Myszy i szczury to ogromny problem wielu właścicieli nieruchomości. Są niehigieniczne, mogą roznosić choroby groźne dla ludzi i powodować poważne szkody. Jeśli gryzonie rozprzestrzeniły się na terenie użytkowym i utrudniają ci życie, a twoje próby pozbycia się ich nie działają, doskonałym rozwiązaniem jest w takim momencie skorzystanie z usług deratyzacji. Na czym polega deratyzacja i jak przebiega, dowiesz się z tekstu poniżej.
Deratyzacja definicja
Pod terminem deratyzacji kryje się metoda skutecznego zwalczania szczurów i myszy. Zabieg ten pozwala nie tylko usunąć szkodniki z posesji czy budynku, ale także zabezpieczyć teren przed kolejną wizytą tych niechcianych gości.
Gryzonie rozmnażają się niezwykle szybko. Ich osiedlanie się w zakładach pracy, hotelach, domach czy mieszkaniach utrudnia normalne funkcjonowanie. Badania wykazują, że szczur przeciętnie zjada 20 gram pokarmu dziennie i wydala około 20 grudek kału i 15 ml moczu. Gryzonie te, zwłaszcza bytujące w grupach, mogą wyrządzić wielkie szkody w miejscach, gdzie przechowywana jest żywność. Zanieczyszczenie produktów oraz przenoszenie chorób takich jak np. szczurza gorączka czy włośnica sprawiają, że wytyczne sanitarne odnośnie tych szkodników są niezmiernie restrykcyjne. Nie można zapominać o tym, że zarówno szczury jak i myszy mają bardzo mocne siekacze i są w stanie rozgryzać nawet bardzo twarde materiały. Potrafią uszkodzić nie tylko różnego rodzaju opakowania, ale także sprzęt, linie produkcyjne i narzędzia, a nawet konstrukcje budynków. Przegryzają przewody elektryczne, izolacje i rury kanalizacyjne. Dlatego też tak ważne jest to, by w momencie inwazji gryzoni na danym terenie, rozprawić się z ich obecnością jak najszybciej, by nie dopuścić do zbyt dużych strat. Profesjonalna deratyzacja to najczęściej jedyna i skuteczna metoda w walce z tymi szkodnikami.
Deratyzacja domu
Problem z gryzoniami wymaga dokładnego sprawdzenia budynku i wszystkich jego pomieszczeń. Kolejny krok, to wyszukanie miejsc, w których bytują gryzonie i rozpoczęcie czynności mających na celu ich usunięcie i uchronienie przed kolejną inwazją. Deratyzacja polega na zastosowaniu kilku metod, które dobiera się w zależności od zakażonej przestrzeni i wielkości problemu. Jakie to metody?
- Fizyczna – polega na zainstalowaniu specjalnych chwytaczy, pułapek klejonych i sprężynowych
- chemiczna – pod tą metodą kryje się aplikowanie trutek, czyli substancji, które likwidują szkodniki. W domach prywatnych ważne jest jednak, by w miejscach ich zakładania nie było zwierząt domowych, dla których trutka jest równie szkodliwa jak dla gryzoni.
Deratyzacja mieszkania
Szczury czy myszy uwielbiają osiedlać się w pobliżu człowieka. Resztki jedzenia wyrzucane niedbale to dla tych gryzoni doskonała pożywka i możliwość bezpiecznego bytowania. Wszelkiego rodzaju nieszczelności w budynkach i ich elewacji, szpary, otwarte okna czy drzwi domów i mieszkań umożliwiają tym szkodnikom łatwy dostęp do lokali mieszkalnych i osiedlanie się w nich. Szczury są niezwykle inteligentne. Cecha ta sprawia, że trudno się ich pozbyć, dlatego też tak bardzo istotne jest, by prawidłowo zaplanować i wykonać akcję ich zwalczania.
Po pierwsze należy określić skalę i miejsce bytowania tych trudnych przeciwników. Śladami, które są znakiem rozpoznawczym są przede wszystkim odchody. Znajdują się one wzdłuż ścieżek, którymi szkodniki przemierzają teren. Ścieżki te są stałe i najczęściej zlokalizowane wzdłuż ścian budynków. Kiedy już ustalimy przebieg tych ścieżek, możemy rozpocząć walkę ze szkodnikami na zasadzie postawienia na ich drodze np. karmników deratyzacyjnych z trutką. Jednak jak pamiętamy, szczury to inteligentne zwierzęta i nie zjedzą od razu tego, co im podrzucimy. Najpierw wysyłają najsłabszego osobnika, tzw. testera, by przetestował on pokarm. Jeśli po zjedzeniu danej rzeczy nie wykazuje on objawów zatrucia, reszta stada rozpoczyna żer. Dlatego też trutki wykonywane przez producentów mają opóźnione działanie. Umożliwia to uśpienie czujności przeciwników i ich skuteczną likwidację.
Deratyzacja firmy
Podczas deratyzacji wnętrz obiektów do zwalczania gryzoni najczęściej wykorzystuje się urządzenia mechaniczne – pułapki żywołowne oraz pułapki zatrzaskowe. Natomiast na zewnątrz budynków doskonale sprawdzają się stacje deratyzacyjne. To w nich stosuje się preparaty deratyzacyjne oparte na substancjach wabiących gryzonie i substancjach czynnych. Obowiązek deratyzacji obejmuje obiekty takie jak:
- zakłady wytwarzania i przetwarzania żywności,
- lokale gastronomiczne,
- magazyny żywności,
- obiekty handlowe branży spożywczej,
- gospodarstwa rolne i hodowlane.
Deratyzacja w hotelu
Obiekty handlowe, takie jak np. hotele, podlegają konieczności deratyzacji, która jest ustalana odgórnie przez ogólnopolską ustawę o utrzymaniu czystości. Na tej podstawie nieprzeprowadzenie deratyzacji w takich miejscach użytku publicznego podlega karze grzywny. Gryzonie mogą przenosić groźne dla człowieka drobnoustroje, choroby i grzyby, dlatego też tak ważne jest, by przez cały rok monitorować sytuację i stosować się do zasad profilaktyki na bieżąco.
HACCP deratyzacja
HACCAP to nic innego, jak Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli – służy ona do aktywnego zarządzania kwestiami związanymi z bezpieczeństwem żywności poprzez identyfikację występujących zagrożeń – chemicznych, biologicznych i fizycznych – oraz określeniu metod ich uniknięcia.
Wdrażanie systemu HACCAP dotyczy wszystkich przedsiębiorstw i firm żywnościowych, bez względu na ich wielkość. Wdrażanie zasad HACCAP musi być poprzedzone zasadami dobrej praktyki higienicznej (GHP) oraz dobrej praktyki produkcyjnej (GMP).