Pająki w domu przynoszą szczęście – to stare porzekadło nie ma jednak wiele wspólnego z rzeczywistością, a same pająki w mieszkaniu to koszmar dla wielu z nas. Wywołują one bardzo skrajne emocje, niektórzy cierpią przez nie na arachnofobię, inni nie robią sobie z ich obecności zupełnie nic – nie mniej jednak, pająki nie są pożądanymi lokatorami w naszych domach, a potkanie z nimi nie należy do przyjemnych. W jaki sposób poradzić sobie z ich obecnością? Jak zwalczyć pająki domowe?
Spis treści:
- Jak zwalczyć pająki
- Pająki zwalczanie
- Zwalczanie pająków w domu
- Usuwanie pająków z domu
- Zwalczanie pająków w ogrodzie
- Zwalczanie pająków w mieszkaniu
- Pająki na tujach
Z poniższej treści dowiesz się, w jaki sposób odstraszyć pająki domowe, jakie pająki pojawiają się w naszych mieszkaniach najczęściej oraz jakie są domowe sposoby na pająki w domu i ogrodzie.
Pająki zwalczanie
Rodzajów pająków jest bardzo wiele – w Polsce spotkamy ponad 820 ich gatunków. Żyją one dosłownie wszędzie – w lasach, budynkach gospodarczych, przemysłowych, w ogrodach czy piwnicach, ale także w naszych domach. Te, które najczęściej możemy spotkać we własnym mieszkaniu, to:
- kątnik -wielkości do 5 cm, posiadający ciemny, gruby odwłok,
- kosarz – ma długie odnóża i jest koloru jasnobrązowego,
- nasosznik trzęsi – jest niewielki, ma ok. 9 mm długości i jasne ubarwienie.
Co istotne, wszystkie te gatunki domowych pająków nie są groźne dla człowieka, choć w momencie zagrożenia jeden z nich – kątnik – może ugryźć oprawcę. Jego jad nie jest trujący, ale samo ugryzienie niesie ze sobą dotkliwy ból.
Zwalczanie pająków w domu
Zanim poruszymy kwestię sposobów walki z pająkami, dowiedzmy się, skąd właściwie biorą się w naszych domach pająki? Niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o porządek w mieszkaniu, możemy natknąć się na tych nieproszonych gości. Pająki przedostają się do domów, wykorzystując do tego otarte okna czy też niezabezpieczone, niewielkie szpary. Osiedlają się w miejscach niewidocznych dla ludzkiego oka, są to zazwyczaj wszelkiego rodzaju zakamarki w mieszkaniu, a następnie budują dom – pajęczynę – w którą łapią pożywienie. To bardzo pracowite żyjątka – nawet codzienne usuwanie pajęczyn skutkuje powstawaniem kolejnej następnego dnia. W jaki sposób radzić sobie z pająkami w mieszkaniu? Co możemy zrobić, by zapobiec ich obecności? Istnieje na to kilka sposobów.
Usuwanie pająków z domu
Pająki uwielbiają okruszki, kurz, psujące się owoce czy warzywa – nie po to, by je spożywać, a dlatego, że wszystkie te nieczystości zwabiają muszki owocówki oraz innego rodzaju owady – pająki żywią się właśnie nimi. Dlatego też pierwszy krok w walce z pająkami, to utrzymywanie czystości w mieszkaniu.
Kolejna, pomocna rzecz w walce z pająkami, to moskitiery na oknach. Bardzo często przedostają się one do domu właśnie w taki sposób, zatem moskitiera, to doskonałe rozwiązanie – zwłaszcza latem, kiedy często wietrzymy mieszkanie.
Kolejny sposób na pająki, to niektóre rodzaje roślin, które je odstraszają – nie lubią niektórych zapachów. Jakich? Są to:
- mięta pieprzowa
- eukaliptus
- lawenda
- kocimiętka
- trawa cytrynowa
- bazylia
- cynamon
Jeśli nie chcemy mieć w domu roślin, możemy użyć olejków eterycznych o tych właśnie zapachach i rozpylić je za pomocą spryskiwacza z wodą na parapetach, listwach przypodłogowych czy w łazience – wszędzie tam, gdzie zaobserwowaliśmy obecność pająków.
