Czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne? Czy można przenieść pluskwy w ubraniu?

Spis treści:

  1. Czy pluskwy mogą być w ubraniach
  2. Pluskwy w ubraniach
  3. Czy pluskwy żyją w ubraniach
  4. Czy pluskwy gryzą przez ubrania
  5. Czy pluskwy gryzą pod ubraniem
  6. Czy pluskwy gryzą ubrania

Z poniższej treści dowiesz się, na czym polega zwalczanie pluskiew, czym jest pluskwa domowa, jak wygląda pluskwa, skąd się biorą pluskwy, w jaki sposób się pozbyć pluskiew, czy ugryzienia pluskiew są groźne, jak wyglądają pluskwy łóżkowe, jak obecność pluskiew wpływa na człowieka, w jaki sposób można przenieść pluskwy do domu oraz jak pozbyć się pluskwy domowej.

Pluskwy w ubraniach

Pluskwy mogą pojawić się w naszym domu, przenoszone na wiele sposobów. Jakich?

  • po przebytym pobycie w szpitalu, gdzie zostały przeniesione przez inne osoby – to samo tyczy się pobytów w hotelach czy akademikach
  • po zakupieniu używanych mebli tapicerowanych – pluskwy uwielbiają zagnieżdżać się w tapicerkach meblowych
  • po przyjęciu u siebie gości, którzy przenieśli pluskwy na ubraniu, ponieważ sami mieli z nimi styczność
  • po podróży tramwajem czy autobusem – możemy przenieść na sobie pluskwy, które lubią czyhać na swoje ofiary w tapicerkach siedzeń w komunikacji miejskiej

 

Czy pluskwy żyją w ubraniach

Pluskwy posiadają odnóża wyposażone w małe haczyki – dzięki temu, kiedy napotkamy na danego osobnika, przyczepiony do naszego ubrania, bez problemu powędruje z nami do naszego domu. Natomiast odpowiadając na pytanie, czy pluskwy żyją w ubraniach, możemy być spokojni – ich ulubione miejsca na osiedlenie się w domu, to meble tapicerowane, listwy przypodłogowe, materace łóżek czy też kanapy. Nie jest to dobra wiadomość, natomiast mówiąc o samych ubraniach, najczęściej są one tylko elementem, na którym pluskwy podróżują razem z nami do danego miejsca – szafa z ubraniami nie jest ich ulubionym miejscem bytowania – zdecydowanie wolą one miejsca, w których są niewidoczne dla oka ludzkiego.

Czy pluskwy gryza przez ubrania

Pluskwy gryzą – to jest fakt – niestety gryzą dotkliwie, pozostawiając na naszych ciałach ślady w postaci zaczerwienionych bąbli czy też plam. Każdy z nas inaczej zareaguje na ugryzienie przez pluskwę – nie ma tu jednej zasady. Najczęściej pluskwy gryzą nocą, kiedy to śpimy w swoim łóżku, a one bytują w materacu. Ich samo ugryzienie nie jest bolesne, ponieważ posiadają w ślinie znieczulające substancje, natomiast rano ślady ugryzień dają się we znaki, zaczynają swędzieć i boleć.

Czy pluskwy gryzą przez ubrania? Niestety tak. Ubranie nie stanowi dla nich żadnej bariery. Te owady są tak maleńkie, że bez problemu przedostają się pod ubranie na nasze ciało, by rozpocząć swój żer.

Czy pluskwy gryza pod ubraniem

Ubrania wieszane w szafach – w szkole, w szatniach, te przyniesione z lumpeksu czy też z pralni – musimy mieć na uwadze, że każdy kontakt z innymi ubraniami niewiadomego pochodzenia może narazić nas na pluskwę na naszym ubraniu. Przechodzą one z ubrania na ubranie, by osiedlić się w naszym domu. Dlatego też po przyniesieniu ubrań np. ze sklepu czy z miejsca takiego jak second-hand, należy odpowiednio zadbać o to, by pozbyć się z nich potencjalnego zagrożenia. Jak?

Jeśli posiadasz suszarkę do ubrań, nastaw ją na wysoką temperaturę i na długi cykl – umieść w niej ubrania i poczekaj, aż maszyna pozbędzie się robaków poprzez wysoką temperaturę. Pluskwy jej nie znoszą i nie są na nią odporne. Możesz także wyprać ubrania w temperaturze powyżej 60 stopni C.

Czy pluskwy gryza ubrania

Pluskwy to nie mole, nie powodują zniszczenia ubrań poprzez ich gryzienie. Mogą one natomiast zabrudzić ubrania, np. swoimi odchodami. Pluskwy zostawiają po sobie odchody w postaci małych plamek, jednak kiedy osiedlą się w danym miejscu i jest ich naprawdę dużo, mogą zrobić duży bałagan w postaci nieprzyjemnie pachnących plam. Dlatego też warto co jakiś czas przeglądać swoje szafy, zwłaszcza w miejscach, w których przechowujemy ubrania przez dłuższy czas. Mogą to być pojemniki z pościelą, kocami, zimowymi swetrami, płaszczami itp.

Kiedy wytropimy pluskwy ukrywające się w zasłonach, firankach czy też innych elementach wyposażenia domu, z pomocą przychodzi do nas parownica albo myjka parowa. Możemy potraktować taki wiszący materiał jak np. zasłona parownicą ustawioną na najwyższą temperaturę – pluskwy nie znoszą ukropu i zabija je on.

Natomiast rzeczy, które możemy wyprać, pierzmy w największej temperaturze – taki zabieg pozwoli nam pozbyć się plam po odchodach pluskiew, ale także wybije wszelkie żyjące osobniki, bez względu na to, czy są to dorosłe owady czy ich larwy i jaja.

Kiedy wiemy już, że w naszym domu zagnieździły się pluskwy, musimy podjąć skuteczne kroki, by się ich pozbyć. Możemy do tego wykorzystać środki dostępne w sklepach i rozpocząć walkę na własną rękę – co nie jest proste i nie koniecznie pozwoli nam pozbyć się wszystkich osobników.

Mamy na szczęście również do wyboru metodę dezynsekcji, którą przeprowadzają profesjonalne firmy zajmujące się problemem pluskiew w domu. Dzięki ich działaniu opartemu na sprawdzonych metodach i najlepszej jakości środkach owadobójczych, pozbędziemy się problemu raz na zawsze i oczyścimy mieszkanie z pluskiew. Nie mniej jednak pamiętajmy, że przed zabiegiem dezynsekcji musimy odpowiednio zabezpieczyć swój dom, ponieważ środki chemiczne szkodzą nie tylko robakom, ale mogą także zaszkodzić nam samym.

Powinniśmy przede wszystkim zabezpieczyć produkty spożywcze, pakując je szczelnie w worki foliowe bądź całkowicie wynosząc z mieszkania. Powinniśmy także zabezpieczyć takie rzeczy jak ręczniki kąpielowe, szczoteczki do zębów, karmę dla zwierząt domowych, sztućce, naczynia – najlepiej wynieść je z pomieszczenia, w którym będzie odbywała się dezynsekcja.