Jak działa pułapka na myszy?

Ponadgryzane produkty spożywcze, nieprzyjemny zapach i maleńkie odchody znajdujące się w każdym kącie to jedne z najbardziej dokuczliwych aspektów obecności myszy w domu czy też innych pomieszczeniach gospodarczych. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się tych nieprzyjemnych lokatorów – począwszy od domowych sposobów, aż po radykalne środki takie jak łapki na myszy czy też humanitarne pułapki. Jaką przynętę zastosować na myszy? W jaki sposób skutecznie wytępić tego gryzonia z domu?

Spis treści:

  1. Jak działa pułapka na myszy
  2. Pułapka na myszy
  3. Pułapka na myszy elektryczna
  4. Pułapka na myszy z klejem
  5. Pułapka na myszy drewniana
  6. Pułapka na myszy metalowa
  7. Pułapka na myszy co włożyć
  8. Pułapka na myszy bez zabijania
  9. Pułapka na myszy i szczury

Z poniższej treści dowiesz się, jak działają pułapki na myszy i inne gryzonie, w jaki sposób działa humanitarna pułapka, jaki jest skuteczny sposób na mysz w domu, jak pozbyć się szkodników z domu, jak zastawić pułapkę na myszy, jakie są rodzaje pułapek oraz czy łapka na gryzonie wystarczy, by pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu.

Pułapka na myszy

Pułapka na myszy – to inaczej mówiąc – urządzenie, które służy do łapania czy też unicestwiania małych gryzoni – zwłaszcza myszy. Pułapki na myszy dzielą się na ich kilka rodzajów. Najbardziej znana i najprostsza w swoim działaniu jest łapka drewniana, która działa na zasadzie mechanizmu sprężynowego, który został umieszczony na niewielkiej, drewnianej deseczce lub metalowej płytce. Na takiej pułapce umieszcza się przynętę na mysz – jest to przeważnie kawałek sera – a kiedy zwabiona smakołykiem mysz zdecyduje się na posmakowanie kąska i wejdzie na deseczkę, pułapka zwalnia sprężynę i unicestwia gryzonia, zadając mu szybką śmierć. Nie jest to humanitarny sposób na pozbycie się myszy, jednak znany od dawna i najczęściej stosowany – zwłaszcza kiedy mowa o pojedynczych sztukach gryzoni.

Nie mniej jednak istnieją także innego rodzaju pułapki na myszy, które działają na różne sposoby – również w postaci łapek, które nie zabijają gryzoni. Jakie to pułapki?

  • pułapka elektryczna
  • pułapka łapiąca żywe zwierzęta
  • pułapka klejowa
  • pułapka drewniana czy metalowa – tradycyjna

Pułapka na myszy elektryczna

Elektryczna pułapka na myszy to nowoczesny wynalazek, służący do walki z gryzoniami. Jest ona wyposażona w inteligentny czujnik obwodu bezprzewodowego – wykrywa on wejście gryzonia i eliminuje tym samym możliwość ich ucieczki. Pułapka tego rodzaju działa skutecznie nie tylko na myszy, ale także na szczury, wiewiórki czy też innego rodzaju gryzonie, które upodobały sobie naszą przestrzeń jako miejsce siedliska. W jaki sposób działa pułapka elektryczna?

Jej silne napięcie elektryczne powoduje natychmiastową śmierć gryzonia. Jest to śmierć bezbolesna. Pułapka elektryczna działa na gryzonie bez konieczności korzystania ze środków chemicznych, dlatego też jest to rozwiązanie idealne dla domów, w których mieszkają małe dzieci czy też zwierzęta domowe.

Pułapka na myszy z klejem

Pułapka na myszy z klejem, nazywana także lepem na myszy, to arkusz pokryty klejem. Gdy gryzoń wpadnie w takie sidła, zostaje on uwięziony. Aby go uwolnić, należy do tego zastosować olej. Takie pułapki lepowe są bardzo skuteczne w działaniu. Można je używać wszędzie tam, gdzie zastosowanie środków chemicznych czy też sprężyn jest niewskazane.

Pułapka na myszy drewniana

Drewniana pułapka na myszy to jedna z najstarszych metod radzenia sobie z gryzoniami. Działa ona na zasadzie sprężyny, która po naciągnięciu stanowi zabójczą broń na myszy. Aby zwabić gryzonia, nabija się na jej podkładkę kawałek smakołyka, a następnie pozostawia się ją w miejscu na uboczu. Charakterystyczny trzask sygnalizuje złapanie się gryzonia na łapkę drewnianą. Dzieje się tak, ponieważ w momencie wejścia gryzonia na kładkę z drewna, sprężyna puszcza i zatrzaskuje się na zwierzęciu, przez co ginie on na miejscu.

Pułapka na myszy metalowa

Pułapka na myszy metalowa to odpowiednik pułapki na myszy drewnianej. Działa ona na takiej samej zasadzie,a to, co je odróżnia od siebie, to rodzaj materiału, z jakiego pułapki te są wykonane. Metalowa pułapka jest w całości wykonana z metalu, natomiast pułapka drewniana ma drewnianą podkładkę – nie metalową.

Pułapka na myszy co włożyć

Niektóre z pułapek na myszy wymagają umieszczenia w nich przynęty, by gryzonie chętnie się do nich zbliżyły. Zazwyczaj są to ulubione przysmaki myszy – ser, kawałek suchego chleba lub wędzonka o intensywnym zapachu. Dzięki tego rodzaju smakołykom, mysz chętnie podejdzie do pułapki, przez co stanie się ona niezwykle skuteczna w działaniu.

Pułapka na myszy bez zabijania

Dla osób, które nie godzą się z ideą zabijania, nawet gdy w grę wchodzi uciążliwa mysz, istnieją urządzenia, które chwytają gryzonie, jednak nie robią im krzywdy. Pułapki takie zbudowane są w formie pojemnika bądź klatki z otworem wejściowym. Kiedy mysz czy też inny gryzoń wejdzie do środka, skuszona zapachem przysmaku, uruchamia się mechanizm, który zamyka otwór pułapki. Przez to zwierzak nie ucierpi na zdrowiu, a my możemy wynieść go w inne, bezpieczne dla niego miejsce – np. do lasu.

Jeśli nie chcemy krzywdzić gryzoni, pamiętajmy, by sprawdzać tego typu pułapki, ponieważ zwierzaki mogą w nich umrzeć z powodu odwodnienia, jeśli spędzą w niej zbyt wiele czasu.

Pułapka na myszy i szczury

Oprócz pułapek mechanicznych istnieją również bardziej radykalne środki na pozbycie się gryzoni – są to trutki. Środki chemiczne, które działają na gryzonie, trując je od środka i powodując ich powolną śmierć. To skuteczna metoda, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy problem z plagą gryzoni, a nie pojedynczymi osobnikami. Jak stosować trutkę na myszy?

Rozsypujemy ją pod meblami, w zakamarkach pomieszczenia, gdzie zaobserwowaliśmy ślady szkodników. Nie mniej jednak należy pamiętać o tym, by stosując tego rodzaju trutkę na gryzonie, mieć na uwadze, że może być ona nieopatrznie spożyta przez nasze małe dzieci czy też naszych domowych pupili. Kiedy mamy w domu dzieci czy też zwierzęta domowe, wypróbujmy najpierw inne metody na gryzonie – a trutkę traktujmy jako ostateczność.