Co odstrasza karaluchy?

Prusaki i karaluchy to plaga niejednego blokowiska czy też nierzadko bywalcy domów jednorodzinnych. Insekty te przedostają się do wnętrz przez kanalizacje w poszukiwaniu pożywienia czy też wiedzione ciekawością – bez względu na to, gdzie usytuowane jest ich gniazdo – może być ono oddalone od miejsca ich bytowania nawet o kilka pięter. Plaga tych owadów zmusza nas niejednokrotnie do korzystania z profesjonalnych działań dezynsekcyjnych czy też do użycia skutecznych środków, aby pozbyć się niechcianego problemu. Jak wytępić karaluchy? Na czy polega zwalczanie karaluchów i prusaków?

Spis treści:

  1. Co odstrasza karaluchy
  2. Odstraszacz karaluchów
  3. Co odstrasza prusaki
  4. Co odstrasza karaluchy i prusaki
  5. Co odstrasza karaluchy domowe sposoby
  6. Jaki zapach odstrasza karaluchy

Z poniższej treści dowiesz się m.in. w jaki sposób wytępić dorosłe osobniki insektów, jakich środków użyć do zwalczania karaluchów, jakie preparaty chemiczne pomagają pozbyć się karaluchów, gdzie ukrywają się ci nieproszeni goście oraz jakich domowych sposobów użyć, by wytępić insekty.

Odstraszacz karaluchów

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się karaluchów. Jakich? Jedną z najbardziej znanych i skutecznych metod jest trutka na karaluchy. Zwłaszcza kiedy mowa o pomieszczeniach zamkniętych, takich jak np. kuchnia, restauracja czy hotel. Trutka na karaluchy nie wymaga bowiem zamykania terenu, w którym zostaje zastosowana, jak to bywa w przypadku innych metod dezynsekcji. A co posiada w sobie trutka na karaczany? Poza środkami, które zabijają insekty, w swoim składzie zawiera także składniki wabiące – a te zachęcają karaluchy do zjadania trucizny.

Specyfiki na karaluchy występują zazwyczaj w trzech formach:

  • stałej
  • ciekłej
  • żelowej

W jaki sposób działają trutki na karaluchy? Działają one nie tylko na poszczególne jednostki, które przyswoiły truciznę, ale także na inne osobniki ze stada. Dzieje się to w bardzo prosty sposób – insekty, które zjadły trutkę, wracają do swoich gniazd, a następnie gromadnie wypróżniają się. Wszystkie dorosłe osobniki, młode karaluchy jak i ich larwy, które znajdują się w gnieździe, posilają się kałem czy też śliną zarażonych osobników, przez co również i one zostają zatrute. Dzięki temu istnieje możliwość pozbycia się nawet całych kolonii insektów.

Co odstrasza prusaki

Prusaki to niewielkie owady, które dzięki swojemu spłaszczonemu kształtowi ciała z łatwością przedostają się nawet przez bardzo wąskie szczeliny, a w poszukiwaniu pożywienia są w stanie oddalić się od swojego gniazda nawet na duże odległości. Do tego bardzo szybko rozmnażają się, przez co niełatwo pozbyć się tych nieproszonych gości. Od czego zacząć, chcąc pozbyć się prusaków z miejsca zamieszkania? Przede wszystkim od dbałości o czystość, zwłaszcza w miejscach takich jak kuchnia, gdzie mają one pożywkę w postaci resztek jedzenia.

Co odstrasza karaluchy i prusaki

To, co odstrasza karaluchy i prusaki, to inaczej “bodźce awersyjne”, które sprawiają, że zwierzęta te unikają ich, wynosząc się z miejsc, do których przywędrowały kierowane głodem czy też ciekawością. Jedną z metod na odstraszenie owadów jest stary i sprawdzony sposób, czyli mieszanka proszku do pieczenia i cukru. Powstały specyfik działa na robaki awersyjnie – czyli odstraszająco. Aby spełnił odpowiednio swoje zadanie należy go rozsypać na kawałkach papieru, a następnie umieścić je w kuchni.