Zwalczanie pająków w ogrodzie
Pająki w ogrodzie to odstraszający widok, zwłaszcza dla osób, które zmagają się z panicznym lękiem przed tymi mało urodziwymi stworzeniami. Poza tym ich pajęczyny utrudniają niejednokrotnie przyjemny wypoczynek na łonie natury. Jakie gatunki pająków spotkamy w naszych ogrodach? Są to m.in. – krzyżak łąkowy i ogrodowy, kolczak zbrojny, bagnik nadobny czy też poskocz krasny.
W jaki sposób pozbyć się pająków z ogrodu? Nie jest to zadanie proste, ponieważ żyjąc w naturalnym środowisku, mają one nieskończoną liczbę możliwych do ukrycia się miejsc. Nie mniej jednak odstraszyć je może (np. z ogrodowej altany), zapach lawendy czy mięty. Warto zatem zainwestować w tego typu zioła i umieścić je w swoim otoczeniu.
A co z pająkami w tujach czy innych krzewach, jak pozbyć się ich plagi? W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie użycie specjalistycznego środka na pająki, który najlepiej rozpylić ogrodowym rozpylaczem. Nie zapomnijmy przy tym zabezpieczyć się w odpowiednie atrybuty – okulary, maseczkę i rękawiczki!
Pająki nie należą do najmilszych stworzeń, jednak nie zapominajmy o tym, że są one także użyteczne – zwłaszcza pająki mieszkające w ogrodzie, w miejscach, w których sadzimy swoje plony. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy nie czerpać korzyści z ich obecności, nim użyjemy środków na ich unicestwienie.
Co dobrego niesie za sobą obecność pająków? Wśród ich zdobyczy znajduje się bardzo wiele gatunków owadów, które niszczą nasze rośliny uprawne. Żywią się bowiem mszycami, mrówkami, muchówkami i błonkówkami, które żerują na roślinach, a dodatkowo zjadają także ich larwy. Co więcej, pająki polują także na muchy, komary, kleszcze i inne owady – a te utrudniają życie nam, zwłaszcza w okresie letnim.
Zwalczanie pająków w mieszkaniu
Oprócz mięty, lawendy i innych, wyżej wymienionych, naturalnych sposobów na odstraszanie pająków, są też takie, o których zapewne nie pomyślelibyśmy w kwestii walki z pająkami w domu. Co to takiego? Kasztany i żołędzie – posiadają one zapach, który odstrasza pająki. Aby zadziałały mocniej, możemy wyciąć w nich kilka otworów by uwalniały stopniowo jeszcze bardziej aromatyczny zapach.
Co jeszcze pomaga w walce z pająkami? Są to domowe mikstury na bazie cytryny z wodą, octu jabłkowego z wodą, świece cynamonowe, które odstraszają swoim aromatem, a nawet kot – doskonały tropiciel wszelkich pająków na przestrzeni naszego domu. Nie każdy chce mieć jednak kota czy rozpylać w swoim mieszkaniu tego rodzaju, naturalne specyfiki. Może zdarzyć się również tak, że żaden z wyżej wymienionych sposobów na pająki po prostu się nie sprawdzi. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Skorzystać z dostępnych na runku preparatów na pająki. Są to różnego rodzaju gotowe do użycia spraye, opryski do rozrobienia w wodzie, a nawet bomby dymne, które pozwalają pozbyć się problemu.
Pająki na tujach
Co zrobić gdy pojawiają się pająki na tujach? Generalnie pająki raczej nie spoczywają na tujach, jednak pajęczyny tworzą inne szkodniki, jak na przykład przędziorek sosnowiec, który doskonale czuje się przy ciepłej i suchej pogodzie. Oczywiście, jeśli pająki na tujach jednak się pojawią, możesz zneutralizować je za pomocą odpowiedniego preparatu, który kupisz w naszym sklepie. Po opryskaniu drzewek należy także usunąć pajęczyny, by upewnić się, że szkodniki te nie wrócą w to miejsce po raz kolejny.