Dlaczego komary nie gryzą wszystkich?

Czy wiesz, że w Polsce występuje około 50 gatunków komarów? Krwiopijcy otaczają nas zewsząd, potrafią wytropić ofiarę z kilkudziesięciu metrów. Chyba nie ma osoby, która lubiłaby uczucie nieprzyjemnego ukłucia, swędzące bąble i irytujące brzęczenie nad uchem…

A czy też czasami miewasz wrażenie, że komary chętniej gryzą konkretne osoby w Twoim otoczeniu? A może to właśnie Ty jesteś obiektem ich krwiożerczych westchnień? W dzisiejszym wpisie powiemy, dlaczego komary nie gryzą wszystkich równie często!

Komary gryzą czy komarzyce?

Musisz wiedzieć, że tak naprawdę ludzi kłują tylko zapłodnione komarzyce. Potrzebują krwi do produkcji jaj. Komarzyce w ciągu sezonu wydają nawet 4 mioty młodych, są w stanie złożyć… kilka tysięcy jaj! Ludzka krew jest im niezbędna do prawidłowego rozrodu. Niezapłodnione samice i samce nie łakną krwi, co ciekawe, męski odpowiednik komara żywi się nektarem i sokami roślinnymi.

Zapłodnione komarzyce muszą nassać się do pełna, aż do tego stopnia, że krew zaczyna wpływać im odbytem. Co ciekawe, nie wszystkie komarzyce lubią ludzką krew – wiele z nich atakuje tylko ptaki, krowy, owce lub sarny, to tak zwane komary zoofilne. Oczywiście istnieją też takie, które uwielbiają ludzką i zwierzęcą krew, a według badań, jest to uwarunkowane genetycznie.

Jak już teraz wiesz, to komarzyce spędzają nam sen z powiek, uprzykrzają letnie grillowanie ze znajomymi lub tną zawzięcie na wycieczce. Ale dlaczego bywa tak, że komarzyce częściej atakują jedną lub dwie osoby w grupie? Dowiesz się w następnej części wpisu!

Kogo komary gryzą bardziej?

Czy niektóre osoby nieświadomie zwabiają komarzyce? Wielu naukowców twierdzi, że komary najliczniej przyciąga grupa krwi 0. W drugiej kolejności są posiadacze grupy B, a na końcu z grupą A. Czy jest tak rzeczywiście? Badania nie potwierdzają teorii w 100%, jednak nieustannie trwają jej liczne analizy.

Jako drugi powód wymienia się związki wydzielane przez niektórych ludzi. Każdy z nas poci się, wydycha dwutlenek węgla, ma inną przemianę metabolizmu. Komary lgną do ludzi, w których pocie występuje więcej kwasu mlekowego, oktanolu i amoniaku. Krwiopijcy posługują się głównie termolokacją, czyli reagują na ciepło i związki, dlatego są tak wyczulone na poszczególne substancje oraz wydzieliny. Co ciekawe, chociaż dezodoranty maskują zapach potu, komary nadal wyczuwają jego woń, nawet jeśli użyjesz znacznych ilości antyperspirantu.

Powyższe dwa powody są wymieniane jako najczęstsze przyczyny ataku komarzyc. Największą aktywność wykazują one zwłaszcza rano i wieczorem oraz w czasie pochmurnej, bezwietrznej pogody – to idealne warunki dla spragnionych krwi samic. Musisz jednak wiedzieć, że istnieją jeszcze inne teorie, dlaczego komary częściej gryzą “wybrańców”. O jakich mowa?

Komary nie gryzą chorych?

Czy to prawda, że krwiopijcy omijają chorych? Nie ma potwierdzenia dla tej teorii. Natomiast istnieje założenie, że chętniej atakują oni kobiety w ciąży, a to za sprawą wydzielanych żeńskich hormonów. Poza tym ciężarne panie są atrakcyjniejsze dla komarzyc ze względu na to, że wydzielają ponad 20% więcej dwutlenku węgla, który kłujące owady wyczuwają nawet z 50 metrów.

A czy jest tak, że komary chętniej lgną do osób ubranych w ciemną odzież? To również niepotwierdzona teoria, ale to udowodnione naukowo, że poszczególne owady lubują się w konkretnych kolorach. Na przykład mucha tse tse unika jasnych barw, więc częściej atakuje ciemnoskórych. Zauważ, że lepki na komary i muchy często są właśnie czarne. Przypadek? Nie zmienia to faktu, że to również nie jest potwierdzona teza.

Dlaczego komary jednych gryzą, a drugich nie?

Komary identyfikują potencjalne ofiary wzorkiem i węchem. Skład biochemiczny człowieka to główny powód, dla którego krwiopijcy żywią się ludzką krwią. Jak wspomnieliśmy, są szczególnie łase na dwutlenek węgla, aceton, kwas mlekowy i oktanol.

Mawia się, że komarzyce lgną do osób spożywających alkohol, chociaż jest to dość zadziwiające zjawisko, ponieważ konsumpcja etanolu nie zwiększa znacznie jego stężenia we krwi. Chociaż w tym przypadku może nawet niewielki wzrost ma znaczenie, jak myślisz?

Dlaczego komary gryzą akurat Ciebie?

Teraz już wiesz, dlaczego komarzyce gryzą częściej niektóre osoby. Grupa krwi, związki wydzielane z potem, kobiety w ciąży… Naukowcy podają przeróżne teorie, dlaczego ludzie przyciągają komary. Czy da się więc uniknąć tych irytujących stworzeń?

Oczywiście, w tym celu powstały naturalne i chemiczne środki na komary, które znajdziesz w naszym sklepie. Występują w formie sprayów, żelów oraz niezwykle skutecznych oprysków. Te produkty pomogą każdemu, nawet osobom, do których komary lgną jak mucha do miodu.

Jak wspomnieliśmy, do wyboru masz nie tylko wysoce skuteczne chemiczne środki, ale i naturalne, ekologiczne preparaty na bazie olejków. Są one zatem bezpiecznie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych oraz osób starszych. W końcu irytujące brzęczenie i swędzące bąble znikną z Twojego życia – brzmi kusząco, prawda?