Ptaki na balkonie czy też w ogrodzie to duży problem, zwłaszcza wtedy, gdy postanowią się u nas osiedlić na stałe. Nagromadzone odchody gołębi na balkonie mogą stanowić źródło infekcji, zwłaszcza w sytuacji, gdy ptaki żerowały uprzednio na wysypisku śmieci. Natomiast szpaki w ogrodzie potrafią całkowicie zniszczyć czasochłonne prace rolników. Czego użyć do skutecznego odstraszania ptaków? Jak odstraszyć ptaki z balkonu, dachu czy ogrodu?
Spis treści:
- Jak odstraszać ptaki
- Odstraszanie ptaków
- Odstraszanie ptaków z balkonu
- Odstraszanie ptaków z dachu
- Odstraszanie ptaków w ogrodzie
- Dźwiękowe odstraszanie ptaków
- Odstraszanie ptaków ultradźwięki
- Hukowe odstraszanie ptaków
- Odstraszanie ptaków przepisy
- Skuteczne odstraszanie ptaków
Z poniższego tekstu dowiesz się, na czym polega płoszenie ptaków, w jaki sposób odstraszyć ptaki, na czym polega zabieg odstraszania ptaków, czym są dźwiękowe odstraszacze ptaków, jak działa dźwiękowy odstraszacz ptaków, czym są odstraszacze dźwiękowe, jak intensywne fale dźwiękowe działają na poszczególne gatunki ptaków oraz czy makiety ptaków drapieżnych są skuteczne.
Odstraszanie ptaków
Odstraszanie ptaków należy przeprowadzić w taki sposób, by przede wszystkim nie wpłynąć negatywnie na ich zdrowie i sposób ich funkcjonowania. Zastosowane metody powinny być humanitarne – samo odstraszanie powinno zniechęcić ptaki do bytowania w naszych ogrodach czy na naszych balkonach – a nie je unicestwić. W jaki sposób poradzić sobie w takiej sytuacji?
Do wyboru mamy wiele produktów odstraszających ptaki, wystarczy dobrać odpowiedni do naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że ptaki, w zależności od gatunku, inaczej reagują na poszczególne odstraszacze – nie każdy sprawdzi się tak samo w danej sytuacji. Zanim przystąpimy do zakupów, zapoznajmy się najpierw z problemem, by odpowiednio dobrać straszaki do sytuacji, która nas dotyczy.
Wśród popularnych odstraszaczy na ptak znajdziemy produkty takie jak:
- armatki hukowe
- metody wizualne – makiety, naklejki balony, latawce, taśmy holograficzne
- ultradźwiękowe odstraszacze
- dźwiękowe odstraszacze
- siatki na ptaki
- kolce na ptaki
Odstraszanie ptaków z balkonu
Balkon to miejsce, na którym najczęściej gościmy gołębie, jednak nie jest to żadna wytyczna – możemy na nim także spotkać gawrony czy sroki. W jaki sposób pozbyć się ptaków z balkonu? Jest na to kilka sposobów. Jakich?
Pierwszy sposób, to zamontowanie różnych sylwetek dużych ptaków drapieżnych albo węży – tego najbardziej boją się gołębie. Plastikowe atrapy montujemy na balkonie, najlepiej na jego barierce. Dzięki temu ptaki nie będą chciały odwiedzać naszego balkonu.
Druga metoda, to specjalne kolce, które po zamontowaniu uniemożliwiają ptakom siadanie na barierce balkonu – a najczęściej to właśnie w tym miejscu one przesiadują. Ta metoda wymaga odrobinę cierpliwości, bowiem nie od razu pozbędziemy się niechcianych gości na swoim balkonie, ale kolce z czasem skutecznie zniechęcą np. gołębie do przylatywania na nasz balkon.
Trzecia metoda, to siatka. Kiedy zabezpieczymy balkon siatką, ptaki nie będą miały najmniejszych szans, by wedrzeć się na jego teren, a tym samym nie będą miały po co do nas przylatywać. Jedyny mankament tej najskuteczniejszej metody, to efekt wizualny – nie jest to najatrakcyjniejszy widok, kiedy siatka okala nasz balkon, nie mniej jednak metoda ta jest warta uwagi ze względu na swoją niezawodną skuteczność.
