Dezynsekcja to pojęcie zaczerpnięte z języka łacińskiego, a oznacza usuwanie szkodliwych insektów takich jak owady latające i biegające. Należą do nich prusaki, mrówki, karaluchy, wszy, pchły, muchy, cukrowe rybiki, komary i pluskwy.
Dezynsekcja
Dezynsekcja to przede wszystkim walka z owadami, które są uważane za szkodniki – zarówno tymi biegającymi, jak i latającymi. Mogą należeć do nich uporczywe szkodniki domowe, takie jak prusaki, pluskwy, karaluchy, mole, mrówki, komary czy muchy, jak i owady atakujące drewno. Do tej grupy należą też pchły i wszy. Pojęcie dezynsekcji to także usuwanie gniazd os i szerszeni. Proces ten jest dosyć złożony, obejmuje zwalczanie dorosłych szkodników, ale także ich larw. Dezynsekcje można wykonywać w budynkach mieszkalnych i w zakładach pracy, a także na terenach otwartych w formie np. oprysków na komary. Do dezynsekcji wykorzystywane są specjalistyczne metody fizyczne, środki chemiczne, a także mechaniczne polegające na wyłapywaniu czy wytrzepywaniu insektów. Stosowane są także metody biologiczne, polegające na wykorzystywaniu innych organizmów, które są naturalnymi wrogami szkodników.
Dezynsekcja definicja
Definicja dezynsekcji to tępienie szkodliwych owadów, ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych. A dokładniej, jak wspomnieliśmy powyżej dezynsekcję można wykonywać przez zastosowanie środków:
- fizycznych – ogień, para, gorące powietrze, gaz, promieniowanie ultrafioletowe, szron,
- mechanicznych – trzepanie, wyłapywanie, oczyszczanie,
- chemicznych – środki owadobójcze,
- biologicznych – zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych, np. nicieni.
W procesie dezynsekcji stosuje się zazwyczaj przynajmniej dwie metody zwalczania owadów, co profesjonalnie nazywamy “integrowaną metodą zwalczania szkodników” – tzw. IPM. Aby procesy usuwania szkodników odbywały się w zgodzie z ekologią, procesy chemiczne często zastępowane są lub uzupełniane przez metody mechaniczne lub biologiczne. Przykładem metody IPM może być połączenie metody mechanicznej, np. odkurzanie, oczyszczanie podłóg, uszczelnianie obiektu – szpar, otworów w ścianach – oraz metody fizycznej, np. okrycie obiektu folią i wykonanie dezynsekcji termicznej (ugotowanie owadów). Na koniec IPM wraca się do metody mechanicznej, która polega na rozłożeniu specjalnych pułapek z atraktantem. Czym jest atraktant? Jest to substancja wabiąca owady biegające.
Metoda dezynsekcji nie odnosi się bezpośrednio do zwalczania organizmów szkodliwych w rolnictwie.
Dezynsekcja czy dezynfekcja
Dezynsekcja i dezynfekcja to dwa zupełnie różne pojęcia, które ze względu na nazewnictwo są często ze sobą mylone. Dezynsekcja to eliminacja szkodliwych drobnoustrojów, natomiast dezynfekcja to likwidacja owadów – zwłaszcza szkodników występujących w żywności.
Dezynsekcja ozonem
Ozonowanie, inaczej dezynsekcja ozonem, polega na wykorzystaniu ozonu do rozkładania drobnoustrojów z użyciem uwalnianych cząsteczek tlenu. Dzięki tej metodzie powietrze zostaje oczyszczone z wszelkich drobnoustrojów, w tym tak obecnie zagrażających nam wirusów. Ozonowanie nie tylko dezynfekuje powietrze, ale także usuwa nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo warto wspomnieć, że działanie ozonu pod kątem bakteriobójczym jest o 50% skuteczniejsze i 3000 razy szybsze, niż działanie chloru. Nawet niewielkie stężenie ozonu w ciągu zaledwie kilku minut zabija wszystkie bakterie, grzyby i wirusy.
Ozon wchodząc w reakcję ze związkami organicznymi – pleśnią, wirusami, grzybami, pyłkami roślin, roztoczami – doprowadza do ich całkowitej destrukcji. Ozonowanie jest także dobrym wyjściem dla alergików np. neutralizuje szkodliwe dla zdrowia ludzkiego właściwości kwiatowych pyłków, a dzięki temu zapobiega występowaniu chorób takich jak alergiczne podrażnienie nosa, gardła czy też oczu. Ozon jest także skuteczny w niszczeniu owadów takich jak muchy, komary, karaczany, roztocza, wszy, a nawet gryzonie. Likwiduje on również skutecznie różnego rodzaju nieprzyjemne zapachy, czyli dym papierosowy, zapach zgnilizny, stęchlizny, zapachy odzwierzęce, zapach potu, kału czy moczu.
Dezynfekcja chemiczna
Dezynfekcja chemiczna ma na celu redukcję chorobotwórczych drobnoustrojów – w tym wirusów, bakterii i innych patogenów, za pomocą środków odkażających. Dezynfekcja chemiczna pomaga pozbyć się z otoczenia wszelkiego rodzaju drobnoustrojów takich jak glony, wirusy, grzyby czy bakterie. Jej celem jest zmniejszenie liczby tych mikroorganizmów, a nie całkowita ich eliminacja.
Jak działa dezynfekcja chemiczna? Odpowiednia substancja jest rozprowadzana najczęściej poprzez rozpylenie na danej powierzchni. Kluczowe znaczenie ma w tej sytuacji czas, rodzaj i stężenie rozprowadzanego środka, który ostatecznie decyduje o skuteczności dezynfekcji chemicznej przeprowadzanej w konkretnym miejscu. Środki, które są najczęściej wykorzystywane do dezynfekcji chemicznej, to:
- aldehydy
- fenole
- kwasy organiczne
- alkohole
- związki azotu
- związki metali ciężkich
- chlorowce
- utleniacze