Kolejnym sposobem na odstraszenie owadów jest niska temperatura. Ani prusaki ani karaluchy nie lubią zimna, dlatego też dobrym pomysłem jest wietrzenie mieszkania, zwłaszcza zimą, kiedy na dworze panuje niska temperatura. Co ważne, te sprytne insekty nie lubią także światła. Dlatego też – w ostateczności – możemy pozostawić włączone światło zarówno w łazience jak i w kuchni na całą noc – dzięki temu owady nie rozbiegną się nocą po całym mieszkaniu.

Co odstrasza karaluchy domowe sposoby

Kiedy tylko zauważymy karaluchy w naszym miejscu zamieszkania, powinniśmy natychmiast podjąć walkę, by się ich pozbyć. Insekty te rozmnażają się bardzo szybko, już kilka osobników może zapoczątkować całą plagę owadów w bardzo krótkim czasie. Na początku możemy wyzbyć się ich za pomocą metod naturalnych, a kiedy te nie podziałają, wykorzystać chemiczne środki, które przystosowane do zwalczania karaluchów, skutecznie je unicestwiają.

Jakie domowe sposoby pomogą nam w walce z karaluchami?

  • gotowane jajka – gotowane przez 3 godziny jajka wytwarzają w sobie trujący związek siarki i żelaza, który to skutecznie tempi domowe insekty
  • ocet – można nim skutecznie odciąć drogę, którą podążają na żer. Ocet to naturalna bariera dla karaluchów, która jest dla nich nie do przebycia. Co istotne, aby wzmocnić działanie takiego rodzaju bariery, można dodatkowo rozsypać pieprz.

Jaki zapach odstrasza karaluchy

Prusaków można pozbyć się na kilka sposobów – innego rodzaju domowe sposoby na te robaki, to:

  • amoniak – jak doskonale nam wiadomo, zapach amoniaku nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego też skutecznie odstraszy prusaki, kiedy jego roztworem umyjemy np. podłogę w kuchni
  • kocimiętka i suszone liście laurowe – ich woń działa na insekty dezorientująco, dlatego też pozostawienie tych dwóch ziół w miejscach strategicznych może skutkować tym, że prusaki wyniosą się z miejsca naszego zamieszkania i poszukają innego, bardziej dogodnego lokum
  • złocień dalmatyński – inaczej nazywany wrotyczem. Koszyczki kwiatowe tej rośliny zawierają pyretrynę, a ta działa paraliżująco na układ nerwowy owadów. Suche koszyczki tej rośliny należy rozłożyć w miejscach narażonych na odwiedziny owadów

Odstraszacz na karaluchy opinie

Wielu z nas po zastosowaniu domowych sposobów na karaluchy i prusaki osiąga sukces i pozbywa się uciążliwego problemu w swoich mieszkaniach. Jednak bywa i tak, że domowe środki owadobójcze nie są wystarczające, aby pozbyć się całej populacji szkodników. Na szczęście na rynku tego typu specyfików istnieje spora gama produktów chemicznych, które pozwalają skutecznie pozbyć się tych niechcianych bywalców naszych domów. Jakie to preparaty?

  1. Pułapki lepowe – działają nie tylko na muchy czy komary, ale także na karaluchy. Umieszcza się je w pobliżu szczelin – (karaluchy uwielbiają kryć się w ciemnych szczelinach), czy w okolicach szafek, rurociągów. Dzięki umieszczonej na nich wabiącej substancji, karaluchy chętnie podchodzą do lepów po czym przyklejają się do nich
  2. Żele wabiące – zawarte w żelu insektycydy powodują ich unicestwienie. Środek taki należy nakładać punktowo na miejsca wędrówek owadów
  3. Opryski – działają natychmiastowo, stosuje się je też do zamgławiania pomieszczeń

Pamiętajmy, że stosowanie środków owadobójczych działa także na inne zwierzęta, nie tylko na insekty. Dbajmy zatem o bezpieczeństwo swoich zwierząt domowych, ponieważ spożycie przez nich jakiegokolwiek środka owadobójczego zawierającego chemię może spowodować u nich zatrucia pokarmowe, a nawet śmierć.