Odstraszanie ptaków z dachu
Dach to ulubione siedlisko wróbli i gołębi. Zwłaszcza te pierwsze – wróble – stanowią nie lada problem, ponieważ ze względu na swoją niewielką masę, wiją one gniazda w rynnach czy podbitkach, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. W jaki sposób poradzić sobie z tego rodzaju problemem, kiedy nas dotyczy?
Skuteczne metody odstraszania wróbli z dachu, to zamontowanie na nim atrap w postaci kota, sowy, jastrzębia czy też zamontowanie “róży wiatrów”, która przypomina drapieżnika, a jest o wiele bardziej estetyczna w wyglądzie. Wróble są bardzo płochliwe i boją się innych ptaków, a zatem tego typu działania powinny skutecznie odstraszyć je od naszego miejsca zamieszkania.
Odstraszanie ptaków w ogrodzie
Szpaki, gawrony, ptaki mniejsze czy większe – wszystkie uwielbiają łatwy łup, jakim są zasiane w ogródku nasionka. Dodatkowo, szpaki uwielbiają czereśnie i wiśnie, a zatem bezczeszczą drzewka owocowe. Jak poradzić sobie z ich obecnością?
W takiej sytuacji sprawdza się stary i sprawdzony strach na wróble. Umieszczamy go w okolicach grządek i przy drzewkach owocowych. Musi mieć on postać człowieka – wtedy działa najlepiej. Natomiast w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bardzo upartymi ptakami, jak np. szpaki, których nie dziwi już strach na wróble i nie robią sobie nic z jego obecności, możemy wykorzystać metodę z siatką. Lekka, gęsta w oczka siatka, którą pokryjemy drzewko owocowe atakowane przez ptaki powinna skutecznie zniwelować ich apetyt na świeże owoce.
Dźwiękowe odstraszanie ptaków
Dźwiękowe systemy odstraszania ptaków wykorzystywane są najczęściej w miejscach takich jak lotniska, sady, parki czy składowiska odpadów komunalnych. Płoszenie ptaków taką metodą jest relatywnie tanie – posiada jednak pewne ograniczenia. Nie można z niej korzystać w bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej, ponieważ powtarzalny, głośny sygnał dźwiękowy może przeszkadzać innym mieszkańcom.
Dźwiękowy system odstraszający ptaki symuluje naturalne odgłosy drapieżników – jastrzębi, sokołów czy orłów, co płoszy inne gatunki, które odbierają dźwięki jako zagrożenie.
Odstraszanie ptaków ultradźwięki
Ultradźwiękowe odstraszacze przeznaczone są do zastosowania w pomieszczeniach zamkniętych lub częściowo zamkniętych. Urządzenia te pracują na zmiennej częstotliwości – intensywne fale ultradźwiękowe atakują system nerwowy i słuchowy ptaków. Przez to nie chcą one przebywać w otoczeniu tego rodzaju odstraszacza. Co ważne, ultradźwiękowe systemy odstraszania nie powodują zakłóceń w działaniu odbiorników telewizyjnych, radiowych czy też innych urządzeń elektrycznych.
Hukowe odstraszanie ptaków
Armatki hukowe do odstraszania ptaków działają na zasadzie wystrzału. Są one zasilane propan butanem – działają niezwykle skutecznie w momencie, kiedy inne metody zawodzą i mamy do czynienia z bardzo uciążliwymi ptakami. Pamiętać jednak należy, że wystrzał z armatki jest głośny i należy najpierw zorientować się, czy nie wystraszy on innych zwierząt domowych czy ludzi.
Odstraszanie ptaków przepisy
Prawo chroni ptaki – są one objęte ścisłą ochroną gatunkową – łącznie z wróblami i gołębiami. Oznacza to, że nie wolno ich zabijać, niszczyć ich jaj, gniazd i siedlisk. Jest to Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28.09.2004 roku. Dlatego też jedyna metoda, jaką możemy stosować, to odstraszanie ptactwa.
Skuteczne odstraszanie ptaków
Zanim wybierzemy odpowiedni odstraszacz ptaków, najpierw dogłębnie przeanalizujmy ten problem i dozwolone metody działania w tej kwestii. Po pierwsze, ptaki są objęte ochroną, zatem musimy wiedzieć, jak postępować, by je odstraszyć, a nie zrobić im krzywdy. Po drugie – nie każda metoda działa tak samo na poszczególne gatunki – poznajmy najpierw naturę danego ptaka, a potem stosujmy metody odstraszania.