Czy pchły psa mogą przejść na człowieka?

Czy wiesz, że na świecie żyją pchły psie, kocie i ludzkie? Niech Cię jednak nie zwiedzie podział, ponieważ te pasożyty chętnie żerują na innych żywicielach, niż wskazuje na to ich nazwa. Pchła kocia często zamieszkuje psią sierść, a psia może skosztować krwi człowieka. To głównie pchły, a nie szczury, przyczyniły się do rozprzestrzenienia plagi dżumy. Co z tego wynika? Że wspomniane owady gryzą ludzi. Ale czy mogą całkowicie przenieść się na człowieka? I jakie konsekwencje niesie ich ukąszenie? Sprawdź!

Pchły u psa a człowiek

Pchły zaskakują. Dlaczego? Mało kto wie, jak ogromna jest to rodzina – sklasyfikowano około 2000 gatunków pcheł i ponad 800 ich podgatunków. Wspomniane pasożyty potrzebują do życia krwi, a dzięki rozbudowanemu aparatowi kłująco-ssącemu mogą wypić … 20 razy więcej krwi niż same ważą! Poza tym specjalna budowa autonomiczna pozwala im skakać nawet na odległość 50 cm, więc błyskawicznie przenoszą się na żywicieli. Mówi się, że gdybyśmy my potrafili wykonywać tak odległe skoki, jednym susem znaleźlibyśmy się na dachu wieżowca.

Jak zatem widzisz, naturale idealnie przystosowała te niepozorne stworzenia do poszukiwania pokarmu. I to prawda, że mogą ugryźć człowieka – może Tobie też zdarzyło się poczuć ukłucie pchły? Na szczęście wspomniane pasożyty nie lubią bytować na ludzkim ciele, ponieważ ich naturalnym środowiskiem jest sierść. Mimo to, kocie lub psie pchły, są w stanie zarazić ludzi między innymi odzwierzęcymi chorobami. Jak wspomnieliśmy, to przecież one przyczyniły się do rozpowszechnienia dżumy. Czym więc grozi ugryzienie tego owada?

Pchły z psa na człowieka – konsekwencje

Jesteś alergikiem? Jeśli tak, zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ ślina pchły może wywołać u Ciebie silną reakcję uczuleniową. Objawia się ona świądem, obrzękiem i mocnym zaczerwienieniem pogryzionego miejsca. W większości przypadków uczulenie przechodzi samoistnie, interwencja lekarza jest zbędna. Gdy jednak konsekwencje ugryzienia utrzymują się dłużej, warto zgłosić się do specjalisty. W łagodniejszym przypadku pomogą leki bez recepty lub kremy przeciwhistaminowe z apteki.

Jakie choroby przenoszą pchły? W skrajnych przypadkach są to dur brzuszny lub tularemia, mogą one także wywołać zakażenie gronkowcem złocistym. Tularemia bywa niebezpieczna dla życia, a do jej wyleczenia jest niezbędna antybiotykoterapia. Co najgorsze, tularemią można się zarazić zarówno przez ukąszenie, jak i wdychanie zakażonego kurzu, jeśli pchły zadomowiły się w mieszkaniu.

Jak zatem widzisz, inwazji pcheł należy unikać jak ognia. Te podstępne pasożyty chętnie bytują nie tylko na sierści czworonogów, ale i zadamawiają się w mieszkaniu na przykład w newralgicznych zakamarkach, kątach lub pod meblami. W następnej części wpisy powiemy dokładne, jak pozbyć się niechcianych gości.

Czy pchły psie gryzą człowieka?

Jak już wiesz, pchły psie, kocie i ludzkie mogą ugryźć człowieka, ale ludzie nie stanowią dla nich atrakcyjnego miejsca żerowania, a już zwłaszcza rozmnażania. W sierści zwierzaków najczęściej żyją Ctenocephalides felis (pchła kocia) i Ctenocephalides canis (pchła psia). Co ciekawe, to te pierwsze częściej żywią się krwią psów. Wiesz już, że pchły chętnie przenoszą się na różnych żywicieli, więc ich nazwy bywają mylące.

No dobrze, ale co zrobić, gdy wspomniane pasożyty zaatakują Twojego zwierzaka? Musisz szybko zainterweniować, zanim złożą jaja albo “wprowadzą się” do mieszkania. W tym celu kup krople na pchły lub specjalną obrożę przeciw pchłom. Te pierwsze często chronią jednocześnie zwierzaka przed kleszczami. Dużą popularnością cieszą się preparaty w 100% naturalne, powstałe na bazie wyciągów z roślin i olejków. To całkowicie bezpieczne środki dla ludzi oraz czworonogów.

Krople przeciw pchłom i kleszczom chronią skórę i sierść zwierzaków przed inwazją pcheł. Co więcej, zabijają żerujące już szkodniki co do ostatniego pasożyta. Specjalne substancje unieruchamiają pchły, w efekcie czego prowadzą do ich odwodnienia, a ostatecznie zasuszenia. W naszym sklepie kupisz 100% skuteczne krople – polecamy na przykład krople na kleszcze dla psa – One Shot.

Alternatywa to obroża dla psa intensywnie nasączona starannie dobranymi substancjami, które zabijają pasożyty. Obroże wykazują skuteczność nawet do… pół roku! Przez ten czas nienagannie chronią pupila przed atakiem pcheł. Niedrogie obroże kupisz w naszym sklepie – zobacz zakładkę ochrona zwierząt.

Pchła u człowieka – czy jest się czego bać?

Chociaż pchły nie lubią bytować na ludziach, ich ukąszenia bywają niebezpiecznie. A jeśli tylko zadomowią się w mieszkaniu, natychmiast zareaguj. Nie narażaj siebie i bliskich na ryzyko zachorowania na śmiertelną tularemię lub inną zaraźliwą chorobę.

Jak zatem pozbyć się pcheł z domu? Zaopatrz się w dobry oprysk chemiczny lub naturalny, który z powodzeniem posłuży Ci w każdym pokoju. Zarówno chemiczne, jak i naturalne opryski wykazują 100% skuteczności i sprawdzą się zarówno w małej kawalerce, jak i dużej willi. Alternatywę stanowią odymiacze/foggery sprzedawane pojedynczo lub w trójpakach. Występują w formie wydajnych sprayów przeznaczonych do użycia miejscowo na przykład tam, gdzie zauważysz bytujące insekty. Właśnie takie produkty kupisz w naszym sklepie!

Pchły na człowieku – jak się pozbyć?

Teraz wiesz, że pcheł z domu szybko pozbędziesz się używając oprysku lub odymiacza. Ale jak rozpoznać, że w Twoim mieszkaniu zapanowała inwazja tych stworzeń? Jeśli zauważysz na swoim ciele powtarzające się skupiska ukąszeń, obrzęki oraz strupki z jasnoczerwoną obwódką, prawdopodobnie to właśnie wspomniane owady panoszą się w lokum. O ich obecności świadczą też czarne plamki przypominające zmielony pieprz – to odchody pcheł.

U zwierząt domowych szybko zauważysz objawy bytowania pasożytów. Zwierzaki często się drapią i podgryzają sierść. Zazwyczaj to znak, że na ich ciele ucztują pchły. W takiej sytuacji nie zwlekaj, zareaguj – krople przeciw pchłom lub wydajna obroża pozwolą Ci zadbać o zdrowie, a nawet życie pupila.