Co odstrasza prusaki?

Karaczan prusak – bo tak właśnie brzmi pełna nazwa prusaka – z powodzeniem odnajduje się w otoczeniu ludzi. Prusaki żyją z nami w domach, korzystając z resztek jedzenia, które nieopatrznie pozostawiamy na kuchennych blatach czy podłodze. Są one także częstymi bywalcami piekarń, bowiem tam mają największe źródło pożywienia. Co odstrasza prusaki? Jakie metody wykorzystuje się do zwalczania karaluchów?

Spis treści:

 1. Co odstrasza prusaki
 2. Co na prusaki
 3. Sposób na prusaki
 4. Prusaki zwalczanie
 5. Trutka na prusaki
 6. Pasta na prusaki
 7. Najlepsza trucizna
 8. Co na prusaki forum

Z poniższych treści dowiesz się, jakie są domowe sposoby na pozbycie się prusaków, jakie środki owadobójcze wykorzystać do walki z karaluchami i prusakami, czy domowe sposoby na pozbycie się owadów są skuteczne, dlaczego tak ważne jest regularne sprzątanie mieszkania i czym karaluchy żywią się w naszych domach.

Co na prusaki

Skąd właściwie biorą się prusaki? Prusaki należą do grupy owadów, zalegają najczęściej tam, gdzie nie jest najczyściej – kiedy maja dostęp do resztek owoców, warzyw czy okruszków – dzięki temu mają regularny dostęp do pożywienia. Póki tak jest, będą one osiedlać się w takich właśnie miejscach, zwłaszcza w ciemnych szczelinach, gdzie trudno je zauważyć. W jaki sposób rozpoznać, czy mamy w domu prusaki? Są one brązowo – czerwone i mają około 1 cm długości. Charakterystyczne, długie czułki to ich znak rozpoznawczy. Ponadto posiadają 3 pary odnóży pokrytych cieniutkimi kolcami. Nogi prusaków zakończone są specjalnymi haczykami – dzięki temu nie mają one problemów z wchodzeniem po pionowych, nawet gładkich powierzchniach.

Sposób na prusaki

Kiedy zauważymy prusaki w swoim domu, powinniśmy jak najszybciej podjąć wszelkie kroki, by wyzbyć się tych niechcianych gości. Możemy dokonać tego za pomocą środków chemicznych, jak i wykorzystać domowe sposoby. Tak zwane “bodźce awersyjne” działają odstraszająco na te owady, przez co opuszczają one nasze miejsce zamieszkania. Jakie domowe sposoby wykorzystać na prusaki i karaluchy?

 1. Roztwór amoniaku – należy umyć nim podłogę, krawędzie szafek i rury. Zapach amoniaku działa na prusaki odstraszająco, dzięki tej metodzie nie będą chciały żywić się w twoim domu
 2. Proszek do pieczenia z cukrem pudrem – cukier puder działa na prusaki jak wabik, natomiast proszek do pieczenia je odstrasza. Mieszanka rozsypana na kawałkach kartek papieru, rozłożona w różnych miejscach domu, skutecznie odstraszy te natarczywe owady
 3. Liście laurowe – ich zapach działa odstraszająco, a zatem najlepiej pokruszyć kilka listków laurowych i rozłożyć je w miejscach bytowania prusaków
 4. Suszone kwiaty złocienia dalmatyńskiego – podobnie jak inne mieszanki odstraszające, należy rozsypać je w miejscach potencjalnego występowania szkodników i zostawić taką mieszankę na noc
 5. Piwo – prusaki jak i karaluchy uwielbiają zapach i smak piwa. Jest to doskonały wabik na te natrętne robaki. Należy wlać do miski trochę piwa i odczekać odpowiednią ilość czasu, aż owady zechcą go skosztować. Kiedy się “upiją”, możemy spokojnie wynieść nieprzytomne owady z naszego mieszkania
 6. Terpentyna i nafta – ani karaluchy ani prusaki nie znoszą tego typu zapachów, dlatego też przetarcie blatów kuchennych jednym z tych środków skutecznie zniechęci je do wędrówek po naszej kuchni w poszukiwaniu jedzenia

Prusak zwalczanie

Jeśli skorzystanie z domowych sposobów okazuje się być niewystarczające, należy zastosować silniejsze środki na pozbycie się nieproszonych gości z naszego otoczenia. Jakie to sposoby? Są to wszelkiego rodzaju środki owadobójcze, które działają na owady jak trucizna, skutecznie je unicestwiając. Decydując się na taki krok pamiętajmy jednak, że środki na prusaki i karaluchy działają trująco nie tylko na nie, ale i na inne zwierzęta domowe czy nawet dzieci. Dlatego też, stosując tego typu sposoby chemiczne na wyzbycie się intruzów z naszej przestrzeni, dbajmy o to, by zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa i nie zagrozić w taki sposób swoim bliskim czy też naszym domowym pupilom.

Trutka na prusaki

Najczęściej stosowane środki chemiczne na prusaki i karaluchy to spraye, żele, opryski i aerozole. Należy je stosować zgodnie z instrukcją obsługi dołączaną do każdego z tego typu specyfików. Środki te są silnie trujące, działają nawet po kilku minutach i wypleniają nie tylko pojedyncze osobniki, ale również całe kolonie prusaków czy karaluchów. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie przed zastosowaniem niektórych ze specyfików, zwłaszcza produkty żywnościowe czy karmy dla zwierząt domowych, ponieważ środki owadobójcze działają silnie trująco na owady, ale również na inne żyjące stworzenia.

Pasta na prusaki

Pasta na prusaki to ekonomiczny i skuteczny sposób na wyzbycie się tych niepożądanych gości z naszych miejsc zamieszkania. Już jedno opakowanie takiej pasty wystarcza nawet na 100 m2 powierzchni. Jest to gotowy do użytku preparat w żelu, który jest bezwonny, dyskretny i nie zanieczyszcza środowiska. Wykładanie takiego żelu jest bardzo proste. Nie wymaga to także żadnego przygotowania, ponieważ preparat po otwarciu jest gotowy do użycia. Substancja po wyłożeniu posiada właściwości trujące na karaluchy i prusaki przez co najmniej 2 miesiące, a zatem jest doskonałym sposobem na długotrwałe pozbycie się robaków z naszego otoczenia.

Najlepsza trucizna

Skuteczne zwalczanie prusaków i karaluchów musi opierać się na odpowiednich środkach, które nie tylko mają właściwości wabiące robaki, ale także trujące – a dodatkowo działają szybko i pozwalają pozbyć się problemu raz na zawsze. Na rynku produktów owadobójczych istnieje szeroki wybór tego typu asortymentu. Każdy ze środków, czy to żel czy też spray lub pasta na karaluchy i prusaki działają w podobny sposób – nie mniej jednak różnią się czasem swojego działania jak i szybkością zabijania owadów. Dlatego też należy najpierw zorientować się, z jak dużą ilością robaków mamy do czynienia, a następnie wybrać taki środek, który najlepiej wpasuje się w nasze oczekiwania.

Co na prusaki forum

Istnieje jeszcze jedna metoda pozbycia się niechcianych owadów z naszego domu czy mieszkania – i choć jest ona ostatecznością – w momencie wielkiej plagi robaków staje się niekiedy koniecznością. Metoda ta to dezynsekcja. Polega ona na zatrudnieniu odpowiedniej firmy zajmującej się tego typu usługami. Wykwalifikowani specjaliści, korzystając ze środków owadobójczych dostępnych na rynku, w profesjonalny sposób pozbywają się problemu w postaci prusaków z naszego otoczenia.